Literacka Nagroda Europy Środkowej

Zobacz wręczenie Nagrody Angelus 2014 na żywo [Sobota, godz.20]

Laureata tegorocznej, dziewiątej już edycji, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus poznamy w sobotę (18 października) podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Transmisję on-line z wręczenia nagrody można śledzić na naszej stronie od godz. 20.


 

Obradujące po raz pierwszy pod przewodnictwem Mykoły Riabczuka jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej wybrało siedmiu finalistów, którzy walczą o nagrodę główną. Po raz pierwszy w historii nagrody swojego laureata wybrali czytelnicy, przyznając mu w internetowym głosowaniu Nagrodę im. Natalii Gotbaniewskiej, nieżyjącej już pierwszej przewodniczącej jury Angelusa. Nagrodę otrzymał słowacki pisarz Pavol Rankov za powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”.

W finale Angelusa 2014 znaleźli się:

1. Jelena Czyżowa, „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska  /Wydawnictwo Czarne/ Rosja

2. Ołeksandr Irwaneć, „Choroba Libenkrafta”, przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór /Biuro Literackie/ Ukraina

3. Ismail Kadare, „Wypadek”,  przekł. Dorota Horodyska / Świat Książki/ Albania

4. Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie” /Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK/ Polska

5. Pavol Rankov, „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” , przekł. Tomasz Grabiński /Książkowe Klimaty/ Słowacja

6. Martin Šmaus, „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew /Książkowe Klimaty/ Czechy

7. Jáchym Topol, „Warsztat diabła”, przekł. Leszek Engelking  /W.A.B./ Czechy

Finałowa siódemka została wyłoniona z 14 książek, które zakwalifikowały się do półfinału. Laureatów  Nagrody Głównej oraz przyznawanej po raz pierwszy Nagrody Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej  poznamy podczas uroczystej gali 18 października. Fundatorem Nagrody jest Miasto Wrocław.

- Pierwszy raz miałem okazję przeczytać tyle książek z tego regionu – żartował Mykoła Riabczuk, przewodniczący jury. – Wybierając finalistów kierowaliśmy się jakością ich książek. Nie interesuje nas z jakiego kraju pochodzą pisarze, ile mają lat i jaki dorobek. Przed nami wszyscy są równi, liczy się nowa jakość i dzieł. Przyznam, że wybór jest trudny, bo każdy juror zwraca uwagę na coś innego – na język, zdolność budowania wątków itp.

Nagroda Angelus to czek na 150 tys. zł dla autora nagrodzonej książki i statuetka autorstwa Ewy Rossano. Od czwartej edycji wydarzeniu towarzyszy nagroda dla tłumacza nagrodzonej książki w wysokości 20 tys. zł. Funduje ją Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa.

 Zgłoś uwagę