wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Komisja Europejska ogłosiła finalistów do tytułu Zielonej Stolicy Europy

Komisja Europejska ogłosiła finalistów do tytułu Zielonej Stolicy Europy

Wrocław UM Wrocławia
Wrocław

Gratulujemy Gandawie, Lahti, Lizbonie, Oslo, Tallinowi – miastom, które zakwalifikowały się do dalszych starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy.

Reklama

Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku

O tytuł postaramy się w kolejnym roku, zwłaszcza że niektóre z przykładów doskonałych rozwiązań zawartych w aplikacji Wrocławia, złożonej w tegorocznym konkursie, zostały wybrane do raportu Komisji Europejskiej o dobrych praktykach. Prace nad raportem są obecnie na ukończeniu i zostanie on opublikowany w odpowiednim czasie na stronie internetowej Zielonej Stolicy Europy.

Przypomnijmy, że miasta, które otrzymywały ten tytuł od 2014 roku musiały starać się o niego co najmniej 2 razy.  

- Jak zapowiadałem, złożymy aplikację w przyszłym roku. Jeszcze lepszą!  - mówi Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia. – Najważniejsza jest jednak pozytywna atmosfera wokół wspólnych działań podnoszących jakość życia we Wrocławiu. Chcemy zieleń, czystość powietrza i ciszę wprowadzić w myśli i życie wrocławian. Chcemy być miastem Zielonej Kultury i będziemy nim! – mówi Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia.

Będzie ogrodnik miejski

Powołany do realizacji założeń „zielonego” miasta Departament Zrównoważonego Rozwoju od zaraz rozpocznie prace nad udoskonaleniem aplikacji, ale przede wszystkim zrealizuje zadania prośrodowiskowe i podnoszące jakość życia mieszkańców. Kolejnym na liście zadań jest powołanie Ogrodnika Miejskiego.

- Zadaniem ogrodnika miejskiego będzie wyznaczanie priorytetów dla rozwoju architektury krajobrazu. Będzie pracował w terenie i przede wszystkim z mieszkańcami - tłumaczy Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego. Przedstawienie ogrodnika miejskiego nastąpi do 15 maja, czyli do „zimnej Zośki”, daty znanej każdemu ogrodnikowi.

Zielona Stolica Europy

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymuje go jedno miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców jednego z państw członkowskich i kandydujących Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kandydatów ocenia się m.in. pod kątem ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości wody, gospodarowania terenami zielonymi czy ekoinnowacji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl