Za nami pierwsza edycja Wrocławskiego Biegu Niepodległości [ZDJĘCIA]

Po raz pierwszy Wrocławski Bieg Niepodległości wyruszył z Rynku w stolicy Dolnego Śląska. Po uroczystym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w dziesięciokilometrową trasę wyznaczoną w centrum Wrocławia wystartowało 2636 biegaczy. Zwyciężył Ukrainiec Roman Romanenko z czasem 00:29:39. Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Nelly Jepchumba (00:33:27). Na podium znaleźli się także Polacy.

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. MCS

  Fot. MCS

 • Fot. MCS

  Fot. MCS

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. MCS

  Fot. MCS

 • Fot. MCS

  Fot. MCS

 • Fot. UMW

  Fot. UMW


Wrocławski Bieg Niepodległości to nowa propozycja wśród imprez biegowych w stolicy Dolnego Śląska. W tym roku uczestnicy po raz pierwszy mogli pobiec w samym centrum miasta, aktywnie upamiętniając tym samym 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegacze wyruszyli z Rynku, po czym przemierzyli dziesięciokilometrową trasę w centrum miasta, by wrócić na linię mety, położoną nieopodal startu.

– Cieszę się, że tak licznie zgromadziliśmy się, by wziąć udział w kolejnej, ale jednocześnie wyjątkowej, imprezie biegowej w naszym mieście. Życzę wszystkim udanej zabawy, rekordowych czasów i przede wszystkim poczucia radosnego świętowania, które kontynuujemy po Paradzie Niepodległości – powiedział tuż przed startem Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który zainicjował oraz wziął udział w biegu.

Fot. UMW

Fot. UMW

Przy trasie, średnio co 2 kilometry, znajdywały się punkty z dodatkowmi atrakcjami: inscenizacjami historycznymi, spotkaniami edukacyjnymi, chórem wykonującym patriotyczne pieśni oraz wystawą fotografii z przeszłości. Dzięki temu, nie tylko sami zawodnicy, ale i rzesze mieszkańców mogły aktywnie włączyć się w świętowanie niepodległości.

– Umożliwiamy celebrowanie Dnia Niepodległości z uśmiechem, ale i grymasem przyjemnego zmęczenia na twarzach uczestników, dodając do tego szczyptę sportowej rywalizacji – mówił Wojciech Gęstwa, dyrektor biegu. – Wiemy, że wielu Polaków przeżywa rocznicę odzyskania niepodległości w sposób łączący należytą powagę i szacunek z radością z prawdziwej wolności. Wrocław nie bez przypadku jest nazywany „Miastem spotkań”. Podczas biegu wspaniała wspólnota zawodników porwała swoją energią także widzów i kibiców – dodał Gęstwa.

Wyniki biegu

Dziesięciokilometrowy dystans najlepsi zawodnicy pokonywali po około pół godziny od startu. Barierę 30 minut jako jedyny złamał zwycięzca - pochodzacy z Ukrainy Roman Romarenko (00:29:39), który wyprzedził Kenijczyka Nelsona Cheruticha oraz polskiego reprezentanta Emila Dobrowolskiego.

Fot. UMW

Fot. UMW

Wyniki w kategorii Open

1. ROMANENKO Roman - 00:29:39
2. CHERUTICH Nelson Kipkogei - 00:30:32
3. DOBROWOLSKI Emil - 00:30:36

Wśród kobiet na podium znalazły się dwie Kenijki oraz Polka. Najlepszy czas należał do Nelly Jepchumby (00:33:27).

Wyniki w kategorii Women

1. JEPCHUMBA Nelly - 00:33:27
2. LISOWSKA Aleksandra - 00:33:32
3. RUTH NUNDU Mbatha - 00:34:21

Najlepsi otrzymali specjalne trofea. Odegrano także hymny państwowe. Natomiast każdy z uczestników biegu również otrzymał na mecie pamiątkowy medal w kształcie zarysu konturów Wrocławia, z emaliowaną flaga narodową, godłem oraz wizerunkiem Starego Ratusza na rewersie.

Szczegółowe wyniki Wrocławskiego Biegu Niepodległości dostępne tutaj.Zgłoś uwagę