Wrocławskie Święto Rowerzysty 2015 [ZDJĘCIA]

Tysiące rowerzystów przejechało przez Wrocław w Wielkim Peletonie z okazji Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Największa niesportowa impreza rowerowa w regionie odbyła się w niedzielę 14 czerwca w stolicy Dolnego Śląska. Było wesoło, kreatywnie, kolorowo i muzycznie, a każdy chętny do sprawdzenia jak się kręci po Wrocławiu na dwóch kółkach mógł za darmo wypożyczyć Wrocławski Rower Miejski. 

 • orkiestra Rebel Babel Wrocław

  Podczas Wielkiego Peletony rowerzystom przygrywała orkiestra dęta Rebel Babel

 • wiceprezydent Maciej Bluj na rowerze

  W Wielkim Peletonie wziął również udział wiceprezydent Maciej Bluj wraz z rodziną

 • prezydent Rafał Dutkiewicz i Cezary Grochowski Wrocławska Inicjatywa Rowerowa

  Prezydent Rafał Dutkiewicz otrzymał swoją podobiznę na rowerze

 • Wrocławscy rowerzyści

  Tego dnia Wrocławski Rower Miejski swoje jednoślady wypożyczał za darmo

 • Rowerzyści we Wrocławiu

  Kilka tysięcy osób przejechało w kolorowym, muzycznym i co najważniejsze rowerowym peletonie

 • Platforma muzyczna i prezydent Rafał Dutkiewicza

  Platformę, na której jechała orkiestra Rebel Babel napędzało dwudziestu rowerzystów

 • rowerzyści na placu Nowy Targ

  Sportowo, elegancko i na luzie - w Peletonie można było znaleźć wszystkie rodzaje rowerowych outfitów

 • rowerzyści we Wrocławiu

  Rowerzyści wyruszyli z pl. Nowy Targ około godziny 12:30

 • Rebel Babel Wrocław orkiestra

  Orkiestra REBEL BABEL ENSEMBLE po raz pierwszy wystąpiła w Polsce podczas Wrocławskiego Święta Rowerzysty 14 czerwca, gdzie poprzez 5 orkiestr z różnych krajów zagrała ośmiokilometrowy koncert jako BIKENSAMBLE PARADE.

 • rowerzyści we Wrocławiu

  Pomimo upału rowerzyści nie zawiedli

 • Rafał Dutkiewicz podczas Wrocławskiego Święta Rowerzystów

  Przejazd rowerzystów symbolicznie otworzył prezydent Rafał Dutkiewicz

 • Platforma z muzykami napędzana przez rowerzystów

 • Wrocławskie Święto Rowerzysty platforma z muzykami

  Napędzanie platformy z grupą muzyków na pewno nie było łatwym zadaniem, ale "siłacze" doskonale sobie z nim poradzili


Jak co roku, Wrocławskie Święto Rowerzysty składało się z dwóch części: przejazdu rowerowego ulicami miasta oraz radosnego pikniku w Parku Tołpy przy ul. Nowowiejskiej na Ołbinie. Wcześniej przez cały tydzień organizatorzy imprezy rozdawali rowerzystom podwieczorki i organizowali konkursy w podziękowaniu za wybór środka transportu.

Pierwszy rowerowy koncert w Polsce podczas WŚR

Peleton, który wystartował z pl. Nowy Targ w samo południe, miał poza paradnym przejazdem przez miasto bardziej ambitne zadanie. Podczas Święta Wrocławskiego Rowerzysty zainaugurowano projekt muzyczny REBEL BABEL ENSEMBLE, czyli 8 kilometrowy koncert 5 orkiestr dętych. Rebel Babel Ensemble to międzynarodowa orkiestra orkiestr dętych, która łączy tradycyjne instrumenty dęte z rapem, funkiem i muzyką filmową, organizując muzyczne spotkania i performensy ponad podziałami i językami. To także próba stworzenia największego Big Bandu Europy w celu przywrócenia dawnego blasku ochotniczym orkiestrom i nadania im współczesnego, popkulturowego oblicza. O tę nietuzinkową atrakcję zostanie wzbogacony w tym roku Wielki Peleton, który jak co roku przejedzie ulicami Wrocławia.  

Wielki Peleton, piknik i joga

Starterem wielkiego rowerowego peletonu był Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Trasa rowerzystów zakończyła się w parku Tołpy, gdzie zorganizowano Bajk Piknik, podczas którego na rowerzystów czekałą masa atrakcji i konkursów. Do wygrania były 4 rowery, mnóstwo rowerowych akcesoriów, w tym sakwy, zapięcia, czy dzwonki. Dzieci mogły brać udział w w wyścigach rowerowych, kącikach plastycznych, zabawach, czy malowaniu twarzy. Starsi próbowali swoich sił w jeździe fatbikiem, pościgach na Goldsprintach i wziąć udział np. w warsztatach bikefittignu. 

Organizatorzy WŚR postarali się też o to, żeby ściągnąć na święto również mieszkańców oddalonych od centrum części Wrocławia. Specjalnie dla nich przygotowano tzw. Zlot Gwiaździsty, czyli grupowy dojazd dla uczestników WŚR z odległych miejsc do centralnego punktu zbiórki. Zlot ma za zadanie ułatwić dojazd do centrum osobom mieszkającym poza Wrocławiem lub jego centrum, a także osobom ceniącym sobie towarzystwo innych rowerzystów! Organizatorzy wzorowali się tu na berlińskim Sternfahrcie i na tradycyjnym zlocie Szczecińskim. W tym roku nitki Zlotu poprowadzone zostaną z Brochowa, Leśnicy, Psiego Pola i Krzyków. Zgłoś uwagę