wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Drzewa a stan powietrza

Drzewa a stan powietrza

Filtrowanie powietrza i jego nawilżanie, a nadto pochłanianie dwutlenku węgla. Jak jeszcze drzewa pomagają nam dbać o środowisko?

Reklama

Drzewa są ważne dla polepszenia stanu powietrza nie tylko w mieście – to wiedzą już przedszkolaki. Przyczyna jest prosta – drzewa (a konkretnie liście) w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla, a w zamian dostarczają tlen. Ale walorów dla klimatu jest o wiele więcej.

  • Drzewo o wysokości ok. 25 metrów pochłania tyle CO2, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych. Jeden hektar lasu pochłania tyle CO2, ile wytwarza samochód po przejechaniu 100 tys. km.
  • Jedna dorosła sosna wydziela tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby. Jeden hektar lasu zaspokoi potrzeby na tlen 45 osobom. Hektar zadrzewienia w mieście pochłania w ciągu godziny 8 kg CO2 – tyle, ile oddychając, wydala 200 osób.
  • Drzewo w ciągu roku chłodzi powietrze jak 5 klimatyzatorów działających bez przerwy.
  • Jedno drzewo w ciągu roku absorbuje 2900 litrów wody deszczowej.
  • Drzewa ograniczają zapylenie o ¾. Jedno drzewo w ciągu roku filtruje 28 kg substancji zanieczyszczających powietrze. W Chicago udowodniono, że drzewa, znajdujące się w tym mieście i na terenach okolicznych, usunęły z powietrza 5575 ton różnego rodzaju zanieczyszczeń w ciągu tylko jednego roku.
  • Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl