Wybiorą najlepszych wolontariuszy

Organizują zbiórki charytatywne w swoich szkołach, działają w „Szlachtnej Paczce” i pomagają przy różnych imprezach. Trzy dni w Zespole Szkół nr 25 trwały przesłuchania wrocławskich uczniów – kandydatów zgłoszonych w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”, który promuje wolontariat. Kto znajdzie się w gronie laureatów, dowiemy się  w marcu na uroczystej gali.

  • Mateusz i Karolina tuz przed wejściem na przesłuchania. (fot.elg)

  • Michalina z X LO  we wrocławiu

    Michalina z X LO mówi, że czerpie przyjemnośc z pomagania innym.(fot. elg)

  • Laureaci jednej z ostatnich edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”


Konkurs jest skierowany do  dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat. To konkurs krajowy, który ma szczebel lokalny, a jego ideą jest rozwój pozytywnych postaw, nauka pomagania i promowanie wolontariatu. Dzieci i nastolatki, które biorą udział w konkursie (głównie młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych) są wolontariuszami i na co dzień zajmują się pomaganiem innym.

W obecnej, XXII edycji konkursu, zgłoszono 24 uczniów i 8 grup. Wszyscy zgłoszeni to młodzi ludzie, którzy dzięki pracy dla innych stają się wzorem do naśladowania nie tylko dla rówieśników. Jak choćby Mateusz z II klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 2 przy ul. Parkowej. Pomaga w zbiórkach odzieży i zabawek dla pobliskiego domu małego dziecka, w którym rownież pomagał urządzić bal dla maluchów. Zorganizował zbiórkę w swojej szkole dla chorego na raka kolegi, którego leczenie wymaga bardzo drogich leków. – Gram w ultimate freesbe i gdy nie mogę grać, udzielam się na zawodach jako wolontariusz – opowiada Mateusz, który dla propagowania tej mało znanej dyscypliny sportu założył w swojej miejscowości - Kamieńcu Wrocławskim - klub sportowy. Do udziału w konkursie namówił go nauczyciel i opiekun wolontariatu w jego szkole. 

Z kolei Michalina z II klasy LO nr 10 zaangażowała się w pracę w „Szlachetnej Paczce”. – Odwiedzałam rodziny, którym trzeba pomóc i rozmawiałam z nimi. Potem kontaktowałam się z darczyńcami. Bardzo miło to wszystko wspominam – podkreśla. Wcześniej pomagała przy organizowaniu różnych imprez szkolnych i nie tylko. Szkolna psycholog poradziła jej, aby wzięła udział w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. 

Czy udało jej się (i Mateuszowi) przekonać komisję, że to oni powinna się znaleźć w gronie laureatów, dowiemy się w marcu podczas uroczystej gali. Zwycięzca będzie reprezentował Wrocław w ogólnopolskich eliminacjach konkursu. Zgłoś uwagę