wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rusza „Rowerowy maj” 2018

Rusza „Rowerowy maj” 2018

Trzecia edycja kampanii „Rowerowy maj” Jarek Ratajczak
Trzecia edycja kampanii „Rowerowy maj”

Rozpoczyna się trzecia edycja kampanii „Rowerowy maj”. W tym roku zgłosiło swój udział 42 szkoły i cztery przedszkola. To ponad 21 tysięcy uczestników.

Reklama

Kampania "Rowerowy maj" skierowana jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych we Wrocławiu. Promuje zdrowy styl życia poprzez codzienne dojazdy do szkoły na rowerze hulajnodze i wrotkach. Z roku na rok „Rowerowy maj” cieszy się coraz większą popularnością.

Do pierwszej edycji kampanii przystąpiło 24 szkoły podstawowe z Wrocławia, których uczniowie wykonali ponad 35 tysięcy podróży do szkoły w aktywny sposób. W ubiegłym roku udział w akcji wzięło 31 szkół podstawowych czyli ponad 15 tysięcy uczniów osiągając wynik ponad 87 tysięcy rowerowych dojazdów do szkoły.

– Serdecznie zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w kampanii, życząc dobrej zabawy i bezpiecznej jazdy– mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. – Nasze miasto od lat dąży do stworzenia dobrej i bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. Powstają nowe drogi i pasy dla rowerów, kontrapasy i śluzy rowowe. Mamy coraz więcej stojaków rowerowych oraz wiat rowerowych. Także system wypożyczali rowerów odnotowuje coraz większą liczbę wypożyczeń.

Jazda do szkoły 

Codzienna jazda do i ze szkoły rowerem, na hulajnodze lub wrotkach to nie tylko poprawa kondycji fizycznej ale również zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza. To także mniej korzystających z miejsc  parkingowych.

– W wielu wypadkach rower może okazać się równie szybki lub nawet szybszy niż samochód – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia. – Ponadto udział w „Rowerowym maju” to nabywanie przez dzieci pozytywnych nawyków w sposobie poruszania się po mieście.

W maju 2017 roku przynajmniej raz na rowerze przyjechało 8 532 uczniów, którzy łącznie przyjechali do i ze szkoły w aktywny sposób 174 190 razy. Również w 2017 roku po raz pierwszy do zabawy przyłączyły się dwa przedszkola. Ich aktywne przejazdy stanowiły ponad 35 %.

– Najbardziej rowerową szkołą z frekwencją 87% w 2017 roku była Szkoła Podstawowa nr 42 z ul. Wałbrzyskiej– mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. – Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 1 z ul. Nowowiejskiej i dalej Szkoła Podstawowa nr 40 z ul. Sołtysowickiej. – Uczniowie z tych szkół zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, aby nie zejść z podium i jeszcze poprawić wyniki.

Inauguracja rowerowego sezonu

Wszystkie dzieci, które wezmą udział w zabawie dostaną upominki. Najlepsze szkoły otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe, najlepsze klasy– wycieczki oraz wspólne wyjścia do obiektów rekreacyjno – sportowych.

Inauguracja rowerowego sezonu z możliwością sprawdzenia stanu rowerów przed „Rowerowym majem” odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 21 kwietnia br. w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1).

2. Dolnośląski Festiwal Rowerowy 2018

2. Dolnośląski Festiwal Rowerowy 2018

Eventy / Targi
Termin od 20 kwietnia 2018 do 22 kwietnia 2018

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl