wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

uczestnicy spotkania UM Wrocławia
uczestnicy spotkania

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?

Reklama

 - Przez ostatnie dwa lata trwania projektu „Mój zielony DOM” mieliśmy okazję wpływać na postawę proekologiczną dzieci i młodzieży. Do tej pory to my, dorośli, uczyliśmy młodych ludzi ekologii – z jednej strony pokazując dziką przyrodę, a z drugiej wpływ, jaki ma na nią człowiek. Teraz czas, by role się odwróciły. Zobaczymy, jakiej lekcji udzieli nam młode pokolenie – mówi Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektu „Mój zielony DOM”, przedstawiając pomysł na eko-happening.

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM? 

Kolorowa budka dla ptaków

Na początku lutego sześć wrocławskich placówek wzięło udziału w happeningu ekologicznym „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”. 

Zadaniem uczestników happeningu było zbudowanie „naszego zielonego DOMu” na bazie domków tekturowych „HOCKOklocki”, dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów plastycznych, materiałów pochodzenia naturalnego, podlegających recyclingowi oraz ogólnie dostępnych surowców wtórnych (nakrętki, plastiki, papier itp.). 

Łącznie odbyły się we Wrocławiu trzy happeningi: jeden na terenie Zespołu Szkół Nr 24, w którym gościnnie wzięły udział również dzieci z Przedszkola Nr 15, drugi – na terenie Szkoły Podstawowej Nr 22, na który przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 26, a trzeci happening miał miejsce w Przedszkolu Nr 58, gdzie zespół w zespół z przedszkolakami „nasz zielony DOM” zbudowała także zerówka ze Szkoły Podstawowej Nr 28. 

W Przedszkolu Nr 58 jako pierwsza pojawiła się chyba największa i najbardziej kolorowa na świecie budka dla ptaków. „Zimą domek jest ochroną dla zwierząt, a żeby było wesoło ptaszkom w te szarobure dni, pomalowaliśmy go na różne kolory.” – mówią przedszkolaki biorące udział w akcji. 

I tu nauka dla nas – by troszczyć się o zwierzęta i traktować ich potrzeby na równi z naszymi. „Ludzie są mili dla siebie. Każdy z nas może też zrobić coś miłego dla zwierząt. Ptakom będzie miło, gdy dostaną słoninkę czy ziarna słonecznika. A naszą kolorową budkę zobaczą z daleka!” – dodaje chłopiec biorący udział w happeningu. 

Leśna chatka do odpoczynku

Oprócz kolorowej budki dla ptaków, w Zespole Szkół Nr 24 powstała leśna chatka będąca schronieniem dla ludzi i zwierząt, w której podobno można usłyszeć opowieści dzikich mieszkańców lasu zasłyszane przez mchy, zapisane w szumie liści i traw, zamknięte w owocach i nasionach drzew, którymi to został ozdobiony drugi domek. Przez ten magiczny dom dzieci wyraziły swoje pragnienie życia w zgodzie z naturą, chęć zbudowania czegoś, co współgra z otoczeniem, nie niszczy, a wzbogaca i otwiera wyobraźnię. 

„Każdy, nawet dzieci, potrzebują czasem odpocząć, a najfajniej odpoczywa się w Naturze, dlatego ozdobiliśmy nasz leśny domek naturalnymi materiałami prosto z lasu”, stwierdził jeden z uczestników happeningu. 

W Szkole Podstawowej Nr 22 we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 26, powstał trzeci domek – EKO domek z zużytych materiałów. 

Koordynatorka akcji w Szkole Podstawowej Nr 22, wicedyrektor i pedagog Pani Dorota Safian, mówi: „Nasz domek jest duży, bo ma pomieścić wszystkie dobre pomysły na segregację odpadów. Ściany domku są ozdobione materiałami z surowców wtórnych – nakrętek, papieru gazetowego, plastikowych rurek, butelek itp. To po prostu EKO-DOMEK”. 

W wywiadzie z dziećmi biorącymi udział w happeningu dowiedzieliśmy się więcej. 

Jak możemy dbać o świat bawiąc się śmieciami?

Według sześcioklasistów to proste: „Możemy budować z nich różne rzeczy! Pojemniki na ołówki w domu, zakładki do książek, a dzisiaj nawet budowaliśmy nasz wspólny dom EKO!” 

Co to jest ekologia?

„Ekologia to dbanie o środowisko, segregowanie i sprzątanie śmieci, niezanieczyszczanie naszego wspólnego domu.” 

A na pytanie: Co to znaczy, że budujemy nasz zielony DOM?

Paweł z klasy III b odpowiada po krótkim namyśle: „Gdy robimy coś ekologicznie, to wtedy buduje się nasz zielony Dom.” 

A dzisiaj budowaliście dom ze śmieci?

Koleżanka z klasy Pawła, Hania prostuje: „Nie ze śmieci! Ale z zużytych kartonów, starych rurek, folii, chust, ścinków papieru.” 

W ten sposób dowiedzieliśmy się, że według dzieci są co najmniej dwie podkategorie śmieci –  te nadające się do kosza i zużyte materiały do dalszego wykorzystania. 

To zamiast wyrzucać śmieci, możemy je wykorzystywać?

„Ja na przykład tak robię, że gdy mam coś niepotrzebnego, to chowam sobie to do szafeczki i planuję, co z tego zbudować. Parę razy udało mi się coś fajnego zbudować, np. ostatnio zrobiłem aniołka.” – dodaje Paweł 

Hania wtóruje: „A moja koleżanka ma całą szufladę różnych niepotrzebnych rzeczy i ostatnio zrobiłyśmy sobie z tego mikrofony do zabawy. Ja robię z niepotrzebnych rzeczy domki dla moich pluszaków, a teraz planuję zrobić z zużytych kartonów wybieg dla mojego chomika.” 

W happeningu dzieci udowodniły, że nie muszą bawić się nowymi zabawkami, wystarczy nieograniczona wyobraźnia i potęga dziecięcej kreacji. 

Podsumujmy. Co stanie się więc, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?

Z pewnością nauczymy się troski o bioróżnorodność naszego zielonego DOMu, przypomnimy sobie potrzebę kontaktu z Naturą, bo jesteśmy jej częścią, nauczymy się, że nie wszystko należy bezrefleksyjnie ładować do kubła na śmieci, a przy tym wszystkim będziemy się dobrze bawić, bo życie młodego ekologa jest pełne ciekawych przygód!

Zobacz galerię zdjęć 

Zachęcamy, by dowiedzieć się więcej o projekcie na: www.mojzielonydom.cku.wroc.pl oraz na: www.facebook.com/MojZielonyDOM

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl