wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czyste ulice – będą dodatkowe polewaczki

Czyste ulice – będą dodatkowe polewaczki

prezentacja polewaczki Jarek Ratajczak
prezentacja polewaczki

Nie raz w miesiącu, jak dotychczas, a raz w tygodniu będą polewane wodą główne wrocławskie ulice. Spółka Ekosystem otrzymała od miasta 220 tys. złotych na dodatkowe polewaczki w sezonie letnim. Polewanie ulic wodą to dobry sposób na czystsze powietrze.

Reklama

O tym, że będą dodatkowe pieniądze na polewanie ulic latem, zdecydowała Rada Miejska na ostatniej sesji. Na ten cel Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia przekazał spółce Ekosystem, która odpowiada za całoroczne utrzymanie czystości w mieście, dodatkowe 220 tys. zł.

– Dodatkowe mycie ulic to część działań podjętych przez miasto w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu. Dzięki tej kwocie i podwojeniu działań zmniejszy się liczba pyłów zawieszonych w powietrzu oraz zwiększy subiektywne uczucie chłodu w czasie upałów – tłumaczy Beata Merenda, z-ca dyr. Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia.

Dzięki dodatkowym pieniądzom główne wrocławskie ulice będą polewane wodą nie raz w miesiącu, tak jak dotychczas, a raz w tygodniu.

– Dodatkowe 220 tys. zł pozwoli na polanie wodą ok. 1200 km ulic – dodaje Jolanta Maciejewska ze spółki Ekosystem.

Polewanie ulic wodą odbywa się w nocy, między godzinami 22 a 6 rano. W czwartek, 21 lipca, zorganizowano specjalny pokaz pracy polewaczki na parkingu Stadionu Wrocław. Zaprezentowano jedną z pięciu polewaczek, które na zlecenie spółki Ekosystem, wyjeżdżają na wrocławskie ulice.

– Najpierw ulica jest zamiatana, a następnie polewana wodą. Nasz wóz może za jednym razem zabrać 8 tys. litrów wody. Pozwala to na polanie wodą ok. 170 tys. mkw. powierzchni ulicy. W ciągu nocy mamy od 2 do 3 pełnych tankowań polewaczki – wylicza Bartosz Kulaszka, dyr. ds. transportu w Chemeko-System.

Od prawej stoją: Beata Merenda, z-ca dyr. Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia, Jolanta Maciejewska ze spółki Ekosystem, Bartosz Kulaszka, dyr. ds. transportu w Chemeko-System

Główne wrocławskie ulice polewane są wodą od 1 kwietnia do 31 października. W sumie, razem z dodatkowymi pieniędzmi, na ten cel miasto wyda w tym roku 450 tys. zł.

Jarek Ratajczak

fot. Tomasz Walków

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl