Wrocław zmierzy czasy przejazdów tramwajów

Departament Infrastruktury i Transportu UM wraz z MPK przeprowadzą we Wrocławiu test prędkości przejazdu tramwajów. Badanie potrwa tydzień. Jego celem jest dokładne sprawdzenie, ile czasu zajmują przejazdy oraz optymalizacja i usprawnienie rozkładów jazdy.


W sobotę, 13 lipca, rozpocznie się pierwszy test prędkości przejazdów tramwajów. Badanie będzie trwało do piątku, 19 lipca. W tym okresie tramwaje będą ruszały z przystanków startowych zgodnie z rozkładem jazdy, ale czas przejazdu ma być dostosowany nie do ustalonego rozkładu jazdy, ale do możliwości trasy i pojazdu, jakości torowisk oraz natężenia ruchu. Badanie będzie realizowany we wskazanym terminie od godziny 6.00 rano do godziny 20.00.

– Test, w takiej formule, będzie wykonywany po raz pierwszy – wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.

– Jego celem jest przede wszystkim optymalizacja i usprawnienie czasów przejazdów tramwajów, jak również aktualizacja rozkładów jazdy. Wyniki badania mogą nam pokazać, że na niektórych liniach tramwajowych czas przejazdu należy skrócić, a na innych liniach natomiast wydłużyć. Zależy nam na usprawnieniu komunikacji miejskiej dla mieszkańców Wrocławia, planujemy szereg zmian i usprawnień, a wakacje są najlepszym okresem do przeprowadzenia takiego badania – dodaje Krzysztof Balawejder.

W czasie wykonywania testu pasażerowie będą musieli wziąć pod uwagę to, że tramwaj może przyjechać wcześniej lub odjechać później. Takie różnice czasowe będą szczególnie zauważalne na końcowych przystankach na danej trasie. Należy jednak pamiętać, że informacje na temat aktualnych czasów odjazdów tramwajów z danego przystanku będą publikowane na tablicach DIP.

Uzyskane wyniki badań zostaną przeanalizowane, a ich wnioski mają posłużyć do przygotowania aktualizacji rozkładów jazdy, optymalizacji czasów przejazdów tramwajów oraz dostosowania zmian do systemu ITS.Zgłoś uwagę