Wszystkie wrocławskie żłobki publiczne z oczyszczaczami powietrza

Miasto kupi i wyposaży sale wielofunkcyjne oraz sypialnie 11 publicznych żłobków w oczyszczacze powietrza. Dzięki tej inwestycji zapewniony zostanie lepszy mikroklimat pomieszczeń, w których przebywają dzieci, zostaną wyeliminowane szkodliwe związki, w tym pył, roztocza, kurz i inne alergeny. 


Zakup oczyszczaczy powietrza zaplanowano dwuetapowo. Na pierwszy etap, tj. w grudniu 2017 r., planowany jest zakup 5 sztuk, w styczniu – 79 sztuk. Miasto przeznaczy na ten cel około 230 000 zł.

W czterech publicznych żłobkach zostały już zamontowane (w czasie remontu czy modernizacji placówki) urządzenia do klimatyzacji i oczyszczania powietrza. To placówki przy Białowieskiej, Sądowej, Brodatego i Jugosłowiańskiej.

Podstawową funkcją oczyszczaczy powietrza jest usunięcie z pomieszczeń alergenów, tj. kurzu, pyłków, drobnoustrojów czy szkodliwych zanieczyszczeń smogowych, tj. zawiesin PM2,5 i PM10, które najbardziej zanieczyszczają powietrze i najbardziej szkodzą zdrowiu dzieci.

Oczyszczacze będą również wyposażone w nawilżacze powietrza, dzięki któremu, nie tylko zimą, ale przez cały rok, w pomieszczeniach będzie możliwe utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza, co jest bardzo ważnym aspektem w przypadku podopiecznych, którzy są alergikami czy astmatykami. Ponadto oczyszczacze mieć będą jonizatory powietrza. Jonizator produkuje jony ujemne, których zadaniem jest wychwycenie jonów dodatnich, wytwarzanych na wszystkich urządzeniach elektronicznych znajdujących się w pomieszczeniach. Zmniejszenie ilości jonów dodatnich na salach, polepszy pracę dróg oddechowych i zminimalizuje kaszel, który jest często przyczyną rozwijających się infekcji górnych dróg oddechowych.Zgłoś uwagę