Zamieszkaj, pracuj, inwestuj – przyjazne miejsce dla Ciebie

Artykuł sponsorowany

Gmina Siechnice to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miejsc na Dolnym Śląsku. Uroki gminy doceniło przez ostatnie lata kilka tysięcy osób i postanowiło tu zamieszkać.

 

Ratusz w Siechnicach

 

Ogromnym atutem tego miejsca jest jego dogodne położenie. Gmina Siechnice położona jest na terenie powiatu wrocławskiego. Leży tuż przy południowo–wschodnich granicach Wrocławia, od północnego wschodu ogranicza ją rzeka Odra. Gmina sąsiaduje bezpośrednio z gminami: Żórawina, Oława, Kobierzyce i Domaniów. W ujęciu geograficznym gmina leży na Nizinie Śląskiej, a jej północno-wschodnie rejony to podregion zwany Doliną Odry i Oławy. Pozostałe tereny to Równina Wrocławska.

Powierzchnia gminy wynosi 98,6 km. Droga krajowa nr 94, wojewódzka nr 395 oraz rozbudowany system dróg gminnych i powiatowych, łączą ze sobą 23 miejscowości tworzących Gminę Siechnice. Największe miasto gminy i jednocześnie jej siedziba to Siechnice, w których zameldowanych jest ponad pięć i pół tysiąca osób. Pozostałe duże miejscowości to: Radwanice, Święta Katarzyna i Żerniki Wrocławskie.

Komunikację z północnymi dzielnicami Wrocławia, a wkrótce z budowaną trasą ekspresową S8 w kierunku Warszawy i Autostradową Obwodnicą Wrocławia, umożliwia most na Odrze – element budowanej na terenie gminy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia – droga Bielany – Łany – Długołęka.

Duża część gminy to jednak unikatowe obszary lasów, łąk oraz cieków i zbiorników wodnych, należących do terenu projektowanego Parku Krajobrazowego Doliny Odry i Oławy, które włączone są do obszarów Natura 2000.

Gminna Strefa Aktywności Gospodarczej (GSAG) w Siechnicach

Przyroda z całą pewnością stanowi jedno z największych bogactw gminy, nie jest jednak jedynym jej atutem. Gmina Siechnice, ze względu na swoje korzystne położenie, od kilku lat rozwija się w niezwykłym tempie. Rozwija się gospodarka, budownictwo mieszkaniowe i turystyka. Gmina aktywnie sięga po fundusze zewnętrzne, w tym środki europejskie, i skutecznie je wykorzystuje. W Siechnicach na naszych oczach powstaje centrum miasta z prawdziwego zdarzenia – w samym centrum usytuowany jest Ratusz, który do użytku został oddany pod koniec pierwszej połowy 2012 roku. W ciągu niespełna dwóch lat centrum zmieni się jeszcze bardziej, powstanie w tym miejscu nowoczesne targowisko, sklepy, punkty usługowe.

 

 

 

 

Napływ mieszkańców jest efektem dynamicznego rozwoju budownictwa mieszkalnego na terenie Gminy. Wśród największych deweloperów wskazać można Alfa Dach, Atom, Format Deweloper czy Lokum Deweloper. Inwestycje powstają na terenie całej gminy, dzięki czemu aktywizowane są również mniejsze miejscowości.

Wraz z rozwojem gminy i wzrostem jej atrakcyjności, zmienia się również jej biznesowa strona. Rozwija się Gminna Strefa Aktywności Gospodarczej, a dzięki zabiegom Burmistrza Siechnic Milana Ušáka, do gminy siedziby swoje przenoszą jedne z najnowocześniejszych firm wrocławskich, m. in. Inter Flora, czy Narzędzia Skrawające TOOLS Sp. z o. o. i PPHiU AL – LAND Sp. z o. o.

I te wszystkie zmiany zaczynają rodzić pytania. Jeżeli do gminy wprowadza się rocznie kilkaset mieszkańców, jakie ma to przełożenie na lokalny rynek pracy? Czy osoby te z łatwością znajdą pracę na ternie gminy, czy lokalni przedsiębiorcy szukają pracowników wśród miejscowych?

Chcąc odpowiedzieć sobie na te pytania, z inicjatywy Burmistrza Siechnic i pod patronatem Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, w dniu 26 września 2013 roku, w siechnickim Ratuszu odbyło się Forum Gospodarcze Gminy Siechnice. Konferencja pod nazwą: Lokalny rynek pracy Gminy Siechnice w aglomeracji wrocławskiej, w procesach rekrutacyjnych lokalnych przedsiębiorstw, zgromadziła lokalne władze, przedstawicieli sołectw oraz rad osiedli i miasta, ale przede wszystkim największe i najprężniej rozwijające się firmy oraz nowych gminnych inwestorów. Wśród gości pojawili się przedstawiciele Starostwa Powiatu Wrocławskiego, Spółek Kogeneracja i Citronex oraz Gminy Bogatynia. Podczas Forum zaprezentowały się Gmina Siechnice i Bogatynia, PPO „Siechnice” Sp. z o. o./Citronex Sp. z o. o., Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S A, Inter Flora Sp. z o. o., WICHOT Transport, Narzędzia Skrawające TOOLS Sp. z o. o., PPHiU AL - LAND Sp. z o. o. oraz Phoenix Services Polska Sp. o. o.

W drugiej części spotkania odbyły się dwa wykłady poświęcone technikom rekrutacji i nowatorskim rozwiązaniom szkoleniowy oraz panele dyskusyjne z udziałem m. in. gospodarza spotkania Burmistrza Siechnic oraz ekspertów od trendów w gospodarce. Wsparciem merytorycznym podczas Forum byli przedstawiciele Spółki inQuest na czele z Markiem Guzowskim, doświadczonym trenerem, coachem i konsultantem biznesu.

Ideą spotkania było zainicjowanie przez Burmistrza zmian w podejściu lokalnych przedsiębiorców do zatrudniania miejscowej społeczności. Wraz z rozwojem mieszkalnictwa Gmina zyskała mieszkańców, których wiedza i doświadczenie zawodowe mogą stanowić ogromną wartość i wsparcie lokalnych inwestorów. Korzystne położenie gminy gwarantuje jej mieszkańcom dostęp do uczelni wyższych i podnoszenia swoich kwalifikacji. W myśl hasła „Mieszkasz w Siechnicach, pracuj w Siechnicach, a jak pracujesz – zamieszkaj”, Burmistrz chce uświadomić miejscowym biznesmenom jaką wartością dodatnią jest zatrudnianie mieszkańców Gminy. Skrócenie dojazdów do pracy zmniejsza frustrację spowodowaną porannymi i popołudniowymi korkami, a praca w gminie, w której się mieszka podnosi świadomość i lokalny patriotyzm.

Konferencja, która odbyła się 26 września, to początek dialogu pomiędzy przedsiębiorcami, a władzami Gminy. Burmistrz podczas Forum zadeklarował swoją otwartość na potrzeby i uwagi inwestorów. Tego typu spotkania odbywać się będą cyklicznie, a rozwijające się firmy otwierać się będą na miejscowych mieszkańców. Jak mówi Burmistrz Siechnic: myślę, że wspólnie doszliśmy do ciekawych wniosków związanych z naszą gminą, w której zaproszeni goście pracują, inwestują, tworzą miejsca pracy. „Zależy mi w szczególności aby zachęcać firmy do zatrudniania naszych mieszkańców, będzie to korzystne dla obu stron. To początek zmian!”

 Zgłoś uwagę