wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dolnośląska walka ze smogiem

Dolnośląska walka ze smogiem

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

– Dolny Śląsk będzie walczył ze smogiem – zapowiedział marszałek dolnośląski Cezary Przybylski. Działania mają być odpowiedzią m.in. na apel prezydentów Wrocławia i Legnicy.

Reklama

Realne zagrożenie związane z tzw. niską emisją, czyli z zanieczyszczeniami powietrza pochodzącymi z pieców czy małych kotłowni, jest już nie tylko w miastach, ale w całym naszym regionie. Problem smogu dotyczy całego województwa.

– Smog to dzisiaj problem nie tylko stolicy regionu, ale wielu miast Dolnego Śląska, m.in.: Legnicy, Wałbrzycha, Nowej Rudy. Chcemy  rozpocząć działania, aby zatrzymać niskoemisyjne zanieczyszczenie powietrza. Aby działania te były skuteczne muszą funkcjonować instrumenty wspomagające, pochodzące np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, czy dotacji rządowych, po to, aby system spalania skutecznie zmienić, tak aby koszt tego działania w całości nie spoczywał na mieszkańcach regionu – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Walka ze smogiem

Aby dobrze przygotować się do tego działania zostaną przeprowadzone w całym województwie konsultacje społeczne z samorządami lokalnymi i mieszkańcami regionu. – W tym celu powołałem zespół, który będzie składał się z przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, instytucji środowiskowych oraz Michała Jarosa, reprezentanta Dolnego Śląska w Parlamencie – dodał Przybylski.

Kluczowe w walce ze smogiem jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców województwa. Po przeprowadzonych konsultacjach, dolnośląski sejmik będzie gotowy do przyjęcia uchwały antysmogowej. – Chcemy ten proces bardzo dobrze przygotować, pokazać w jaki skuteczny sposób go przeprowadzić. Do tego niezbędne są konsultacje społeczne z samorządami lokalnymi, które potrwają około roku.

Przypomnijmy, że 21 stycznia br. z apelem o działania antysmogowe zwrócił się do marszałka dolnośląskiego prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz – Prezydent apeluje o działania antysmogowe.

(www.umwd.dolnyslask.pl)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl