Od wiosny więcej rowerów miejskich we Wrocławiu

Od wiosny 2019 r. Wrocławski Rower Miejski ma składać się z 2000 jednośladów i 200 stacji. Łatwiejsze będzie również samo wypożyczanie. W przetargu na operatora WRM wygrała firma Nextbike.


Firma Nextbike złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na operatora rozszerzonego systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Oferta Nextbike opiewa na ponad 20 milionów złotych za usługę w zakresie podstawowym. Miasto zastrzegło sobie również prawo opcji. Teraz decyzja musi się uprawomocnić.

Konsultacje z mieszkańcami 

Oczekiwania mieszkańców wobec systemu wypożyczalni rowerów miejskich były wcześniej szeroko konsultowane. Wrocławianie wskazywali m.in., że potrzebne jest więcej rowerów i stacji. Mówili, że muszą być dobrze zintegrowane ze sobą i węzłami komunikacji miejskiej. Dlatego od wiosny 2019 r. na ulicach Wrocławia pojawi się aż 2000 rowerów (do tej pory około 800) oraz aż 200 stacji (teraz 81).

Aby usprawnić działanie WRM w nowym systemie planowane jest przeniesienie obsługi roweru z komputerów przy stacjach na same jednoślady. Operator ma zorganizować stacje rowerowe w dwóch standardach – z terminalem umożliwiającym rejestrację i płatność oraz z totemem informacyjnym, obie wyposażone w standardowe stojaki rowerowe.

Nowością rowery specjalne  

Oprócz tego, że rowery będzie można wypożyczać zimą i że pojawią się rowery niestandardowe, nowością jest również wyposażenie rowerów w komputer pokładowy, m.in. z GPS. Dzięki temu, że rowery będą miały wbudowaną blokadę na tylnym kole, nie będą już stosowane stojaki z elektorozamkami do blokowania roweru na stacji rowerowej. Wypożyczyć i zwrócić rowery będzie  można za pomocą aplikacji, komputera pokładowego lub za pomocą terminala (terminale nie będą na wszystkich stacjach). 

Rowery niestandardowe to: 35 szt. rowerów dziecięcych, 10 szt. rowerów składanych, 6 szt. rowerów elektrycznych, 6 szt. rowerów typu tandem, 6 szt. rowerów towarowych (cargo) i 2 szt. rowerów typu handbike. 

Rowery niestandardowe nie będą stale na stacjach. Można je będzie  zamówić i zostaną "podstawione" do jednej z 5 stacji (w centrum oraz we wschodniej, południowej, północnej i zachodniej części Wrocławia). W przypadku "podstawiania" roweru do innej stacji operator będzie miał prawo naliczyć dodatkową opłatę za dostarczenie i odbiór roweru. 

Utrzymane zostaną dotychczasowe opłaty za wypożyczenie roweru zwykłego tj.: bezpłatnie do 20 min, 2 zł od 21 min do 60 min, 4 zł za każdą następną godzinę. Maksymalny czas wypożyczenia roweru wynosi 12 godzin. 

Zobacz lokalizację stacji WRM

Zgłoś uwagę