wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Oszczędzaj środowisko – oszczędzaj pieniądze

Oszczędzaj środowisko – oszczędzaj pieniądze

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Motywacji na segregację śmieci może być dużo. Jednym z nich może być oszczędność pieniędzy. Według specjalistów nawet połowa śmieci, które wyrzucamy do czarnych pojemników (odpady zmieszane), powinny być odpowiednio posegregowane i trafić do worka żółtego, niebieskiego czy zielonego, albo jako odpady zielone.

Reklama

We Wrocławiu opłatę śmieciową uiszcza się raz w miesiącu. Dla przykładu: trzyosobowa rodzina, mieszkająca w domu jednorodzinnym o powierzchni 120 m2, tylko na tym, że segreguje swoje śmieci zaoszczędzi 33 zł. miesięcznie. To daje prawie 400 zł. rocznie.

Małżeństwo, które mieszka w 45-metrowym mieszkaniu zapłaci o prawie 20 zł. więcej na miesiąc gdyby śmieci nie segregowała. Gdy swoje odpady podzieli na odpowiednie frakcje, to zaoszczędzi rocznie ponad 200 złotych.

Nie kupuj śmieci

Ale aby zaoszczędzić na segregacji, należy o tym pomyśleć już na etapie zakupów. Wystarczy unikać produktów opakowanych w nadmiarową ilość materiału. Przykładem są choćby serki i jogurty, które prócz plastikowego kubeczka mają jeszcze kartonowe pudełko, czy ciastka zapakowane w karton, plastikową tackę i folię.

Czasem można też po prostu wybrać rodzaj opakowania. Zamiast po napój w puszcze można sięgnąć po ten w butelce zwrotnej. Podobnie jest z mlekiem. Zamiast kartonu – mleko w grubej szklanej butelce zwrotnej.

Z ogrodem łatwiej

Ci, którzy mają ogród mogą także inaczej wykorzystać odpady zielone. Do odpadów zmieszanych często wpada skoszona trawę, kartony, gazety czy zadrukowany papier. Tych rzeczy nie musimy pozbywać się od razu. Wykorzystując je w ogrodzie, na balkonie lub pielęgnując domowe rośliny, zaoszczędzimy na kupowaniu drogich nawozów. Trawę można przerobić na kompost, a papier i karton wykorzystać do ściółkowania grządek, czy zabezpieczeniem roślin doniczkowych przed zmarznięciem na zewnątrz.

Nakrętek nie wyrzucaj

Warto przypomnieć, że segregacja śmieci może także komuś pomóc. Zawsze wyrzucając plastikowe butelki należy odkręcić nakrętkę. Jednak zamiast wyrzucać ją do śmieci, można ją oddać organizacjom, które dzięki nim pozyskują środki na leczenie i pomoc najbardziej potrzebującym, zazwyczaj dzieciom.

Oszczędności makro

Opakowania wykonane z metalu, szkła, tektury, tworzyw sztucznych – wszystkie można stosunkowo łatwo i tanio przetworzyć. Przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż proces nowego ich pozyskiwania i produkcji przedmiotów zupełnie na nowo. Wytapianie stali ze złomu to oszczędność energii sięgającą nawet 95 proc. Jedna tona zgromadzonej makulatury dostarcza tyle surowca, co 17 drzew. Tona szkła dostarcza surowca do wytworzenia ponad 3000 butelek półlitrowych. Z tony butelek typu PET można wyprodukować około 100 polarów. Tona zużytej folii można wyprodukować aż 55.550 toreb na zakupy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl