wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Radni zdecydują o przyszłości Lokalnego Programu Osłonowego

Radni zdecydują o przyszłości Lokalnego Programu Osłonowego

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, w czwartek 5 lipca wrocławscy radni, zdecydują o przyjęciu lub odrzuceniu uchwały o Lokalnym Programie Osłonowym – jednym z elementów wprowadzonego pod koniec 2017 r. Wrocławskiego Programu Antysmogowego. Nowy projekt w ramach walki ze smogiem ma zachęcać do wymiany pieców, poprzez wsparcie dla osób ponoszących wyższe koszty opłat za ogrzewanie systemami niskoemisyjnymi.

Reklama

– Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy mają obawy, że stała wymiana źródła ciepła może spowodować wyższe opłaty i dodatkowe obciążenie budżetu domowego. Miasto Wrocław przygotowało najlepszą uchwałę tego typu w kraju i już teraz, na długo przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego, chcemy tę uchwałę wprowadzić w życie – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia podczas konferencji prasowej na podwórku przy ul. Łokietka 5.

– Spotykamy się na Nadodrzu, gdzie problem wymiany pieców – obok Kleczkowa, Ołbina czy Przedmieścia Oławskiego, jest najpowszechniejszy – dodał.

Od lewej: Dominik Kłosowski, miejski radny, Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW oraz Piotr Uhle, miejski radny są przekonani, że podczas czwartkowej sesji zostanie przegłosowana uchwała o Lokalnym Programie Osłonowym.

W czwartek o przyjęciu lub odrzuceniu uchwały zagłosują wrocławscy radni.

– Lokalny Program Osłonowy jest znakomitym uzupełnieniem uchwały antysmogowej, która weszła w życie 1 lipca. Liczymy w czwartek na głosowanie radnych ponad partyjnymi podziałami i jednogłośne wyrażenie poparcia dla tego programu – zapowiedział Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Lokalny Program Osłonowy – podstawowe informacje

Lokalny Program Osłonowy to propozycja władz miasta przeznaczona dla mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić swoje piece oraz spełnią odpowiednie kryteria. Dzięki udziałowi w programie wrocławianie uzyskają wparcie na podwyższone koszty ogrzewania. Osoby mieszkające samotnie oraz znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą otrzymać nawet ponad 4 tys. złotych dopłaty rocznie.

– Program osłonowy to kolejna obietnica, którą realizujemy w ramach walki ze smogiem. Mam nadzieję, że dzięki tego typu programom z roku na rok we Wrocławiu będziemy oddychać coraz czystszym powietrzem – podkreśla Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Prezentacja o Lokalnym Programie Osłonowym i Wrocłaskim Programie Antysmogowym (PDF)

Kto może skorzystać z pomocy?

Stopniowo do 2028 r. we Wrocławiu będzie wprowadzany zakaz stosowania kotłów i pieców wykorzystujących paliwa stałe. Wyjątkiem będą jedynie obszary pozbawione dostępu do sieci ciepłowniczych i gazowych. W związku z wymianą pieców na systemy niskoemisyjne i związanym z tym wzrostem kosztów, część mieszkańców będzie mogła skorzystać ze wsparcie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Więcej o Wrocławskim Programie Antysmogowym przeczytasz tutaj.

Pomoc będzie dotyczyła lokali, w których nie wcześniej, niż dnia 1 stycznia 2018 r. przeprowadzono wymianę pieców. Dodatkowo chętni muszą spełnić kryterium dochodowe oraz dotyczące powierzchni lokalu.

Obecnie kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej wynosi 634 zł, natomiast na osobę w rodzinie 514 złotych. Pomoc finansową w ramach Lokalnego Programu Osłonowego otrzymamy, jeżeli nasze dochody miesięczne nie przekraczają 550% (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) oraz 500% (gospodarstwo wieloosobowe) kryterium dochodowego. Dochód osób samotnie mieszkających nie może więc przekraczać 3487 zł netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 zł netto.

O założeniach LPO opowiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, fot. UMW

Drugim kryterium branym pod uwagę będzie powierzchnia lokalu. Jednak osoby najbiedniejsze, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę dofinansowania, niezależnie od wielkości mieszkania.

– To, co wyróżnia nasz program spośród tych w innych miastach to fakt, że osoby z niepełnosprawnościami, oraz rodziny w których orzeczono niepełnosprawność, nie będą objęte warunkami dotyczącymi powierzchni mieszkań – wyjaśnia Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak skorzystać z pomocy?

Wysokość dopłaty do kosztów ogrzewania będzie zależna od dochodu danego gospodarstwa domowego i będzie rosła proporcjonalnie do zmniejszającego się dochodu. Wysokość dopłaty będzie również zależna od rodzaju zastosowanego ogrzewania niskoemisyjnego oraz powierzchni lokalu.

Pomoc, dla mieszkańców przyznawana będzie dwa razy w roku kalendarzowym (raz na półrocze) w formie zasiłku celowego na zasadach i w trybie określonym w ustawie o pomocy społecznej.

Warunkiem skorzystania z programu będzie złożenie wniosku wraz z wymaganą dokumentacją w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Pomoc będzie przyznawana w formie decyzji administracyjnej po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Następnie środki w ramach dopłaty będą bezpośrednio przekazywane dostawcy źródła ciepła.

Start programu w drugiej połowie 2018 r.

Uchwała dotycząca Lokalnego Programu Osłonowego zostanie teraz poddana głosowaniu podczas sesji Rady Miasta. Sam program ma ruszyć w drugiej połowie 2018 roku.

– Zależy nam na tym, żeby program ruszył jeszcze przed okresem grzewczym – mówi Jacek Sutryk i dodaje: – Program przewidujemy na ten moment na najbliższe pięć lat. Zakładamy, że w tym roku zrealizujemy ok. 500 wniosków, w każdym kolejnym roku było by to kolejne tysiąc wniosków. Dla miasta w skali pięciu lat na program może zostać przeznaczonych ok. 16,5 mln złotych. Co ważne jest on przeznaczony nie tylko dla osób najuboższych, gdyż mogą wziąć w nim udział także mieszkańcy ze średnią sytuacją materialną.

Prognozowana liczba wniosków i kwoty przeznaczone w ramach LPO w latach 2018-2023.

– To krok w dobrym kierunku. Bardzo się cieszę, że nasi eksperci również brali udział w konsultacjach w procesie tworzenia Lokalnego Programu Osłonowego. Założenia wrocławskiego programu są bardziej ambitne niż tych funkcjonujących w Krakowie czy w Warszawie – dodaje Krzysztof Smolnicki.

W ramach programu dofinansowującego wymianę pieców w latach 2018-2023 może zostać wymienionych 15 tysięcy pieców, w tym od 2 do 3 tysięcy pieców rocznie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl