Wrocław na weekend: 18-20 grudnia 2015 [WYDARZENIA]

Święta coraz bliżej i weekend upłynie pod znakiem licznych kiermaszy świątecznych, także pod Wrocławiem. Tylko w ten weekend trwa Jarmark Bożonarodzeniowy wokół zamku w Leśnicy, gdzie zaprezentują swoją ofertę wystawcy z Saksonii. W nastrój świąteczny wprowadzą koncerty kolęd, a pośpiewać je z innymi będzie można pod choinką w Rynku. Zaś muzea: miejskie i etnograficzne zapraszają na wystawę szopek bożonarodzeniowych i pierników.    


 

Chcesz zgłosić swoje wydarzenie?

Skorzystaj z naszego formularza:

Piątek, 18 grudnia, 2015 r.

 

Stadion Wrocław – zwiedzanie z przewodnikiem

Stadion Wrocław – zwiedzanie z przewodnikiem

godz. 10.00, 11.00, 13.00, Stadion Wrocław, wejście i wjazd bramą A od strony Alei Śląskiej 1, bilety od 10 do 30 zł, dzieci do 6 lat bezpłatnie

W każdy poniedziałek, środę i piątek można zwiedzić Stadion Wrocław śladami piłkarzy. Zwiedzający zobaczą m.in. szatnie zawodników z owianym z legendarnym już jacuzzi, wyjdą tunelem zawodników na murawę, usiądą na ławce rezerwowych, czy spróbują swoich sił podczas konferencji prasowej. Średni czas zwiedzania wynosi ok. 1 godziny. Stadion mogą zwiedzać zarówno grupy, jak i osoby indywidualne bez wcześniejszej rezerwacji.

 

Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa

Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa

codziennie w godz. 9.00-17.00, bilety: 5/8/10 zł

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Hali Stulecia powstała niezwykła instalacja, której głównym elementem jest przestrzenny model XVIII-wiecznego Lwowa, zbudowany z wielką dbałością o szczegół, przez architekta  i historyka, Janusza Witwickiego. Ekspozycji towarzyszy nowoczesna, multimedialna oprawa, przybliżająca zwiedzającym zarówno postać twórcy, jak i dramatyczne, powojenne losy zabytkowego modelu miasta. Wystawa  powstała we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, którego władze udostępniły ze swoich zbiorów bezcenny model makiety.

 

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

do 7 lutego 2016 r, godz. 9.00-21.00, Stadion Wrocław, Aleja Śląska 1, bilety: od poniedziałku do piątku 15 zł; 21 zł w weekend

Zbudowana z pół miliona klocków w skali 1:25 budowla ma 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości. Makieta Titanica powstała z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, a zwiedzający oprócz podziwiania bryły statku, będą mieli również okazję zajrzenia do jego wnętrza. Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniają makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Są też znane postaci wykonane z klocków, makieta bitwy morskiej pod Oliwą i wiele innych. Więcej informacji.

 

II Artystyczny Kiermasz Świąteczny

II Artystyczny Kiermasz Świąteczny

codziennie do 20 grudnia, w godz. 10.00-18.00, Pracownia „Siedem Kruków”, ul. Różana 17, Smolec k. Wrocławia

Szkło, ceramika, obrazy, anioły, ręcznie szyte zabawki i torby, biżuteria, kartki okolicznościowe, przedmioty dekoracyjne i użytkowe – kolorowe, pieczołowicie wykończone i unikatowe to wszystko w szerokim wyborze czekać będzie na miłośników rzeczy pięknych i niebanalnych.

W sobotę 19.12 warsztaty rękodzieła dla najmłodszych. Obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: siedemkrukow@gmail.com.

 

Kiermasz prac studentów Akademii Sztuk Pięknych

Kiermasz prac studentów Akademii Sztuk Pięknych

do piątku 18 grudnia, godz. 10.00-18.00, Centrum Sztuk Użytkowych, ul. Traugutta 19/21, (w sali na parterze)

Kiermasz prac studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na kiermaszu jest możliwość kupienia ciekawych prac z dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby. A także artystyczne szkło, ceramika i rękodzieło. 

 

22. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – eliminacje

22. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – eliminacje

18 grudnia, godz.10.00-15.00, Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście”, Dubois 5

XXII edycja jednego z największych kolędowych przeglądów w Europie – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika. Po kilkuletniej przerwie jednym z 38 rejonów eliminacyjnych jest Wrocław. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia). Zwycięzcy ze wszystkich rejonów eliminacji zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, w dniach 14-16 stycznia.  Szczegółowy program

 

Kończy sie Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2015

Kończy się Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2015

do 22 grudnia, wrocławski Rynek, od godz. 10.00 do 21.00

Ostatni weekend z jarmarkiem. Na odwiedzających czeka mnóstwo smakołyków i wyrobów regionalnych z Polski i całej Europy. W ofercie m.in. alzackie podpłomyki, włoskie sery, węgierski gulasz, turecka baklava, wędzone ryby, orientalne sushi, pieczone kasztany, słodkości. W drewnianych domkach  można wybierać świąteczne podarunki, ubrać choinkę w oryginalne ozdoby, kupić biżuterię z kamieni szlachetnych, drewniane zabawki, wyroby ceramiczne, ręcznie tkane koronki i wiele innych.

Więcej o jarmarku

 

Wystawa „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata

Wystawa „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata”

Od 6 grudnia do 31 stycznia, Oddział Muzeum Miejskiego Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, bilety 10/15 zł, rodzinne 30 zł
Ojczyzną szopek są Włochy, a za ich pierwszego twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Tradycyjną scenę narodzin Jezusa Chrystusa z adoracją przez Marię, Józefa, pasterzy i Trzech Króli od dawna wystawiają chrześcijanie na całym świecie w swych kościołach i domach. Z Włoch szopka przywędrowała do reszty Europy, a następnie do obu Ameryk, Afryki , Azji i Australii. Wykonywali je zarówno znani artyści jak i cała rzesza zdolnych rzeźbiarzy amatorów.
Na wystawie „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata”
pokazanych zostanie ponad 130 szopek, zadziwiających różnorodnością i zaskakujących rozmiarami.
Wystawa czynna do 31.01.2016

 

Wystawa „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów”

Wystawa „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów”

do 14 lutego 2016, godz. 10.00-16.00, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113

Wystawa poświęcona jest historii piernikarskiego rzemiosła. Pierniki kojarzą się z czasem dzieciństwa, są wspomnieniem odpustów, jarmarków - w szczególności tych bożonarodzeniowych. Ciastka z przedstawieniami najróżniejszych postaci wykonywane były z użyciem drewnianych form, będących często małymi, misternymi dziełami sztuki. Muzeum Etnograficzne posiada w swych zbiorach ok. 250 takich form, z których część będzie można podziwiać na ekspozycji. Oprócz historii piernika i jego roli kulturotwórczej wystawa przybliży również składniki i proces produkcji tego aromatycznego ciasta.

 

XIV Biennale Bliźniemu Swemu

XIV Biennale Bliźniemu Swemu

do 20 grudnia, Muzeum Miejskie Wrocławia Stary Ratusz

Unikatowa kolekcja dzieł wybitnych współczesnych artystów. np. Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Helena Zaremba-Cybisowa, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Stanisław i Jan Młodożeniec, Roman Opałka, Stefan Gierowski, Natalia Lach-Lachowicz oraz Franciszek Starowieyski. Biennale Bliźniemu Swemu łączy w sobie ideę pomagania osobom potrzebującym z artystyczną wrażliwością i zbiega się z obchodami 35-lecia działalności Towarzystwa im. Św. Brata Alberta.

 

Wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

Wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

do 31 stycznia, godz. 10.00-16.00, Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113

W Muzeum Etnograficznym  oglądać można oglądać szopki betlejemskie wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół. Szopki są ceramiczne, szklane, papierowe, bibułowe, filcowe, zrobione z makaronu, ciasta, pierników i wielu innych materiałów. W sumie zobaczymy ponad 100 szopek, oprócz tradycyjnych także wiele nietypowych.

To już XXIII Wojewódzka Wystawa Pokonkursowa, którą organizują Młodzieżowy Dom Kultury "Śródmieście"; Galeria Twórczości Plastycznej Młodych, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

 

Jarmark Świąteczny w Alei Bielany

Jarmark Świąteczny w Alei Bielany

do 23 grudnia, Aleja Bielany, ul. Czekoladowa 7-9, Bielany Wrocławskie

Odwiedzający będą tu mogli bezpłatnie przejechać się na weneckiej karuzeli z konikami lub popatrzeć na świat z góry, z wysokości piętnastometrowego koła młyńskiego. Darmowe bilety na przejażdżkę będą do odebrania w punkcie informacyjnym. Na najmłodszych w weekendy czekać też będzie para uroczych reniferów. Jarmark jest na zewnątrz oraz wewnątrz Alei Bielany. Na ponad 30 stoiskach goście znajdą wędliny, oscypki, sery korycińskie, pierniki, czekolady oraz suszone owoce, grzane wina i nalewki. Na świątecznych straganach znajdziemy także rękodzieło w postaci ozdób choinkowych oraz świątecznych autorskich obrusów. 

 

Wystawa: „Europejski Szlak Zamków i Pałaców”

Wystawa: „Europejski Szlak Zamków i Pałaców”

od 17 do 31 grudnia, godz. 15.00, Dworzec Główny PKP, wstęp wolny

Otwarciu wystawy o godz. 15.00 towarzyszyć będą pokazy przygotowane przez Szkołę Fechtunku CERTUS a dla najmłodszych fanów zamków i pałaców przygotowano miłe niespodzianki.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców to projekt realizowany we współpracy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz zamków i pałaców Dolnego Śląska. Ideą projektu jest stworzenie paneuropejskiego szlaku pokazującego najciekawsze obiekty władzy świeckiej – zamki i pałace. Obiekty połączone będą polityką informacyjną (wspólną polityką lojalnościową, rabatami) oraz gwarancją oferty turystycznej na najwyższym poziomie. 

Na ekspozycji będzie można zobaczyć zamki i pałace z Dolnego Śląska, Na ekspozycji będzie można zobaczyć zamki i pałace z Dolnego Śląska, a także poznać ich historię.

 

Wystawa pt.” „W kręgu śląskiej kultury heraldycznej \" data-mce-src=

Wystawa pt. „W kręgu śląskiej kultury heraldycznej”

Archiwum Państwowe we Wrocławiu, ul. Pomorska 2, wstęp wolny

Archiwum Państwowe we Wrocławiu zaprasza na przygotowaną we współpracy z Zemský Archiv w Opavĕ wystawę pt. "W kręgu śląskiej kultury heraldycznej - nadania herbów, nobilitacje, indygenaty 1465 -1918”, na której prezentowane są nie tylko tutejsze dyplomy herbowe związane z pozyskiwaniem herbów przez osoby prywatne. Są nimi: nadania, potwierdzenia i udostojnienia herbów oraz zwykle łączące się z nadaniami nobilitacje. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdzieści jeden oryginalnych dokumentów z zasobu archiwów państwowych we Wrocławiu, Katowicach i Opolu, głównie z XVII i XVIII wieku, na których uwieczniono barwne wizerunki herbów poszczególnych osób.

Wystawa czynna do 11 stycznia 2016 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

 

Świąteczny mini kiermasz w CK Agora

Świąteczny mini kiermasz w CK Agora

piątek, godz. 12.00-19.00; hol/ I piętro, Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5, wstęp wolny

Świąteczny mini kiermasz, podczas którego będzie można kupić wyjątkowe prezenty pod choinkę. Autorami prac są uczestnicy pracowni artystycznych CK Agora: zarówno osoby dorosłe, biorące udział w zajęciach autorskiej pracowni ceramiki i szkła, jak i mali artyści z akademii designu oraz bazaru plastycznego. W ofercie znajdą się m.in. ceramiczne patery i miseczki, anioły, szklane obrazy, grafiki, filcowe kwiaty, biżuteria, kartki oraz inne świąteczne upominki w atrakcyjnych cenach. Wpływy ze sprzedaży są przeznaczone na zakup materiałów do pracowni plastycznych.

Kiermasz potrwa do 23 grudnia (w sobotę i niedzielę nieczynne).

 

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie

18-20 grudnia, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego, wstęp wolny

Kolejna edycja wrocławskiej edycji Festiwalu WATCH DOCS, wstęp na wydarzenie BEZPŁATNY. Darmowe bilety można odbierać w kasach DCF. W ciągu 3 dni zaprezentowanych zostanie  14 filmów:

Piątek, 18 grudnia 2015

 • godz. 17.00 Wyspa Krym. Deja Vu, reż. reżyser: Ihor Chayka Ukraina, 2014, 30', Południowa granica, reż. Sergej Lysenko, Ukraina, 2014, 15'
 • godz. 18.00 Cicha Inkwizycja, reż. Holen Sabrina Kahn & Alessandra Zeka , Nikaragua, USA, 2014, 65', Ucieczka, reż. Srđan Keča , Serbia, Bośnia i Hercegowina, 2013, 23'
 • godz. 20.00 Raj utracony 3: Czyściec, USA, 2011, 121'

 

Jarmark Bożonarodzeniowy wokół Zamku Leśnickiego

Jarmark Bożonarodzeniowy wokół Zamku Leśnickiego

18-20 grudnia, piątek, godz. 14.00-20.00, w sobotę i niedzielę od 11.00, Zamek Leśnicki, wstęp wolny.

Swoją ofertę zaprezentuje 25 wystawców z Saksonii i Dolnego Śląska. Handlowe domki staną na tarasach zamkowych. Odwiedzający będą mogli spróbować regionalnych specjałów, takich jak m.in. dolnośląskie miody pitne, wędzone karpie z Doliny Baryczy, „knuppelteig" – niemieckie ciasto pieczone na patyku, czy też saksońskie bratwursty. Pojawią się też rękodzielnicy, w których ofercie znajdą się: świąteczne poduszki, ceramika artystyczna, dekoracje świąteczne, ubranka dla dzieci, ręcznie szyte zabawki czy drewniane deski do krojenia o nietypowych kształtach. Będzie też pogram dla rodzin z dziećmi – świąteczna parada, warsztaty, wspólne śpiewanie kolęd, koncert chóru drezdeńskiego, spektakl teatralny oraz spotkania z Mikołajem.

piątek 18 grudnia

 • godz. 14.00 - oficjalne otwarcie jarmarku,
 • godz. 16.00- parada świąteczna, którą poprowadzi Gwardia Gryfa, czyli grupa żonglująca chorągwiami na wzór włoskich bractw.
 • godz. 16.30-20.00 - kolędy i pastorałki, spotkania z Mikołajem, czytanie bajek dla dzieci

 

„Tytan – tajemniczy księżyc” wykładu z cyklu „Spotkania u astronomów”

„Tytan – tajemniczy księżyc” wykład z cyklu „Spotkania u astronomów”

piątek, 18 grudnia, godz. 17.00, Instytut Astronomiczny UWr, ul. Kopernika 11, wstęp wolny

– Na wykładzie opowiem o historii badań największego księżyca Saturna, przede wszystkim o tym, jaką wiedzę uzyskaliśmy na temat Tytana z danych przesłanych przez sondę Cassini i próbnik Huygens. Tytan nie jest zwyczajnym księżycem, ponieważ bardzo przypomina Ziemię, jest jej bliźniaczą zamarzniętą wersją – mówi Katarzyna Mikuła, doktorantka Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Otwarte wykłady popularnonaukowe trwają zwykle ok. godziny. Po każdym wykładzie, jeśli jest to możliwe i dopisuje pogoda, można obserwować niebo za pomocą refraktora Clarka-Repsolda. 

 

Bezpłatne pokazowe zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki

Bezpłatne pokazowe zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki

piątek, 18 grudnia, godz. 17.30 (grupa 2-3 lata), godz. 18.30 (grupa 4-6 lat), ZS 24 ul. Eluarda 51-55 (Leśnica)

Basket Kids to ogólnopolska szkółka prowadząca zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki dla dzieci w wieku 2-8 lat. Kadrę stanowią certyfikowani instruktorzy koszykówki i animatorzy zabaw dla dzieci, którzy mają predyspozycje i są przeszkoleni do pracy z dziećmi. Więcej www.basketkids.pl, tel. 601 532 040, e-mail: wroclaw@basketkids.pl

 

Leningrad w Imparcie

Leningrad w Imparcie

piątek, 18 grudnia, godz. 19.00, Impart, ul. Mazowiecka 17, bilety 35, 40 zł

Muzyczny spektakl zbudowany na bazie 18 piosenek z repertuaru zespołu "Leningrad" z Sankt Petersburga. Przedstawienie wciąga od początku niezwykle wiarygodnie i sugestywnie tworzonym nastrojem permanentnej balangi, doskonałą grą aktorów Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa oraz porywa niesamowitą energią granej na żywo, ostrej muzyki, w wykonaniu instrumentalistów, którzy również uczestniczą w działaniach scenicznych. 

 

Spotkanie autorskie: „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław”

Spotkanie autorskie „Zwiedzajcie Piastowski Wrocław”

piątek, 18 grudnia, godz. 19.00, BWA Galeria Dizajn, Świdnicka 2-4, wstęp wolny

To historia Tadeusza Ciałowicza – projektanta totalnego i zapalonego fotografa w jednej osobie. Przez lata swojej niewiarygodnej aktywności zawodowej skrupulatnie dokumentował pracę, przyjaciół, rodzące się środowisko projektowe i odbudowujące się po wojnie miasto. Unikatowy zbiór, którym podzielił się z autorami książki, posłużył za trop do zgłębienia nieznanej historii wrocławskiego dizajnu. Dzięki kolekcji możemy zobaczyć jak wyglądała ulica, powojenne wnętrza i ówcześni trendsetterzy. Setki zdjęć i projektów z archiwum Ciałowicza to tradycja lokalnego projektowania w pigułce.

 

Festiwal Jazz Bez Wrocław - PETER GABRIEL DUO

Festiwal Jazz Bez Wrocław - PETER GABRIEL DUO

piątek, 18 grudnia, godz. 20.00, Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, wstęp wolny

PETER GABRIEL DUO tworzy dwóch młodych muzyków jazzowych, którzy mają na koncie udział w wielu prestiżowych projektach muzycznych i współpracę z gwiazdami pokroju Michała Urbaniaka czy Waltera Smitha III. Tandem wykonuje zarówno autorskie kompozycje, jak i nawiązuje do innych artystów, m.in. do repertuaru wokalisty – Petera Gabriela, grając jego największe przeboje, takie jak My body is a cage czy Don't give up (niezapomniany duet z Kate Bush), w jazzowych aranżacjach.

 

„Bo ja nie chciałam proszę sądu”– premiera spektaklu w CIA

„Bo ja nie chciałam proszę sądu”– premiera spektaklu w CIA

piątek, 18 grudnia, godz. 20.00, Centrum Inicjatyw Artystycznych, ul. Tęczowa 79/81, bilety 18/12

To komedia, która z przymrużeniem oka traktuje o kolorach i kolorytach miłości, odsłania kulisy związków damsko-męskich, ujawnia poziom ich skomplikowania i absurdu. Ukazuje niezbicie, że panna młoda jak każda rasowa kobieta jest pełna tajemnic, zabawnych cech i śmiesznostek. Rzucona na „głęboką wodę” życia bardzo często salwuje się ucieczką. I musi ponieść konsekwencje wyboru. Często niezwykle dla niej zaskakujące.

 

Wojtek Mazolewski Quintet w Starym Klasztorze

Wojtek Mazolewski Quintet w Starym Klasztorze

piątek, 18 grudnia, godz. 20.00, Klub Muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, bilety od 40 zł do 60 zł

Wojtek Mazolewski – to reprezentant polskiego jazzu w najlepszym wydaniu - z jednej strony nawiązujący do klasycznych brzmień i technik nagrywania, będący muzycznym spadkobiercą docenianych na całym świecie klasyków polskiego jazzu, z drugiej strony tworzący muzykę świeżą, zrozumiałą dla młodej publiczności.  

 

„1408 - seans ciszy” – spektakl Ad Spectatores

„1408 - seans ciszy” – spektakl Ad Spectatores

18 grudnia, godz. 20.00, Art Hotel Sala Teatralna (30 miejsc), bilety 30 zł

Zwabiony tajemniczą historią położonego na odludziu Walii hotelu, powieściopisarz trzeciorzędnych opowiadań z dreszczykiem przyjeżdża w celu napisania kolejnego książkowego hitu. Ma on bowiem taką zasadę, że kiedy opisuje jakieś nawiedzone miejsce, odwiedza je, a jego osobiste przeżycia mają dodać wiarygodności pisanym przezeń książkom. Legenda głosi, że w jednym z hotelowych pokoi w niewyjaśnionych okolicznościach giną ludzie. Jedni popełnili samobójstwo, inni ginęli za sprawą głupiego przypadku, jeszcze inni tracili zmysły. Więcej.

Sobota, 19 grudnia 2015r .

 

Parkrun Wrocław

Parkrun Wrocław

godz. 9.00, Jaz Opatowicki,ul. Braci Gierymskich 161, wymagana wcześniejsza rejestracja

Parkrun to bieg na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu organizowany co tydzień przez cały rok. Udział w biegu jest bezpłatny, ale obowiązuje jednorazowa rejestracja, a następnie wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika. W ramach parkrun wszyscy biegają dla własnej satysfakcji, dlatego każdy biegnie własnym tempem. Rejestracja: www.parkrun.pl/rejestracja

 

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Tematy:
 • Zwiedzanie Starówki – sobota, godz. 9.00-12.00
 • Od Rynku do Sky Tower – niedziela, godz. 9.00-11.00
Dodatkowe informacje i zapisy pod numerem tel. 71 346 60 05.

 

Lodowiska we Wrocławiu

Lodowiska we Wrocławiu

Działa już wszystkich piec lodowisk: dwa kryte (hala Orbita ul. Wejherowska oraz ul. Spiska) oraz ślizgawki pod "chmurką": na pergoli przy Hali Stulecia, przy Stadionie oraz przy ul. Brücknera.

 

Poranek świąteczny w Kinie Nowe Horyzonty

Poranek świąteczny w Kinie Nowe Horyzonty

niedziela, 20 grudnia, godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W programie zestawy filmów animowanych – klasyczne, jak i współczesne produkcje. Po każdym seansie warsztaty dla dzieci pod opieką animatorów.

W programie: Bolek i Lolek - Gdy zapłonie choinka, Bali - Hurra, idą Święta,Bajki Bolka i Lolka - Królowa śniegu, Opowiedz nam coś Milu - Gwiazdka Mathiasa.

Warsztaty po emisji filmów:  sobota - warsztat poprowadzi Kinga Maciejewska


Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

do 7 lutego 2016 r, godz. 9.00-21.00, Stadion Wrocław, Aleja Śląska 1, bilety 21 zł w weekend

Zbudowana z pół miliona klocków w skali 1:25 budowla ma 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości. Makieta Titanica powstała z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, a zwiedzający oprócz podziwiania bryły statku, będą mieli również okazję zajrzenia do jego wnętrza. Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniają makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Są też znane postaci wykonane z klocków, makieta bitwy morskiej pod Oliwą i wiele innych. Więcej informacji.

