wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Budujemy nowy dom(ek). Na drzewie i w ramach ESK 2016

Krakowska artystka Cecylia Malik, która niegdyś spędziła cały rok wchodząc codziennie na inne drzewo oraz kolektyw Niedzielni pracują na wrocławskim podwórku budując domek na drzewie. Pomagają mieszkańcy, którzy potem będą mogli skorzystać z nowej przestrzeni wakacyjnej. Parapetówka 10 lipca. Wszystko w ramach ESK 2016.  

Reklama

Wejście od podwórza, czyli ESK mieszkańcom

W aplikacji, za sprawą której Wrocław otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ważnym wątkiem było zarówno działanie przeciw wykluczeniu z kultury mieszkańców, jak i angażowanie wrocławian w projekty, dzięki którym ich dzielnica albo podwórko, zamiast zakazanego, zmieni się w przyjazne miejsce. Program „Wejście od podwórza” jest odpowiedzią na takie potrzeby, bo artyści pracują z mieszkańcami po to, by upiększyć ich okolicę, pokazać ciekawe rozwiązania, nauczyć nowych technik, ale przede wszystkim integrować dla wspólnego celu.

Drzewo w roli głównej

Tym razem w podwórku między ulicami Żeromskiego, Nowowiejskiej, Jedności Narodowej, Norwida i Daszyńskiego artyści z pomocą mieszkańców zbudują domek na rosnącym tam jesionie, z którego korzystać będą mogły zarówno dzieci, jak i dorośli. Pomysł „zaangażowania” drzewa do akcji wyszedł od Cecylii Malik, artystki i kuratorki znanej z projektu wspinania się na drzewa oraz od kolektywu artystycznego Niedzielni (w obsadzie: Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski i Bartolomeo Koczenasz słynącego z uwielbienia dla przyrody i z akcji na rzecz jej chronienia. Dokładnie w niedzielę 10 lipca do domku na drzewie wejdą pierwsi goście, ale zanim do tego dojdzie pomogą go zbudować i przyozdobić, a także od poniedziałku 4 lipca będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach organizowanych przez artystów.

365 dni w koronach

Dlaczego akurat wchodzenie na drzewo? Odpowiedzią może być akcja, jaką Cecylia Malik rozpoczęła jesienią 2009 roku w swoim rodzinnym Krakowie. Przez 365 dni wspinała się za każdym razem na inne drzewo (klon, morwę, dąb, kasztanowiec, wiąz, orzech, nawet delikatniejsze topole, czy brzozy) zainspirowana słynną powieścią włoskiego pisarza Italo Calvina. W „Baronie drzewołazie” bohater, 12-letni baron po sprzeczce z ojcem wszedł na drzewo w geście protestu i postanowił nigdy z niego nie schodzić. Cecylia Malik zmieniała drzewostany pamiętając jednak, by za każdym razem inaczej się ubrać, stwarzając kontrast kolorystyczny w stosunku do koloru zielonego otoczenia.

Start projektu 4 lipca

Tym razem wspólnie z mieszkańcami podwórka między ulicami Żeromskiego, Nowowiejskiej, Jedności Narodowej, Norwida i Daszyńskiego Cecylia Malik m.in. pomaluje deseczki, które będą częścią domku na jesionie, opowie o swoim projekcie i miłości do „Barona drzewołaza”. Z kolei członkowie kolektywu Niedzielni przypomni dzieciom podwórkowe zabawy i spróbuje zjednoczyć mieszkańców ciastem, herbatą i opowieściami. Start 4 lipca, a domek można odwiedzać od 10 lipca. Domek zostanie w tym miejscu, a organizatorzy z ESK 2016 będą go doglądać i dokonywać ewentualnych drobnych napraw.

DOMEK NA JESIONIE,  czyli Cecylia Malik i Niedzielni na wrocławskim podwórku

DOMEK NA JESIONIE

W plenerze / Dla dzieci / Warsztaty / Dla wszystkich / Akcje społeczne / Happeningi / ESK / Zajęcia dla dzieci / Wakacje 2016
Termin od 4 lipca 2016 10:00 do 10 lipca 2016 22:00

Miejsce podwórko pomiędzy ul. Żeromskiego, Nowowiejską, Jedności Narodowej, Daszyńskiego

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl