„Wybór prozy” Tadeusza Różewicza od Wydawnictwa Ossolineum [ZAKOŃCZONY]

Do wygrania są tym razem 3 egzemplarze tomu „Wybór prozy” Tadeusza Różewicza ze wstępem i opracowaniem prof. Wojciecha Browarnego. Książka została opublikowana w legendarnej, liczącej już 100 lat serii Biblioteka Narodowa. Konkurs trwa do 18 października do godz. 9.00.

  • „Wybór prozy” Tadeusza Różewicza ukazał się w serii Biblioteka Narodowa/fot. Mat


Do wzięcia są

3 egzemplarze tomu „Wybór prozy” Tadeusza Różewicza w opracowaniu prof. Browarnego

W tomie z prestiżowej serii Biblioteka Narodowa znalazł się wybór (dokonany przez prof. Wojciecha Browarnego) prozy Tadeusza Różewicza, a więc jego felietony i reportaże (od lat 40.) przez niedokończone, zaplanowane tylko powieści aż po listy i wspomnienia. Niezwykle bogaty materiał literacki (a książka liczy ponad 800 stron) pokazuje Różewicza z innej strony. Przekonamy się m.in. co czytał w gazetach i oglądał w muzeach, jakie miał zdanie na temat m.in. skażenia środowiska naturalnego i jak pasjonująco potrafi opowiadać o swoich podróżach (choćby do Chin).

– Wybór prozy kryje zamysł, aby pokazać to, co mniej znane, przekonać czytelników, że pisarz był też wybitnym prozaikiem. Ale to także tom prozy do czytania. Z ogromnego dorobku wybrałem teksty, które są ważne, które się dobrze czyta i pokazują zarówno osobiste, jak i zbiorowe doświadczenie lat 40. i II połowy XX wieku. Można z tym tomem usiąść, pominąć mój wstęp naukowy i po prostu czytać prozę Tadeusza Różewicza, a jeśli znajdzie się tam coś, co wymaga wyjaśnienia wtedy rzucić okiem na przypisy, do bibliografii albo wstępu – tłumaczy profesor Wojciech Browarny.

Selekcja materiału nie należała do najłatwiejszych. – Najboleśniejsze było dokonywanie skrótów, ale redaktor serii, profesor Stanisław Bereś i pozostali redaktorzy mówili, że książki, która liczy 2000 stron nie wydrukują, więc co chwilę odcinałem, wyrzucałem, zostawiając, z wielkim wyrzutem sumienia, tylko to, co najciekawsze. W pewnym momencie popatrzyłem na zdjęcie poety na jednym z tomów i pomyślałem, że nie mogę patrzeć mu w twarz, ogałacając jego tom z takiej ilości ciekawej prozy. Musiałem położyć książkę okładką do stołu – uśmiecha się profesor Browarny. 

Czym Różewicz-prozaik wciąż może nas zaskakiwać? – W wielu jego tekstach odkrywamy te pytania, które nas dzisiaj nurtują – kwestie skażenia środowiska, nadmiernej motoryzacji, konsumpcji. W twórczości prozatorskiej odsłania się niepokojąca twarz współczesnej cywilizacji, która właściwie do połowy XX wieku była wielką, pozytywną obietnicą ludzkości. Różewicz odkrył jej drugie, niebezpieczne dno. Nie zgadza się z tym, że człowiek XX wieku chce za dużo, niszczy przyrodę, w niekontrolowany sposób eksploatuje zwierzęta, zatruwa rzeki i powietrze. To da się wyczytać między wierszami prozy w latach 60-80 – zwraca uwagę profesor Wojciech Browarny. 

Jak wygrać książki Wydawnictwa Ossolineum

Nagrodę wygra co siódma osoba, która do poniedziałku 18 października do godz. 9.00 przyśle formularz, a w treści wpisze swoje imię, nazwisko, numer telefonu i odpowie na pytanie, jaki tabloid Tadeusz Różewicz wyjątkowo chętnie czytał? Podpowiedź znajdziecie w tekście „Wokół Tadeusza Różewicza. Nowości książkowe w 100. rocznicę urodzin”. Zwycięzcy o wygranej, miejscu i czasie odbioru nagrody zostaną poinformowani telefonicznie w dniu rozwiązania konkursu.Zgłoś uwagę