wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław Zbiera Kartoniki

Wrocław Zbiera Kartoniki

9 i 10 grudnia 2016 r. w HUMANITARIUM Ogrodach Doświadczeń miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Wielki Ekologiczny Piknik Rodzinny organizowany w ramach akcji „Wrocław zbiera kartoniki”. Akcja skierowana była do wszystkich mieszkańców Miasta. W działaniach z nią związanych aktywnie uczestniczyło ponad 2000 osób.

Reklama

W Humanitarium Ogrodach Doświadczeń zwiedzający mogli bezpłatnie, przez dwa kolejne dni zwiedzać trzy wystawy tematyczne. Były to interaktywne ekspozycje: „Odnawialne Źródła Energii” z częścią fizyczno-optyczną, „Prawa natury” oraz wystawa plakatów „Recykling opakowań”.

W sobotę 10 grudnia, w bezpośrednim sąsiedztwie wystaw zagościli liczni animatorzy oferując najmłodszym i całkiem dorosłym wrocławianom wiele ciekawych atrakcji i warsztatów tematycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia podczas których z kartoników po mleku i sokach, w pralce Frani produkowany był papier czerpany.

Odbyły się także upcyclingowe zajęcia techniczo-plastyczne a w ich ramach: tworzenie modelu płuc z odpadów, projektowanie i malowanie płóciennych toreb ekologicznych, t-shirtów, przypinek, zajęcia z produkcji ozdób choinkowych, telefonów, karmników, pudełek i wielu innych przydatnych przedmiotów.

Upcyclingowe zajęcia techniczo-plastyczne

Najmłodsi uczestnicy brali udział w rozlicznych konkursach tematycznych oraz bawili się robotami, które ścigały się na makiecie miasteczka wykonanego z kartoników po płynnej żywności. Nie zabrakło nowych technologii (kilka tabletów z tematycznymi grami edukacyjnymi przygotowanymi specjalnie z tej okazji), gier zręcznościowych, mini-wykładów ekologicznych oraz emisji filmu edukacyjnego na temat recyklingu opakowań.

Uczestnicy części zajęć mogli na własne oczy zobaczyć produkty zrobione z przetworzonych opakowań po mleku i sokach i zabrać je do domu aby pokazać rodzinie. Maluchy wychodziły z Humanitarium uśmiechnięte, z balonem w dłoni, pomalowaną buzią i przejęte spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który towarzyszył im cały dzień, sprawdzając czy grzeczne dzieci segregują odpady...

Do akcji włączyły się także szkoły. Młodzież mogła wziąć udział w konkursie na ekologiczny FlashMob. Odwaga nastolatków i kreatywność przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Najlepszy film nagrodzono w piątek 9 grudnia. Blisko setce młodych osób nie tylko wręczono nagrody, ale zaproponowano udział w wyjątkowym koncercie zespołu Recycling Band, który okazał się być wielkim wydarzeniem artystycznym! Po koncercie, uczniowie wzięli też udział w warsztatach tworzenia instrumentów z odpadów, jako że misją zespołu i znakiem rozpoznawczym są właśnie takie działania.

Organizatorem akcji jest Firma Tetra Pak Sp. z o.o. – producent kartoników do płynnej żywności. Współorganizacji podjął się Urząd Miasta Wrocławia, przy wsparciu firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami – WPO Alba S.A. i Chemeko System Sp. z o.o. Jej efektem będzie rosnący poziom zbiórki i recyklingu opakowań wielomateriałowych, do czego zobowiązali się Partnerzy.

Akcja nie odbyłaby się bez zaangażowania Centrum Nauki HUMANITARIUM Ogrodów Doświadczeń, będącego departamentem edukacyjnym Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl