Wszystkie solarisy już we Wrocławiu!

Ostatni solaris zamówiony przez MPK jest już we Wrocławiu. Niedługo wyjedzie na trasy. To oznacza, że kończy się dostawa nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów. To jednak nie koniec odnawiania floty MPK. W przyszłym roku będą kolejne nowe autobusy.


Wrocławianie zdążyli poznać nowe solarisy, bo większość z nich jeździ już na trasach. Pasażerowie i kierowcy MPK bardzo sobie chwalą nowe pojazdy.

- Łatwo się do niego wchodzi, ma niesamowicie wygodne siedzenia i klimatyzację. Nowe pojazdy widać już w całym mieście co od razu sprawia lepsze wrażenie o komunikacji miejskiej  – mówi Jarosław Masny, wrocławianin, którego spotkaliśmy na przystanku.

Solarisy zastępują stare ikarusy i jelcze

Dzisiaj do Wrocławia przyjechał ostatni zamówiony pojazd. Dostał numer boczny 5609. Z rąk przedstawiciela firmy Solaris klucze do niego odebrali członkowie zarządu MPK Wrocław.

Konkurs dla pasażerów

MPK z tej okazji przygotowało dla pasażerów wrocławskiej komunikacji miejskiej zabawę - konkurs. Do wygrania są kolekcjonerskie modele najnowszego modelu solarisa, maskotki - zielone jamniki oraz gadżety i upominki MPK mm.in. puzzle i najnowsze gry planszowe MPK.

- Aby o nie powalczyć, trzeba nakręcić krótki – maksymalnie 1 minutowy film dowolnym urządzeniem: komórką, kamera, tabletem i wysłać poprzez opcję „wiadomość prywatna” przez nasz funpage na Facebooku albo po skompresowaniu na adres rzecznik@mpk.wroc.pl – mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowa firmy.

W filmie trzeba pokazać/opowiedzieć za co lubimy wrocławskie solarisy. Powodów jest mnóstwo, bo nowe pojazdy mają szereg udogodnień dla pasażerów:

  • Niska podłoga i rampy ułatwiające dostęp niepełnosprawnym
  • Klimatyzacja
  • Fotele o zwiększonej wytrzymałości obite tapicerką „3D
  • Przyciski opisane alfabetem Braille’a dla osób niewidomych
  • Jaskrawe tablice numeryczne na zewnątrz pojazdów dla osób niedowidzących
  • Informacja głosowa wewnątrz i na zewnątrz pojazdów
  • Monitoring – jeszcze lepsza jakość nagrań w nocy poprzez zastosowanie specjalnych odseparowanych lamp emitujących podczerwień.
  • Ładowarki USB do urządzeń przenośnych

Przypomnijmy, że dzierżawa solarisów to pierwszy etap wielkiej wymiany taboru, która ma objąć do 2015 roku około 120 autobusów. Kolejny etap zostanie przeprowadzony w połowie przyszłego roku dzięki współpracy MPK z podwykonawcą, który ma przejąć obsługę kilkunastu linii autobusowych, wnosząc do projektu nowy klimatyzowany i niskopodłogowy tabor.

Autobusy MPK w liczbach:

Obecnie MPK posiada 295 autobusów z zapowiedzią głosową (Volvo 7000, Volvo 7700, Volvo 7000A, Volvo 7700A, Volvo 7700H, Mercedes-Benz, Solaris Urbino 12 i Urbino 18), w tym 159 autobusów (Mercedes-Benz Citaro – 102 szt., Solaris Urbino 12 – 45 szt.  i Solaris Urbino 18 – 12 szt.) posiada system  zewnętrznej zapowiedzi głosowej (nr linii, kierunek).

Autobusy z klimatyzacją całopojazdową łącznie 93 szt., w tym:

- Mercedes-Benz O 530 Citaro - 19 szt.

- Mercedes-Benz K Citaro - 1szt.

- Mercedes-Benz O 530 G Citaro - 14 szt.

- Mercedes-Benz O 530 G Citaro 2 - 1 szt.

- Volvo 7700H - 1 szt.

- Solaris Urbino 12 - 45 szt.

- Solaris Urbino 18 - 12 szt.

Monitoring w autobusach:

- Mercedes-Benz Citaro - 102 szt. (Mercedes-Benz O 530 K Citaro – 1 szt., Mercedes O 530 Citaro – 58 szt., Mercedes-Benz O 530 G Citaro – 42 szt., Mercedes O 530 G Citaro 2 – 1 szt.)

- Volvo jednoczłonowe (solo)- 37 szt. (Volvo 7000 -14 szt. , Volvo 7700 – 23 szt.)

- Volvo przegubowe - 97 szt. (Volvo 7000A – 70 szt., Volvo 7700A – 27 szt.)

- Solaris - 57 szt. (Solaris Urbino 12 – 45 szt., Solaris Urbino 18 - 12 sz.)

 

Zgłoś uwagę