 

Mistrzostwa Wrocławia w dopingowaniu na Stadionie Wrocław

Mistrzostwa Wrocławia w dopingowaniu na Stadionie Wrocław

19-20 grudnia, godz. 11.00-15.00, Stadion Wrocław, wstęp zgodnie z cennikiem
Zawody polegać będą na jak najgłośniejszym wykrzyczeniu, wymówieniu czy nawet wyśpiewaniu zdania, w którym zawarte będą słowa „Stadion Wrocław". Mistrz Wrocławia w dopingowaniu podczas dwudniowych zawodów zostanie wyłoniony na podstawie pomiaru sonometrem. Nagrodzone zostaną trzy najgłośniejsze dopingi.
Na uczestników czekać będą cenne nagrody. Do wygrania bilety VIP na mecz Śląska Wrocław oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Hotel Monopol Wrocław, Max Fliz i tor kartingowy Le Mans. 
Warunkiem udziału w Mistrzostwach Wrocławia w dopingowaniu jest udział w zwiedzaniu Stadionu Wrocław. Pod koniec zwiedzania odbędą się zawody. Punkt zbiórki zwiedzania, to strefa wyjścia z wystawy klocków Lego (poziom esplanady). Wejście bramami od ul. Lotniczej i Królewieckiej (parking).
 
 • Zwiedzanie jest możliwe w sobotę (19 grudnia) o godz.: 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00.
 • W niedzielę (20 grudnia) o godz.: 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30. 15.00. 
II Artystyczny Kiermasz Świąteczny

II Artystyczny Kiermasz Świąteczny

codziennie do 20 grudnia, w godz. 10.00-18.00, Pracownia „Siedem Kruków”, ul. Różana 17, Smolec k. Wrocławia

Szkło, ceramika, obrazy, anioły, ręcznie szyte zabawki i torby, biżuteria, kartki okolicznościowe, przedmioty dekoracyjne i użytkowe – kolorowe, pieczołowicie wykończone i unikatowe to wszystko w szerokim wyborze czekać będzie na miłośników rzeczy pięknych i niebanalnych.

W sobotę 19.12 warsztaty rękodzieła dla najmłodszych. Obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: siedemkrukow@gmail.com.

 

Świąteczny trening dla dzieci i dorosłych

Świąteczny trening dla dzieci i dorosłych

sobota, 19 grudnia, godz. 9.30-11.30 (z przerwa na poczęstunek), ul. Grabiszyńska 279 - budynek FAT (Wrocławska Sekcja Aikido), udział 30 zł (dziecko + rodzic)

Tym razem trening w świątecznej oprawie. Dzieci będą mogły wyszaleć się na macie i wciągną do tej zabawy rodziców. Dodatkowo wiele ćwiczeń ukierunkowanych będzie na współpracę lub zdrową rywalizację z dzieckiem. Mają one na celu zacieśnienie kontaktu emocjonalnego jak i fizycznego. Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Zajęcia otwarte są dla wszystkich rodziców, którzy chcą spędzić aktywnie czas razem z dziećmi. Należy zabrać ze sobą wygodny strój (spodnie dresowe, koszulka) oraz dobry nastrój.

 

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

19-20 grudnia, sobota, godz. 15.00, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4

Spektakl na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Z okna współczesnej scenografii wyłania się zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postaci w barokowych perukach i kostiumach. Na scenie dzieją się cuda – a wszystko za sprawą muzyki.

 

Wystawa: „Europejski Szlak Zamków i Pałaców”

Wystawa: „Europejski Szlak Zamków i Pałaców”

od 17 do 31 grudnia, godz. 15.00, Dworzec Główny PKP, wstęp wolny

Otwarciu wystawy o godz. 15.00 towarzyszyć będą pokazy przygotowane przez Szkołę Fechtunku CERTUS a dla najmłodszych fanów zamków i pałaców przygotowano miłe niespodzianki.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców to projekt realizowany we współpracy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz zamków i pałaców Dolnego Śląska. Ideą projektu jest stworzenie paneuropejskiego szlaku pokazującego najciekawsze obiekty władzy świeckiej – zamki i pałace. Obiekty połączone będą polityką informacyjną (wspólną polityką lojalnościową, rabatami) oraz gwarancją oferty turystycznej na najwyższym poziomie. 

Na ekspozycji będzie można zobaczyć zamki i pałace z Dolnego Śląska, Na ekspozycji będzie można zobaczyć zamki i pałace z Dolnego Śląska, a także poznać ich historię.

 

Pożegnanie z poddaszem – wokół Magdaleny Abakanowicz

Pożegnanie z poddaszem – wokół Magdaleny Abakanowicz

sobota, 19 grudnia, godz. 10.00-17.00, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wstęp wolny,

godz. 13.00 – Dzień Wolnej Sztuki – wokół Magdaleny Abakanowicz. Wolontariuszki Joanna Kwaśna i Evelina Kachyńska zapraszają do wnikliwego przyjrzenia się dziełom Magdaleny Abakanowicz, eksponowanym na poddaszu muzeum. 

godz. 15.00 – „Słowa i obrazy” – spotkanie z prof. Janem Miodkiem. Profesor Jan Miodek z właściwą sobie erudycją poprowadzi zainteresowanych przez świat słów i obrazów koncentrując się wokół tematu Bożego Narodzenia w sztuce i w języku.

 

Poranki dla dzieci w Mulikinie

Poranki dla dzieci w Mulikinie

sobota-niedziela, 19-20 grudnia, godz. 10.30, 12.00, Mulitikino: Arkady Wrocławskie, Pasaż Grunwaldzki, bilety 12 zł.

O godz. 10.30. miłośnicy emocjonujących przygód niebieskiej lokomotywki, oglądając zupełnie nowy film z serii Tomek i Przyjaciele „Legenda o zaginionym skarbie”, będą mogli się przekonać, że tam gdzie są piraci musi być i skarb.

Natomiast o 12.00 na ekranie pojawią się tajemnice, zagadki, niesamowitości i cała masa ekscytujących przygód, czyli „Detektywistyczne Biuro Lassego i Mai. Stella Nostra”.

 

Bezpłatne porady mediatorów i warsztaty w Renomie

Bezpłatne porady mediatorów i warsztaty w Renomie

sobota-niedziela, 19-20 grudnia, DH Renoma, III piętro przed salonem EMPIK

Świąteczne pogotowie mediacyjne – w godzinach otwarcia Renomy

W weekend na III piętrze stanie pawilon Pogotowia Mediacyjnego. Wrocławska akcja wpisuje się w kampanię „Pogódźmy się na Święta”, w ramach której mediatorzy w całej Polsce oferują bezpłatne porady dla osób chcących pogodzić się przed świętami. Ponadto w sobotę odbędą się skandynawskie warsztaty świąteczne nie tylko dla najmłodszych.

Pogotowie Mediacyjne powstało w tym roku z inicjatywy Gminy Wrocław (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) i Fundacji Dom Pokoju. Wszyscy, którzy chcieliby rozwiązać swoje spory i konflikty mogą skorzystać z telefonicznych porad oraz bezpłatnych mediacji w każdej sprawie. tel. 538 208 660, pogotowie.mediacyjne@wcrs.wroclaw.pl

Skandynawskie warsztaty i występ Mikołaja

 • godz. 12.00-18.00, I piętro.  W sobotę na klientów centrum czekają warsztaty, podczas których będą przygotować tradycyjne skandynawskie stroiki świąteczne oraz oryginalne pudełka na prezenty. Czas umili także występ muzyczny Świętego Mikołaja i Elfów.

 

Kończy sie Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2015

Kończy się Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2015

do 22 grudnia, wrocławski Rynek, od godz. 10.00 do 21.00

Ostatni weekend z jarmarkiem. Na odwiedzających czeka mnóstwo smakołyków i wyrobów regionalnych z Polski i całej Europy. W ofercie m.in. alzackie podpłomyki, włoskie sery, węgierski gulasz, turecka baklava, wędzone ryby, orientalne sushi, pieczone kasztany, słodkości. W drewnianych domkach  można wybierać świąteczne podarunki, ubrać choinkę w oryginalne ozdoby, kupić biżuterię z kamieni szlachetnych, drewniane zabawki, wyroby ceramiczne, ręcznie tkane koronki i wiele innych.

Wydarzenia

 • sobota, 19 grudnia, godz. 17.00 Świąteczny Korowód Kolędników
 • niedziela, 20 grudnia, godz. 15.00 Koncert kolęd i pastorałek
 • niedziela, godz. 17.00, wspólne kolędowanie przy choince

Więcej o jarmarku

 

Amatorska Liga Bilardowa 2015/2016

Amatorska Liga Bilardowa 2015/2016

sobota, 19 grudnia, od godz. 11.00, „Bandaclub” w Sky Tower

Liga ma charakter turnieju amatorskiego. Turnieje będą rozgrywane do minimum 4 wygranych partii w fazie grupowej i 2KO oraz minimum 5 wygranych partii w fazie pucharowej.

Terminy kolejnych zawodów

 • 19 grudnia – 2 turniej
 • 05 stycznia – 3 turniej
 • 12 stycznia – 4 turniej
 • 19 stycznia – 5 turniej

Opłata startowa wynosi 30zł (za osobę), a w dniu turnieju 35zł (za osobę) w turniejach eliminacyjnych. Zapisy odbywają się nieprzerwanie, a zgłoszeń dokonać można u obsługi lokalu.

 

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

19 grudnia, godz. 14.00, „Tajemnice instalacji plastycznych” - zabawa plastyczna

Michał Pieczka zaprasza wszystkie dzieci zainteresowane tajemniczym i niezwykłym światem sztuki współczesnej na przeżycie wspaniałej przygody. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznają różne tajemnice związane z instalacjami plastycznymi, a później stworzą własne dzieła tego rodzaju. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat. Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym pod numerem telefonu  71 372 51 48.

 

Brzdąc na Zamku - Mali architekci: mieszkanie

Brzdąc na Zamku – Mali architekci: mieszkanie

sobota, 19 grudnia, CK Zamek Lesnica, pl. Świętojański 1, godz. 11.00 i 12.30, wstęp 7 zł, obowiązuje rejestracja 

Uczestnicy zajęć zamienią się w małych architektów i podczas najbliższego spotkania poznają zasady projektowania mieszkań oraz, w części warsztatowej, wspólnie zbudują wymarzone mieszkanie.

Prowadzący: Patrycja Mazurek i Kamila Wons.

Zapisy pod numerem telefonu 349 32 81 wew 29. Liczba miejsc ograniczona.
• Czas trwania około 60 minut
• Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 3 do 7 lat
* jeśli nie uzbiera się wystarczająco duża liczba chętnych odbędzie się jedynie spotkanie o godzinie 11:00

 

Giełda minerałów w Hali Stulecia

Giełda minerałów w Hali Stulecia

sobota-niedziela, 19-20 grudnia, godz. 10.00-18.00, bilety: 5/8 zł

Wystawy i kolekcje minerałów, skamieniałości, meteorytów; odczyty popularno-naukowe. Na stoiskach targowych (wystawcy z Polski, ale także z Czech, Węgier i Niemiec): biżuteria ze srebra, złota, kamieni szlachetnych i ozdobnych,korala, pereł, bursztynu,wyroby użytkowe z kamienia; minerały i skamieniałości z Dolnego Śląska i innych rejonów Polski, a także z Czech, Słowacji, Maroka, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Brazylii, Madagaskaru, Pakistanu, Wietnamu; ponadto: akcesoria kolekcjonerskie i do produkcji biżuterii; wyroby ze szkła artystycznego, ceramiki, skóry, rogu i drewna, muszle i motyle, rzemiosło artystyczne z Egiptu, Peru, Meksyku, Indii, przyprawy.

 

Gra miejska: Idź z duchem gry!

Gra miejska: Idź z duchem gry!

sobota, 19 grudnia, godz. 11.00, Barbara. ul. Świdnicka 8b

Na niecały miesiąc przed Weekendem Otwarcia Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza wrocławian do udziału w drużynowej grze miejskiej  nawiązującej do „Przebudzenia”  - spektakularnego styczniowego pochodu Czterech Duchów Wrocławia w reżyserii Chrisa Baldwina. Będzie to największe wydarzenie w powojennej historii miasta. Już teraz można poczuć się jego częścią, wystarczy pójść z Duchem Gry. Gra miejska polegać będzie na rozwiązywaniu wręczanych przez Duchy Wrocławia zadań. Przyda się wiedza o kulturze i historii miasta oraz odrobina sprytu. Na najlepszych czekają nagrody specjalne, na wszystkich natomiast prezenty od Europejskiej Stolicy Kultury.

Jak zagrać?

Wystarczy zebrać drużynę (od 2 do 5 osób) z przynajmniej jedną osobą pełnoletnią, a następnie przesłać zgłoszenie e-mailem na adres: gramiejska@wroclaw2016.pl. Zgłoszenie musi zawierać liczbę uczestników, ich imiona, nazwiska i wiek oraz telefon kontaktowy. O udziale w grze decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń. 

Więcej 

 

Pchli Targ – Kasztanowa 7

Pchli Targ – Kasztanowa 7

sobota, 19 grudnia, godz. 10.00-16.00, aleja Kasztanowa 7

Podczas Targu (po wcześniejszej rejestracji) można sprzedać lub wymienić niepotrzebne rzeczy z własnych gospodarstw domowych, na Targu znajda się także stoiska rożnych wystawców. Liczba wystawców to około 20 stoisk, dodatkowo około 50 prywatnych sprzedających. Każda jednostka sprzedającą powinna zorganizować we własnym zakresie miejsce sprzedaży (stolik, krzesełka, wieszaki). Miedzy godzina 8.00 a 10.00 będą ustawiane stoiska i w tym czasie istnieje możliwość wjazdu autem, wyjazd możliwy dopiero o godz 16.00 po zakończeniu Targu.

Organizatorem jest Fundacja Wrocław miasto Kobiet.  Szczegóły do uzgodnienia telefonicznie lub mailowo. Szczegóły wydarzenia:.

 

Zajęcia w Humanitarium

Zajęcia w Humanitarium

sobota-niedziela, 19-20 grudnia, Humanitarium, ogrody Doświadczeń, ul. Stabłowicka 147 a, bilety od 10 zł

Rezerwacje miejsc na stronie Humanitarium. 

sobota 19 grudnia

 • godz. 13.15, 15.15  – Piernikowa ciastolina. Najmłodsi odkrywcy będą tworzyć kolorową masę z ogólnie dostępnych produktów. Dla dzieci od 5-9 lat.
 • godz. 14.15, 16.15Świąteczne ozdoby z mleka. Młodzi badacze własnoręcznie wykonują różnokolorowe kawałki „plastiku” zyskując wiedzę na temat ważności procesu podgrzewania różnych substancji. Warsztaty dla dzieci od 4 do 10 lat. 
 • godz. 11.15, 12.15 – Świąteczne stworki. Mali naukowcy zamieniają tajemniczą żelową substancję w przyjazne stworki. 
 • godz. 17.00„Zadbaj o swoje dłonie”. Uczestnicy połączą składniki, które w zwykłych kremach do rąk, są w zbyt małych ilościach, by miały szansę dobrze zadziałać. Zajęcia dla młodzieży od 12 lat oraz dorosłych.

 

Wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

Wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

do 31 stycznia, godz. 10.00-16.00, Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113

W Muzeum Etnograficznym  oglądać można oglądać szopki betlejemskie wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół. Szopki są ceramiczne, szklane, papierowe, bibułowe, filcowe, zrobione z makaronu, ciasta, pierników i wielu innych materiałów. W sumie zobaczymy ponad 100 szopek, oprócz tradycyjnych także wiele nietypowych.

To już XXIII Wojewódzka Wystawa Pokonkursowa, którą organizują Młodzieżowy Dom Kultury "Śródmieście"; Galeria Twórczości Plastycznej Młodych, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

 

Jarmark Świąteczny w Alei Bielany

Jarmark Świąteczny w Alei Bielany

do 23 grudnia, Aleja Bielany, ul. Czekoladowa 7-9, Bielany Wrocławskie

Odwiedzający będą tu mogli bezpłatnie przejechać się na weneckiej karuzeli z konikami lub popatrzeć na świat z góry, z wysokości piętnastometrowego koła młyńskiego. Darmowe bilety na przejażdżkę będą do odebrania w punkcie Informacyjnym. Na najmłodszych w weekendy czekać też będzie para uroczych reniferów, które chrupiąc sianko będą stanowiły urocze tło do zdjęć. Jarmark jest na zewnątrz oraz wewnątrz Alei Bielany. 

 

Warsztaty decoupage - tworzenie ozdób bożonarodzeniowych

Warsztaty decoupage - tworzenie ozdób bożonarodzeniowych

sobota, 19 grudnia, godz. 11.00, Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, udział 20 zł (dla dzieci od lat 7 i dorosłych)

Podczas zajęć uczestnicy będą ozdabiać bombki przy użyciu różnych technik plastycznych: wykonają zimowy świecznik-lampion, który rozjaśni mroki grudniowej nocy, jak i  nauczą się tworzyć recyklingowe ozdoby na choinkę, takie jak bombki, zawieszki oraz  inne dodatki do prezentów. Ozdobione przedmioty po zajęciach uczestnicy zabierają do domu. Organizator zapewnia wszystkie materiały.

 

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie

18-20 grudnia, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego, wstęp wolny

Kolejna edycja wrocławskiej edycji Festiwalu WATCH DOCS. Darmowe bilety można odbierać w kasach DCF. W ciągu 3 dni zaprezentowanych zostanie  14 filmów:

Sobota, 19 grudnia 2015

 • godz. 12.00 Lata Fierro, reż. Santiago Esteinou, Meksyk, 2013', 100'
 • godz. 14.00 Powrót do Homs, reż. Talal Derki, Syria, Niemcy, 2013, 90'
 • godz. 16.00 Aleppo. Notatki z ciemności, reż. Wojciech Szumowski & Michał Przedlacki, Polska, 2014, 90'

 

Bezpłatne pokazowe zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki - Stare Miasto

Bezpłatne pokazowe zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki - Stare Miasto

sobota, 19 grudnia. 12.15 (grupa 2-4 lata), godz. 13.15 (grupa 5-7 lat), LO 9, ul. Piotra Skargi 31 (Wrocław Stare Miasto)

Basket Kids to ogólnopolska szkółka prowadząca zajęcia ogólnorozwojowe z elementami koszykówki dla dzieci w wieku 2-8 lat. Autorski program metodyczny jest dostosowany do odpowiednich grup wiekowych. Mile widziane dzieci przedszkolne oraz wczesnoszkolne. Zajęcia w Basket Kids mają na celu: zapewnienie harmonijnego rozwoju psychofizycznego dzieci, nauczenie najmłodszych współdziałania w zespole oraz sumienności, dostarczenia im niezbędnych wiadomości i umiejętności służących zdrowiu i sprawności fizycznej. Zapisy: tel. 601 532 040, e-mail: wroclaw@basketkids.pl, www.basketkids.pl

 

I Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy w Długołęce

I Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy w Długołęce

sobota, 19 grudnia, godz. 10 - 21, Długołęka ul. Robotnicza 12, wstęp wolny

Organizatorzy zapraszają na I Gminny Jarmark Bożonarodzeniowy do Długołęki. Stoiska z rękodziełem, choinkami, karpiem, grzańcem, pysznym jedzeniem i innymi artykułami niezbędnymi do przygotowania świąt, staną na placu przy urzędzie gminy. Oprócz części handlowej będą również atrakcje dla dzieci i młodzieży, w tym dom św. Mikołaja i warsztaty ze zdobienia pierników. Gwarantowana świetna zabawa i ciepła atmosfera. 

 

Weekendowy kurs z nauczycielami Buddyzmu Diamentowej Drogi.

Weekendowy kurs z nauczycielami Buddyzmu Diamentowej Drogi.

sobota - niedziela, 19 -20 grudnia, godz. 13.00-16.00 i 18.00-21.00, Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D, sala 1D). Wykłady tłumaczone na jęz. polski/angielski/rosyjski, wstęp 20zł

Sobota, 19 grudnia: godz. 13.00-16.00 - "Podstawa, droga i cel w buddyzmie Diamentowej Drogi", Karol Ślęczek; godz. 18.00-21.00 - "Buddyjska medytacja", Manfred Maier.

Niedziela, 20 grudnia: godz. 13.00-16.00 - sesja pytań i odpowiedzi - Karol Ślęczek, Manfred Maier i Grisza Serebranny i inni.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy wokół Zamku Leśnickiego

Jarmark Bożonarodzeniowy wokół Zamku Leśnickiego

18-20 grudnia, piątek, godz. 14.00-20.00, w sobotę i niedzielę od 11.00, Zamek Leśnicki, wstęp wolny.

Swoją ofertę zaprezentuje 25 wystawców z Saksonii i Dolnego Śląska. Handlowe domki staną na świątecznie przyozdobionych tarasach zamkowych. Odwiedzający będą mogli spróbować regionalnych specjałów, takich jak m.in. dolnośląskie miody pitne, wędzone karpie z Doliny Baryczy, „knuppelteig" – niemieckie ciasto pieczone na patyku, czy też saksońskie bratwursty. Pojawią się też rękodzielnicy, w których ofercie znajdą się: świąteczne poduszki, ceramika artystyczna, dekoracje świąteczne, ubranka dla dzieci, ręcznie szyte zabawki czy drewniane deski do krojenia o nietypowych kształtach. Będzie też pogram dla rodzin z dziećmi – świąteczna parada, warsztaty, wspólne śpiewanie kolęd, koncert chóru drezdeńskiego, spektakl teatralny oraz spotkania z Mikołajem.

sobota 19 grudnia

 • godz.11.00 - warsztaty artystyczne dla dzieci
 • godz. 14.30 - spotkanie z Mikołajem
 • godz. 16.00 - koncert kolęd Chóru z Drezna 
 • godz. 18.00-19.00 - spektakl pt. "Pastorałki".

 

Świąteczne ciężarówki w Magnolia Park

Świąteczne ciężarówki w Magnolia Park

sobota, 19 grudnia od 15.00-21.00, Magnolia Park, ul. Legnicka 58

Świąteczne ciężarówki Coca-Cola ruszają w Polskę z Mikołajem i mnóstwem atrakcji na pokładzie! Dotrą także do Wrocławia. Zaplanowano występ Margaret, a także spotkanie z Youtuberami z Abstrachuje.TV, MAFFASHION i Rezigiusz.

Podczas całego wydarzenia, będzie można m.in:

 •  Zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem w baśniowym pokoju,
 •  Wykonać samodzielnie prezent w fabryce upominków,
 •  Wykonać własną dedykację dla ukochanej osoby na puszce coca-coli.
 • Będą również zabawy gry i konkursy z nagrodami, i wiele więcej.

 

Warsztaty: „Wianki i ozdoby świąteczne”

Warsztaty: „Wianki i ozdoby świąteczne”

sobota, 19 grudnia, godz. 17.30, KT Kwiatowe Studio, ul. Jedności Narodowej 155, koszt: 60 zł/osoba, obowiązują zapisy

Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się tworzyć wianki z naturalnych materiałów: słomy, gałązek, suszonych roślin i owoców. Dodatkiem do wianków będą bombki i zawieszki, które ozdobimy techniką decoupage (dekoracje te będzie można też zastosować jako niezależne ozdoby choinkowe). Zapisy: wszechpracownia@wp.pl, tel. 698 830 708.

 

Wykłady, spotkania i zwiedzanie w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

19 grudnia, godz. 12.00-13.00 „Lucas Cranach Starszy – malarz reformacji” - wykład

Prelegentka Magdalena Szafkowska przybliży słuchaczom postać niemieckiego malarza epoki renesansu Lucasa Cranacha Starszego, którego twórczość malarska bardzo wyraźnie zaważyła na kształcie dokonującej się w Europie reformacji. Wstęp wolny, sala 116.

 

 
Karaimsko-Łemkowskie spotkania z dziedzictwem muzycznym

Karaimsko-Łemkowskie spotkania z dziedzictwem muzycznym

sobota, 19 grudnia, godz. 18.00, Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113, wstęp wolny

W programie:

• Gra i śpiewa muzykę Karpat zespół Prypadok

• Życie w pieśni karaimskiej – gra i śpiewa Michał Kuliczenko

Michał Kuliczenko, urodzony nad Dnieprem, pochodzi z karaimskiej rodziny Szpakowskich z Trok, osiadłej w początkach XX w. w Kijowie. W tym roku związał swoje życie z Wrocławiem. Pielęgnując tradycje przodków, włączył do swego repertuaru piosenki karaimskie w autorskich aranżacjach.

Zespół Prypadok tworzą młodzi, energiczni Łemkowie z Dolnego Śląska, których łączy wieloletnia przyjaźń oraz zamiłowanie do słowiańskiej muzyki ludowej.

 

Epizody o Edith Piaf – premiera spektaklu

Epizody o Edith Piaf – premiera spektaklu

sobota, 19 grudnia, godz. 19.00, Centrum Inicjatyw Artystycznych, ul. Tęczowa 79/81, bilety 18/12 zł

Spektakl taneczny z piosenkami Edith Piaf inspirowany biografią tej wspaniałej artystki. Widzowie będą mogli poznać kolejne etapy jej życia osobistego, zawodowego. Sceny taneczne przeplatane są tu autorskimi wykonaniami piosenek Edith. Widowisko utrzymane w konwencji kabaretowej i atmosferze Paryża końca XIXw.

 

Pieśni Leara w Teatrze Pieśńi Kozła

Pieśni Leara w Teatrze Pieśni Kozła

sobota-niedziela, 19-20 grudnia, godz. 19.00, Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1, bilety 50/30zł

Pieśni Leara nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu”. Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie.

 

wROCKfest.pl : Acid Drinkers w Starym Klasztorze

wROCKfest.pl: Acid Drinkers w Starym Klasztorze

sobota, 19 grudnia, godz. 20.00, Klub Muzyczny Stary Klasztor, bilety 40-55 zł

Trasa koncertowa „Headbanger’s Delight Tour”. Koncerty Acid Drinkers (zespół powstał w 1989 r.) słyną z niesamowitej dawki energii, która przepływa między publicznością, a zespołem. Dla wielu fanów to prawdziwe muzyczne święto i obowiązkowy punkt w koncertowym kalendarzu. Bogaty dorobek artystyczny zespołu gwarantuje, że każda trasa różni się od poprzedniej. Ku uciesze fanów dawno niegrane rarytasy wracają do łask, a kultowe utwory, bez których publiczność nie pozwoli skończyć koncertu, brzmią świeżo i porywają tłum, jak za pierwszym razem.

 

Sokół i Marysia Starosta w Alibi

Sokół i Marysia Starosta w Alibi

sobota, 19 grudnia, godz. 21.00, Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67, bilety 40 zł

Wojtek Sokół i Marysia Starosta to duet – zjawisko, które zdążyło już przedefiniować polski hip-hop i wprowadzić do niego nową jakość. Obie ich wspólne płyty, „Czysta brudna prawda" i „Czarna Biała Magia" pokryły się platyną; ich żywe, energetyczne koncerty gromadzą tłumy ludzi w bardzo szerokim przekroju wiekowym. Koncert ma także wyjątkową oprawę wizualną - podczas całego występu na specjalnie przygotowanych ekranach wyświetlane są kontrolowane przez DJ Steeza perfekcyjnie zgrane z muzyką wizualizacje, które stały się już wizytówką grupy podczas trasy promującej ostatni album.

 

Niedziela, 20 grudnia, 2015 r.

 

Wrocławski Bazar Smakoszy

Wrocławski Bazar Smakoszy

godz. 10.00-16.00, każda niedziela przez cały rok, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, wstęp wolny

W każdą niedzielę przez cały rok kilkudziesięciu wystawców oferuje wysokiej jakości produkty polskie i zagraniczne oraz wyroby certyfikowane. Na Bazarze znaleźć można produkty wytwarzane w tradycyjny, nieprzemysłowy sposób. Bazarowy koszyk wypełnić można wiejską śmietaną, kremowym masłem, twarożkiem, krowim i kozim mlekiem, ekologicznym drobiem, certyfikowanymi warzywami, przetworami, miodami, olejami, przyprawami, sokami, serami, wędlinami, wypiekami i innymi rarytasami.

 

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

Wycieczki po Wrocławiu z przewodnikiem

 
Tematy: Od Rynku do Sky Tower – niedziela, godz. 9.00-11.00
Dodatkowe informacje i zapisy pod numerem tel. 71 346 60 05.

 

Poranek świąteczny w Kinie Nowe Horyzonty

Poranek świąteczny w Kinie Nowe Horyzonty

niedziela, 20 grudnia, godz. 10.00, Kino Nowe Horyzonty, bilety 12 zł

W programie zestawy filmów animowanych – klasyczne, jak i współczesne produkcje. Po każdym seansie warsztaty dla dzieci pod opieką animatorów.

W programie: Bolek i Lolek - Gdy zapłonie choinka, Bali - Hurra, idą Święta,Bajki Bolka i Lolka - Królowa śniegu, Opowiedz nam coś Milu - Gwiazdka Mathiasa.

Warsztaty po emisji filmów: niedziela: Akcja Edukacja z Teatrem Pantomimy

 

Lodowiska we Wrocławiu

Lodowiska we Wrocławiu

Działa już wszystkich piec lodowisk: dwa kryte (hala Orbita ul. Wejherowska oraz ul. Spiska) oraz ślizgawki pod "chmurką": na pergoli przy Hali Stulecia, przy Stadionie oraz przy ul. Brücknera.

 

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

Wystawa klocków Lego na Stadionie Wrocław

do 7 lutego 2016 r, godz. 9.00-21.00, Stadion Wrocław, Aleja Śląska 1, bilety 21 zł w weekend

Zbudowana z pół miliona klocków w skali 1:25 budowla ma 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości. Makieta Titanica powstała z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, a zwiedzający oprócz podziwiania bryły statku, będą mieli również okazję zajrzenia do jego wnętrza. Wystawa łączy zabawę i edukację. Eksponaty prezentują postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniają makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Są też znane postaci wykonane z klocków, makieta bitwy morskiej pod Oliwą i wiele innych. Więcej informacji.

 

Mistrzostwa Wrocławia w dopingowaniu na Stadionie Wrocław

Mistrzostwa Wrocławia w dopingowaniu na Stadionie Wrocław

19-20 grudnia, godz. 11.00-15.00, Stadion Wrocław, wstęp zgodnie z cennikiem
Zawody polegać będą na jak najgłośniejszym wykrzyczeniu, wymówieniu czy nawet wyśpiewaniu zdania, w którym zawarte będą słowa „Stadion Wrocław". Mistrz Wrocławia w dopingowaniu podczas dwudniowych zawodów zostanie wyłoniony na podstawie pomiaru sonometrem. Nagrodzone zostaną trzy najgłośniejsze dopingi.
Na uczestników czekać będą cenne nagrody. Do wygrania bilety VIP na mecz Śląska Wrocław oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Hotel Monopol Wrocław, Max Fliz i tor kartingowy Le Mans. 
Warunkiem udziału w Mistrzostwach Wrocławia w dopingowaniu jest udział w zwiedzaniu Stadionu Wrocław. Pod koniec zwiedzania odbędą się zawody. Punkt zbiórki zwiedzania, to strefa wyjścia z wystawy klocków Lego (poziom esplanady). Wejście bramami od ul. Lotniczej i Królewieckiej (parking).
 
 • Zwiedzanie jest możliwe w sobotę (19 grudnia) o godz.: 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00.
 • W niedzielę (20 grudnia) o godz.: 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30. 15.00. 
II Artystyczny Kiermasz Świąteczny

II Artystyczny Kiermasz Świąteczny

codziennie do 20 grudnia, w godz. 10.00-18:00, Pracownia „Siedem Kruków”, ul. Różana 17, Smolec k. Wrocławia

Szkło, ceramika, obrazy, anioły, ręcznie szyte zabawki i torby, biżuteria, kartki okolicznościowe, przedmioty dekoracyjne i użytkowe – kolorowe, pieczołowicie wykończone i unikatowe to wszystko w szerokim wyborze czekać będzie na miłośników rzeczy pięknych i niebanalnych.

