wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dzieci dla Środowiska vol. 2 – „Czytanie”

Dzieci dla Środowiska vol. 2 – „Czytanie”

UM Wrocławia

Od poniedziałku ruszają zapisy na kolejną edycję projektu: Dzieci dla Środowiska. Znów w ruch pójdą stare butelki, plastikowe torby i kije od mioteł. Z pomocą artystów z Teatru Mała Mi i dzieci otrzymają drugie życie i wezmą udział w spektaklach teatralnych w Barbarze – infopunkcie ESK 2016.

Reklama

Przez dwie niedziele marca – 6, 20 i jedną kwietnia –3 – dzieci w wieku 4-12 lat będą mogły wziąć udział w czytaniach współczesnych sztuk dla dzieci w interpretacji aktorów lalkarzy, z muzyką na żywo, połączonych z warsztatami upcyklingowych. W jedną niedzielę odbędą się dwa czytania – o godz. 11.00 i 16.00. Potrwają ok. dwóch godzin. Udział w nich jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. W każdym spektaklu udział będzie mogło wziąć 60 dzieci.

Zapisy na Dzieci dla Środowiska vol.2 – "Czytanie"

6 marca będzie można posłuchać „Księżniczki na ziarnku grochu” wg Marty Guśniowskiej, a dwa tygodnie później poznamy „Historię pewnego przedmiotu” autorstwa Anety Wróbel-Wojtyszko i Adama Wojtyszko.

Jak zapewniają artyści, druga edycja teatralnych spotkań w ramach projektu „Dzieci dla Środowiska” ma być kontynuacją pierwszej. – Aktorskie czytania sztuk teatralnych są nową formą sceniczną, po którą z powodzeniem sięgają teatry w Polsce i na świecie. Absolutnym nowatorstwem w proponowanym  przez nas projekcie ma być performatywne obrazowanie czytanych treści przez aktorów – wyjaśnia Sława Tarkowska z Teatru Małe Mi.

Każdemu z tytułów bohaterów mają towarzyszyć lalki, przygotowane specjalnie na to wydarzenie z naturalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów. – Ich zadaniem jest pobudzenie dzieci do uważnego i pełnego szacunku przyglądania się otaczającemu nas środowisku – opisuje Sława Tarkowska. Po spektaklu uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w warsztacie, podczas którego wraz z artystami będą mogli stworzyć własnych upcyklingowych bohaterów.

Motto Dzieci dla Środowiska vol. 2: Sztuka budzi emocje i wyzwala nieodkryte pasje, umiejętności i cele. Dlatego też, żeby rozmawiać z dziećmi o ekologii, ochronie środowiska i ponownym, czasami zaskakującym, wykorzystaniu rzeczy, które wydają się „tylko do wyrzucenia” – zaangażowaliśmy właśnie sztukę: teatr, plastykę, muzykę. Chcemy, by spektakle i twórcze warsztaty, które proponujemy dzieciom.

Sztuki, które będą czytane w marcu i kwietniu w Barbarze, były publikowane m.in. w zeszytach „ Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”. Przemawiają współczesnym językiem, są pozbawione szkolnego dydaktyzmu, uwrażliwiają na otaczający świat – w tym środowisko, mówią o rzeczach ważnych, bawią i uczą. Zarówno treść, jak i proponowana przez aktorów forma performatywnych czytań z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl