2 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Bez bibliotecznych imprez, spotkań z autorami czy książkowych kiermaszy – tak musi wyglądać w tym roku przebieg Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego 2 kwietnia, czyli w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Idea jednak jest aktualna zawsze – rozpowszechnienie książek dla dzieci i wspieranie czytania przez najmłodszych.

  • dzień książki dla dzieci

    Autorką polskiego plakatu tej edycji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Dorota Wojciechowska-Danek


To szczególne święto zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.

Każdego roku inne państwo członkowskie Stowarzyszenia jest gospodarzem święta, a autor z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania. Tym razem Biblioteka 7 Kontynentów nie może uczcić tego dnia razem z najmłodszymi, ale światowej sławy autorka dla książek dla dzieci z USA – Margarita Engle oczywiście swoje przesłanie zamieściła.

Margarita Engle: „Muzyka słów”

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

Muzyka słów 

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.
Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,
to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,
szum wodospadów,
rzeki, co płyną przed siebie,
motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,
serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,
opowieści – te nowe, historie leciwe,
fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,
czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –
opowiadania i wiersze należą do Ciebie.
A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,
pokój, przyjaźń, nadzieja
– zwycięstwo radości.

tłum. Katarzyna Ryrych

Plakat Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2021

Zaprojektował go zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello z Brazylii. Autor tak mówi o genezie powstania swojej pracy: 

– Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata. 

Warto czytać i warto posłuchać

Zachęcamy dzieci i młodzież do przyjaźni z książkami – z ich treścią i formą. Dorosłych namawiamy także, by do tego swoich podopiecznych namawiali i przyzwyczajali od pierwszych chwil ich życia.

Głośne czytanie – przez rodziców, dziadków, ale także na przykład znane i lubiane osoby naprawdę czyni cuda. Przenosi małego w świat marzeń, fantazji, pokazuje wzorce do naśladowania, ale i przestrzega przez złem.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, ale przecież nie tylko, proponujemy piosenki, bajki i wierszyki do wspólnego słuchania i śpiewania z dziećmi, które na kanale Spotify poleca Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu 

Wrocławska MBP ma również dla dzieci i młodzieży liczne atrakcje literackie i filmy edukacyjne online. 

  • Filmy z cyklu Czytanie na Dywanie. Aktorzy Teatru Muzycznego Capitol czytają książki dla dzieci, wybrane przez wrocławskich bibliotekarzy, m.in.  „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena, „O dzielnym krawczyku” braci Grimm.
  • Jesienne Czytanki: Michał Białecki, aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu czyta opowiadania Renaty Piątkowskiej oraz „Buntalki” Agnieszki Stelmaszyk. 
  • Biblioteka wprowadza najmłodszych także w świat teatru – cykl Bajeczki z Główeczki to pacynkowe przedstawienia przygotowane przez Klaudię Kącę-Jasic, czyli Panią Teatrzyk, według pomysłów małych widzów.
  • Dla młodych podróżników – Tomodachi. Japoński dla najmłodszych – spotkania z Adamem Lipsą, który zdradza tajemnice Japonii, jej kultury oraz języka. 


Zgłoś uwagę