wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. 14 listopada – Dzień Czystego Powietrza [WYDARZENIA]

14 listopada – Dzień Czystego Powietrza [WYDARZENIA]

14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. We Wrocławiu dla dzieci oraz przedszkolaków przygotowano akcję informacyjno-edukacyjną. Na dorosłych czeka panel dyskusyjny oraz pokaz wykorzystania dymomierzy i analizatorów spalin.

Reklama

DLA DZIECI

14 listopada, w Dniu Czystego Powietrza, we wrocławskich szkołach i przedszkolach odbędą się specjalne zajęcia, podczas których uczniowie i przedszkolaki będą mogli dowiedzieć się o przyczynach i skutkach zanieczyszczenia powietrza oraz poznać, w jaki sposób mogą wpływać na jakość powietrza w mieście. Celem akcji jest uświadomienie uczniom, a pośrednio ich rodzicom, że od naszych codziennych decyzji zależy poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. To czas na zastanowienie się jakie mamy przyzwyczajenia i czy możemy je zmienić.

Pracownicy zielonego departamentu wraz ze strażnikami miejskimi przeszkolili 128 przedstawicieli wrocławskich szkół i przedszkoli. Podczas szkoleń zostały zaprezentowane materiały edukacyjne, dostosowane do wieku dzieci, które mają pomóc nauczycielom w przybliżeniu tematu jakości powietrza.

Akcja informacyjno-edukacyjna jest propozycją, do której miejscy urzędnicy zachęcają wrocławskie placówki oświatowe. Nauczyciele sami zdecydują jak długo mają trwać zajęcia, w jakich godzinach i jaką przybiorą formę.

Szczegóły: czyste-powietrze-we-wroclawiu-nasza-wspolna-sprawa.

DLA DOROSŁYCH

Również 14 listopada w godz. 12–14, zapraszamy na otwarty panel dyskusyjny pn. „POROZMAWIAJMY O CZYSTYM POWIETRZU”, który odbędzie się w Oratorium Marianum (Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1). Tematyka dyskusji:

 • źródła i przyczyny zanieczyszczenia powietrza
 • wpływ zachowań ludzi na jakość powietrza
 • badania, pomiary i modelowanie jakości powietrza
 • informacja o stanie czystości powietrza
 • jakość powietrza a zdrowie człowieka
 • uciążliwości odorowe a zanieczyszczenie/jakość powietrza
 • świadomość mieszkańców
 • ogrzewanie mieszkań, a jakość powietrza
 • planowanie przestrzenne a jakość powietrza
 • nowe kierunki działań

Panel otworzą: Jego Magnificencja Rektor UWr Prof. dr hab. Adam Jezierski i wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka. W dyskusji wezmą udział m.in. Krzysztof Migała (prof. Uniwersytet Wrocławski), Tomasz Zatoński (dr hab. n.med. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu), Maciej Zathey (dr, dyrektor, Instytut Rozwoju Terytorialnego).

W trakcie trwania panelu na pl. Uniwersyteckim, obok fontanny „Szermierz” odbędzie się pokaz wykorzystania dymomierzy i analizatorów spalin zaprezentowany przez Straż Miejską Wrocławia. Będzie również możliwość zajrzenia do samochodu elektrycznego wraz z mobilną stacją pomiarową jakości powietrza.

Organizatorami panelu dyskusyjnego są: Uniwersytet Wrocławski, Urząd Miejski Wrocławia oraz Instytut Studiów Miejskich.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl