Duże zmiany w rozkładzie jazdy PKP [LISTA, SCHEMAT POŁĄCZEŃ]

Nowe składy, łatwiejsze przesiadki, szybciej do Warszawy, a do Berlina najpewniej tylko autobusem. To tylko wybrane zmiany w rozkładzie jazdy na kolei, które wejdą w życie 14 grudnia. Zmiany wprowadzają wszyscy przewoźnicy. Rozkład będzie obowiązywał do marca 2015. Częśc zmian podyktowana jest remontem linii kolejowych.

  • Rozkład będzie obowiązywał do marca 2015; fot. www.wroclaw.pl

    Rozkład będzie obowiązywał do marca 2015; fot. www.wroclaw.pl


Od dnia 14 grudnia 2014 r. obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Poza zmianami, spowodowanymi wprowadzeniem kolejnych etapów prac modernizacyjnych i remontowych, prowadzonych na sieci kolejowej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na Dolnym Śląsku zmieni się także układ części połączeń, polegający na zmianie relacji lub pory kursowania pociągów.

Pierwszy pociąg Pendolino odjechał z Wrocławia [ZDJĘCIA, FILM]

Najpopularniejsza wiadomość to taka, że w niedzielę podróżujący do Warszawy będą mieli do dyspozycji długo wyczekiwane składy Pendolino spółki Intercity. Szybkie pociągi będą odjeżdżać z Wrocławia pięć razy dziennie a podróż do Warszawy będzie trwać 3 godziny i 40 minut.

Wrocław-Warszawa: Pendolino, PolskiBus, Ryanair, czy samochód? [TEST, CZAS, CENY]

Znika natomiast istniejące od września 1846 połączenie ze stolicą Niemiec. Od weekend na trasie Kraków-Berlin będzie można jeździć autobusu ExpressBus, który jest obsługiwany przez niemieckie koleje.

Warto wspomnieć, że wszystkie pociągi REGIO, kursujące na trasie Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra, zatrzymywać się będą na nowym przystanku osobowym Wrocław Grabiszyn (pod estakadą przy FAT).

Wrocław Mikołajów - budują nowy tunel dla podróżnych

Ze względu na modernizację linii Wrocław – Poznań, w dalszym ciągu nieczynny dla podróżnych będzie przystanek osobowy Wrocław Popowice.

Przewozy Regionalne - zmiany w rozkładzie

Wrocław – Oleśnica – Kluczbork / Ostrów Wielkopolski / Krotoszyn
Dzięki wykonanym w ostatnich miesiącach remontom torów na trasach Długołęka – Wrocław Psie Pole oraz Wrocław Nadodrze – Wrocław Mikołajów, pociągi z kierunku Oleśnicy do Wrocławia pojadą ok. 10 minut krócej (do Wrocławia Głównego ok. 45 minut).

Część pociągów kursować będzie w wydłużonych relacjach:
- Wrocław Główny (odj. 07:45) – Łódź Kaliska (dotychczas do Ostrowa Wielkopolskiego)
- Wrocław Główny (odj. 17:35) – Bierutów (dotychczas do Oleśnicy)

Wrocław – Jelcz Laskowice
Liczba pociągów na tej linii nie ulegnie zmianie. Również pory kursowania odbiegać będą nieznacznie od dotychczas obowiązujących. Skróceniu ulegnie czas przejazdu, z Wrocławia Głównego do Jelcza Laskowic do 34 minut, w przeciwnym kierunku do 32 minut.

Wrocław – Brzeg – Opole
Na odcinku Wrocław Główny – Brzeg uruchomione zostaną dwie dodatkowe pary połączeń, jedna w relacji Wrocław Główny (odj. 12:27) – Nysa (kursująca w dni szkolne od 7 stycznia) oraz druga w relacji Wrocław Główny (odj. 22:55) – Brzeg. Pozostałe pociągi kursować będą w niezmienionych relacjach, jednak w kierunku Brzegu i Opola będą one odjeżdżać wcześniej z Wrocławia Głównego (w godzinach popołudniowych 35 minut po pełnych godzinach). Zmiana ta spowodowana jest dostosowaniem ruchu regionalnego do znacznie większej liczy pociągów dalekobieżnych, kursujących trasą Wrocław – Opole (i dalej w kierunku Warszawy, Katowic, Krakowa).

Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – (Ústí nad Orlicí – Pardubice)
W relacjach przygranicznych utrzymana zostanie oferta pięciu par codziennych połączeń relacji Wrocław Główny / Kłodzko Główne – Lichkov / Ústí nad Orlicí / Pardubice. W ruchu krajowych natomiast zmieni się nieznacznie układ pociągów w godzinach przedpołudniowych z Wrocławia w kierunku Kłodzka, uruchomione zostanie także bezpośrednia para pociągów relacji Leszno – Kłodzko Główne, skomunikowana obustronnie w Kłodzku z pociągiem do/z Czech.

Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba
Na tej trasie kursować będą cztery pary pociągów spółki Przewozy Regionalne. Dwie z nich obsługiwane będą zmodernizowanymi, klimatyzowanymi wagonami w relacjach z/do Poznania Głównego (KAMIEŃCZYK do Szklarskiej Poręby Górnej oraz SZKLARKA do Jeleniej Góry). Poza tym w relacji Olsztyn Główny – Jelenia Góra w dalszym ciągu kursować będzie pociąg interREGIO MAMRY, który na odcinku Wrocław Główny – Jelenia Góra kursował będzie tylko w piątki i soboty, a w przeciwnym kierunku w soboty i niedziele oraz w okresach szczytów przewozowych, czyli w okolicach świąt, w ferie i wakacje.

Wrocław – Wołów – Głogów – Zielona Góra
Na odcinku Wrocław Główny – Wołów nadal kursować będzie 18 par pociągów. Od 14 grudnia w wydłużonej relacji z Zielonej Góry (obecnie z Głogowa) kursował będzie pociąg, przyjeżdżający do Wrocławia Głównego o godzinie 08:23. Również pociąg, przyjeżdżający o godzinie 20:29 kursował będzie z Zielonej Góry codziennie, a nie jak dotychczas tylko w niedziele.

Jelenia Góra – Zielona Góra
W rozkładzie jazdy pozostanie jedna para pociągów Przewozów Regionalnych w relacji Jelenia Góra – Zielona Góra, jednak pociągi kursować będą codziennie. Z Jeleniej Góry pociąg odjeżdżać będzie o godzinie 13:29 w dni robocze lub 16:02 w dni wolne, a w przeciwnym kierunku przyjeżdżać będzie do Jeleniej Góry o godzinie 11:36.

Legnica – Żary
Liczba par pociągów Przewozów Regionalnych, obsługujących połączenia na tej na linii wzrośnie do czterech. Wszystkie w Legnicy skomunikowane będą z pociągami osobowymi Kolei Dolnośląskich do/z Wrocławia.

Wrocław – Rawicz – Leszno – Poznań
Na linii rawickiej wzrośnie liczba pociągów, kursujących w bezpośredniej relacji Wrocław Główny – Poznań Główny (sześć par). Cztery z nich obsługiwane będą zmodernizowanymi, klimatyzowanymi wagonami (z Wrocławia Głównego o godzinach 08:20, 11:12, 16:52 i 18:41). Skróceniu ulegnie także czas przejazdu – dla pociągów REGIO z Wrocławia Głównego do Rawicza wyniesie on ok. 65 minut, a do Poznania Głównego ok. 3 godzin.

Wrocław – Görlitz – Drezno
Pociągi relacji Wrocław Główny – Dresden Hbf – Wrocław Główny kursować będą niezmiennie w układzie trzech codziennych par. Zmianie ulegnie pora kursowania pierwszego pociągu relacji Dresden Hbf – Wrocław Główny, od poniedziałku do soboty kursował będzie 2 godziny wcześniej (Wrocław Główny przyj. 09:32), a w niedziele tak jak dotychczas (Wrocław Główny przyj. 11:32).

Wraca bezpośredni pociąg na trasie Wrocław – Legnica.

Koleje Dolnośląskie - zmiany w rozkładzie

Trasa Wrocław – Dzierżoniów będzie obsługiwana przez 4 pary połączeń. Obecnie Koleje Dolnośląskie realizują na tej trasie trzy pary połączeń.

Wszystkie pociągi na trasie Trzebnica – Wrocław będą dojeżdżały do stacji Wrocław Główny.

W weekendy (soboty, niedziele i święta) pociąg kursujący w relacji Wrocław – Jelenia Góra będzie jeździł przez Zebrzydowę i Lwówek Śląski.

Więcej bezpośrednich pociągów pojawi się na trasie Kudowa Zdrój – Legnica. Obecnie przewoźnik realizuje jedno połączenie, ale od nowego rozkładu na tej trasie pojawią się dwa pociągi na dobę. Natomiast z Legnicy do Kudowy Zdroju pozostanie jedno bezpośrednie połączenie.

Więcej pociągów pojawi się na linii Jelenia Góra – Zgorzelec. Obecnie realizowanych jest 5 takich połączeń, a od grudnia będzie realizowanych 6, przy czym dwa będą z przesiadką w Gryfowie Śląskim.

Koleje Dolnośląskie zaczynają realizację codziennych połączeń Wrocław – Wałbrzych/Jelenia Góra/Szklarska Poręba Górna. Czas przejazdu do Wałbrzycha będzie skrócony nawet do ok. 70 minut, a do Jeleniej Góry do ok. 2 godziny i 10 minut. Do Szklarskiej Poręby Górnej będzie dojeżdżać sześć par pociągów, do Jeleniej Góry – 9 par, a do Wałbrzycha 13.

SCHEMAT POŁĄCZEŃ

(www.kolejedolnoslaskie.eu/pl)
Na linii Wrocław – Legnica w ramach obecnej liczby połączeń przewoźnik wprowadzi 4 pociągi przyspieszone, które nie będą zatrzymywały się na wszystkich stacjach, a ich czas przejazdu skróci się do ok. 40 minut. Jeden z przyspieszonych pociągów od Legnicy zatrzyma się dopiero na stacji Wrocław Leśnica, pozostałe również na wybranych stacjach, takich jak: Malczyce, Środa Śląska, Miękinia.

Przywrócone zostanie jedno bezpośrednie połączenie Zgorzelec – Wrocław.

Pociągi Kolei Dolnośląskich będą realizowały dwa połączenia do Zielonej Góry, jedno z Jeleniej Góry i jedno ze Zgorzelca.

Zgłoś uwagę