wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dzień Drzewa 2016

Dzień Drzewa 2016

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Każdego roku 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Organizowane są wtedy akcje sadzenia i przypominania o wyjątkowej wartości każdego drzewa wokół nas.

Reklama

Pierwszy taki dzień został zorganizowany w 1872 r. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2002 r. We Wrocławiu w sposób wyjątkowy obchodzimy już po raz drugi.

W tym roku wrocławianie mieli okazję przygotować się na Dzień Drzewa już 1 października. W zamian za makulaturę i elektroodpady rozdawaliśmy minidrzewka owocowe. Dzięki akcji na działkach, balkonach, tarasach, w sadach i mieszkaniach wrocławian pojawiło się 800 drzew. Podczas akcji Moje Drzewo 2016 zapełniliśmy 4 kontenery na odpady. Czytaj więcej: Moje drzewo 2016.

Najpiękniejsze drzewa we Wrocławiu

Najciekawsze, najstarsze i najpiękniejsze drzewa we Wrocławiu, to te które stały się pomnikami przyrody. Na terenie Wrocławia znajduje się 109 pomników przyrody, prawie sto z nich to właśnie drzewa. Są wśród nich także skrzemieniałe pnie drzew z rodzaju Dadoxylon (jedno składające się z 22 fragmentów). Okaz pochodzi z sprzed ok. 270 mln lat i znajduje się na terenie Ogrodu Botanicznego. Najokazalszym drzewem pomnikowym jest dąb szypułkowy (Quercus robur) „Paweł” o obwodzie pnia 728 cm i wysokości 35 m, rosnący w parku w dzielnicy Pawłowice.

O tym, że drzewa są ważne dla polepszenia stanu powietrza nie tylko w mieście, wiedzą już przedszkolaki. Przyczyna jest prosta – drzewa (a konkretnie liście) w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla, a w zamian dostarczają tlen. Ale walorów dla klimatu jest o wiele więcej. Czytaj więcej: Drzewa a powietrze.

Sprawdź, co wiesz na temat środowiska we Wrocławiu – zmierz się z naszym quizem. Kliknij i sprawdź swoją wiedzę. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl