Dziś gala 29.Europejskich Nagród Filmowych

Europejskie Nagrody Filmowe to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane europejskim twórcom filmowym. Dziś wieczorem  uroczysta gala ich wręczenia odbywa się we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki. Można oglądać jej transmisję na żywo w kinie Nowe Horyzonty oraz w telewizji TVN. Start o godz. 19.45. Na portalu www.wroclaw.pl będziemy informować na bieżąco o nagrodzonych.

Na czerwonym dywanie zobaczymy dziś m.in. Pierce’a Brosnana, Hugh Granta, Isabelle Huppert, Kena Loacha, Pedro Almodóvara. Wima Wendersa i Cristiana Mungiu. Ci aktorzy i reżyserzy znaleźli się bowiem wśród nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych EFA.

W ostatnich latach zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej w głównej kategorii dystansował konkurencję w walce o Oscara za film nieanglojęzyczny. Tak było z „Miłością” Michaela Hanekego, czy z „Wielkim pięknem” Paolo Sorrentino, które zdobywały w tej kategorii złote statuetki i „Idą” Pawła Pawlikowskiego. Jak będzie w tym roku? Czy laureat Europejskiej Nagrody Filmowej zdobędzie Oscara?

 

Nominacje do 29. Europejskich Nagród Filmowych 2016

Nominacje do 29. Europejskich Nagród Filmowych 2016

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła 5 listopada w Sewilli nominacje do swoich nagród, które w tym roku zostaną wręczone we Wrocławiu. W tym roku faworytem jest "Toni Erdmann", komediodramat w reżyserii Maren Ade (aż 5 nominacji - Film Roku, nominacja za reżyserię i scenariusz, nominacje dla aktorów Sandry Huller i Petera Simonischeka). 

 

Nagroda dla Pierce'a Brosnana

Nagroda dla Pierce'a Brosnana

Popularny aktor Pierce Brosnan będzie gościem honorowym 29. gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Aktor został uhonorowany nagrodą za całokształt osiągnięć oraz rozsławienie kina europejskiego na świecie. Na spotkanie z aktorem przed filmem „Afera Thomasa Crowna” w kinie Nowe Horyzonty już nie ma biletów.

Przeczytaj więcej o nagrodzie dla Pierce'a Brosnana

 

Statuetki EFA już we Wrocławiu

Statuetki EFA już we Wrocławiu

Statuetka Europejskiej Nagrody Filmowej nie ma imienia, waży 2 kilogramy i mierzy 26 cm. To ją odbierać będą nagrodzeni twórcy podczas uroczystej gali w sobotni wieczór (10 grudnia) w Narodowym Forum Muzyki. Zaprezentowali ją dzień przed galą Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Maciej Stuhr, aktor prowadzący galę.

Więcej o tym, co działo się podczas prezentacji statuetki

 

Czy Wim Wenders zrobi film o Wrocławiu?

Czy Wim Wenders zrobi film o Wrocławiu?

 Ciekawe jest to, że dostrzegam tu cechy wielu europejskich miast, jakie lubię, wielu miejsc. Wrocław mi o nich przypomina. Myślę tu o Lizbonie, o włoskich miastach, Zurychu, czy kilku niemieckich miejscach, jak choćby mój rodzinny Berlin. We Wrocławiu wiele się dzieje, miasto tętni energią m.in. młodych ludzi, a zwłaszcza olbrzymiej liczby studentów. 

Przeczytaj rozmowę z niemieckim reżyserem i prezydentem Europejskich Nagród Filmowych

 

Maciej Stuhr poprowadzi galę EFA

Maciej Stuhr poprowadzi galę EFA

Aktor Maciej Stuhr poprowadzi galę 29. Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu. - Moja przygoda głównie polega na tym, że chodzę po scenie i łamię sobie język – żartuje. - Specyfiką tej gali, jak miałem okazję wielokrotnie się przekonać uczestnicząc w niej, jest wzniosłość i elegancja. Proszę się więc nie spodziewać na scenie kabaretu.

Czytaj rozmowę w Maciejem Stuhrem

 

Pierce Brosnan we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Pierce Brosnan we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Trwają przygotowywania do gali Europejskich Nagród Filmowych w sobotni wieczór (od godz. 18.15) w Narodowym Forum Muzyki. Do Wrocławiu przyjeżdżają już gwiazdy kina. Do Wrocławia przyleciał już Pierce Brosnan.

Zobacz zdjęcia aktora we Wrocławiu

 

Czerwony dywan przed Narodowym Forum Muzyki

Czerwony dywan przed Narodowym Forum Muzyki

Na placu Wolności trwa przygotowywanie wnętrza specjalnego ogrzewanego namiotu, w którym gwiazdy Europejskich Nagród Filmowych w sobotni wieczór (od godz. 18.15) przejdą po czerwonym dywanie i będą pozowały do zdjęć fotoreporterom. Łowcy autografów mogą mieć utrudnione zadanie, bo kontaktu z aktorami raczej nie będzie, ale kinomani wciąż mogą kupić bilety na transmisję z gali w Kinie Nowe Horyzonty i spotkania z twórcami nominowanych filmów.

Czytaj o przygotowaniach go 29. gali EFA

 

Gala Europejskich Nagród Filmowych dla wrocławian

Gala Europejskich Nagród Filmowych dla wrocławian

- Chcemy, by wrocławianie poczuli, że w ich mieście trwa święto kina europejskiego – mówi Agata Burdzy z Kina Nowe Horyzonty. – Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych to nie tylko uroczysta gala w NFM, ale też wydarzenia dla mieszkańców w kinie Nowe Horyzonty.

Więcej o wydarzeniach we Wrocławiu związanych z EFA

Zgłoś uwagę