 

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

Czarodziejski flet – spektakl dla dzieci

niedziela, 20 grudnia, godz. 11.00, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4

Spektakl na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Z okna współczesnej scenografii wyłania się zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postaci w barokowych perukach i kostiumach. Na scenie dzieją się cuda – a wszystko za sprawą muzyki.

 

Poranki dla dzieci w Mulikinie

Poranki dla dzieci w Mulikinie

niedziela, 20 grudnia, godz. 10.30, 12.00, Mulitikino: Arkady Wrocławskie, Pasaż Grunwaldzki, bilety 12 zł.

O godz. 10.30. miłośnicy emocjonujących przygód niebieskiej lokomotywki, oglądając zupełnie nowy film z serii Tomek i Przyjaciele „Legenda o zaginionym skarbie”, będą mogli się przekonać, że tam gdzie są piraci musi być i skarb.

Natomiast o 12.00 na ekranie pojawią się tajemnice, zagadki, niesamowitości i cała masa ekscytujących przygód, czyli „Detektywistyczne Biuro Lassego i Mai. Stella Nostra”.

 

Dzieci pieką świąteczne pierniczki!

Dzieci pieką świąteczne pierniczki!

niedziela, 20 grudnia, godz. 11.00-12.30, Akademia Młodego Kucharza, ul. Inżynierska 49/U28 (budynek Corte Verona), koszt zajęć 50 zł/1,5 godz.

Akademia Młodego Kucharza zaprasza dzieci na warsztaty kulinarne, podczas których samodzielnie przygotują smakowite pierniczki oraz własnej produkcji lukier, którym udekorują upieczone pyszności. Na koniec zajęć dzieci będą mogły z apetytem zjeść przygotowane przez siebie pierniczki, a po zajęciach otrzymają przepis, aby móc w domu wspólnie z rodzicami upiec pachnące ciasteczka dla całej rodziny. Więcej informacji: http://www.akademiamlodegokucharza.pl/robimy-pierniczki.html

 

Bezpłatne porady mediatorów i warsztaty w Renomie

Bezpłatne porady mediatorów i warsztaty w Renomie

niedziela, 20 grudnia, g DH Renoma, III piętro przed salonem EMPIK

Świąteczne pogotowie mediacyjne - w godzinach otwarcia Renomy

W weekend na III piętrze stanie pawilon Pogotowia Mediacyjnego. Wrocławska akcja wpisuje się w kampanię „Pogódźmy się na Święta”, w ramach której mediatorzy w całej Polsce oferują bezpłatne porady dla osób chcących pogodzić się przed świętami. Ponadto w sobotę odbędą się skandynawskie warsztaty świąteczne nie tylko dla najmłodszych.

Pogotowie Mediacyjne powstało w tym roku z inicjatywy Gminy Wrocław (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) i Fundacji Dom Pokoju. Wszyscy, którzy chcieliby rozwiązać swoje spory i konflikty mogą skorzystać z telefonicznych porad oraz bezpłatnych mediacji w każdej sprawie. tel. 538 208 660, pogotowie.mediacyjne@wcrs.wroclaw.pl

 

Wystawa: „Europejski Szlak Zamków i Pałaców”

Wystawa: „Europejski Szlak Zamków i Pałaców”

od 17 do 31 grudnia, godz. 15.00, Dworzec Główny PKP, wstęp wolny

Otwarciu wystawy o godz. 15.00 towarzyszyć będą pokazy przygotowane przez Szkołę Fechtunku CERTUS a dla najmłodszych fanów zamków i pałaców przygotowano miłe niespodzianki.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców to projekt realizowany we współpracy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz zamków i pałaców Dolnego Śląska. Ideą projektu jest stworzenie paneuropejskiego szlaku pokazującego najciekawsze obiekty władzy świeckiej – zamki i pałace. Obiekty połączone będą polityką informacyjną (wspólną polityką lojalnościową, rabatami) oraz gwarancją oferty turystycznej na najwyższym poziomie. 

Na ekspozycji będzie można zobaczyć zamki i pałace z Dolnego Śląska, Na ekspozycji będzie można zobaczyć zamki i pałace z Dolnego Śląska, a także poznać ich historię.

 

Warsztaty świąteczne dla dzieci w Cocfli

Warsztaty świąteczne dla dzieci w Cocofli

niedziela, 20 grudnia, godz. 11.00, Cocofli, ul. Włodkowica 9, wstęp wolny

Warsztaty, na których będzie świątecznie i twórczo. Ostatnio na  tych warsztatach jest bardzo świątecznie. Pani Dorota tworzyła z dziećmi śliczne anioły, które dzieci z wielką radością zabrały do domu. Kolejne warsztaty także będą poświęcone świętom. Ale organizatorzy nie zdradzają szczegółów. Czyli uczestników czeka niespodzianka.

 

Kończy sie Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2015

Kończy się Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2015

do 22 grudnia, wrocławski Rynek, od godz. 10.00 do 21.00

Ostatni weekend z jarmarkiem. Na odwiedzających czeka mnóstwo smakołyków i wyrobów regionalnych z Polski i całej Europy. W ofercie m.in. alzackie podpłomyki, włoskie sery, węgierski gulasz, turecka baklava, wędzone ryby, orientalne sushi, pieczone kasztany, słodkości. W drewnianych domkach  można wybierać świąteczne podarunki, ubrać choinkę w oryginalne ozdoby, kupić biżuterię z kamieni szlachetnych, drewniane zabawki, wyroby ceramiczne, ręcznie tkane koronki i wiele innych.

Wydarzenia

 • niedziela, 20 grudnia, godz. 15.00 Koncert kolęd i pastorałek
 • niedziela, godz. 17.00, wspólne kolędowanie przy choince

Więcej o jarmarku

 

Zajęcia w Humanitarium

Zajęcia w Humanitarium

sobota-niedziela, 19-20 grudnia, Humanitarium, ogrody Doświadczeń, ul. Stabłowicka 147 a, bilety od 10 zł

Rezerwacje miejsc na stronie Humanitarium.

niedziela, 20 grudnia

 • godz. 13.15, 15.15 - Świąteczne puchnące farbki. Na zajęciach w laboratorium uczestnicy zajmą  się produkcją wyjątkowych puchnących farb. Dla dzieci w wieku od 5 lat do 9 lat.
 • godz. 14.15, 16.15 – Świąteczne mydełka. Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.
 • godz. 11.15, 12.15 – Świąteczne stworki. Mali naukowcy zamieniają tajemniczą żelową substancję w przyjazne stworki. 
 • godz. 17.15 „Zadbaj o swoje dłonie” . 

 

Świąteczne warsztaty artystyczne

Świąteczne warsztaty artystyczne

niedziela, 20 grudnia, godz. 14.00, Centrum edukacyjne FasTracKids w galerii handlowej Sky Tower (poziom +1), rejestracja obowiazkowa

Święta tuż tuż. To idealna okazja, aby stworzyć wyjątkowe ozdoby choinkowe. Zapraszamy na zajęcia, na których dzieci wykonają przepiękne prace korzystając z różnych technik plastycznych. Zajęcia są odpłatne. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 71 780 01 90 lub pod adresem e-mail: topstartkids@gmail.com; www.fastrackids.com/wroclaw

 

Wystawa „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata

Wystawa „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata”

do 31 stycznia, Oddział Muzeum Miejskiego Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, bilety 10/15 zł, rodzinne 30 zł
Ojczyzną szopek są Włochy, a za ich pierwszego twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Tradycyjną scenę narodzin Jezusa Chrystusa z adoracją przez Marię, Józefa, pasterzy i Trzech Króli od dawna wystawiają chrześcijanie na całym świecie w swych kościołach i domach. Z Włoch szopka przywędrowała do reszty Europy, a następnie do obu Ameryk, Afryki , Azji i Australii. Wykonywali je zarówno znani artyści jak i cała rzesza zdolnych rzeźbiarzy amatorów.
Na wystawie „Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata”
pokazanych zostanie ponad 130 szopek, zadziwiających różnorodnością i zaskakujących rozmiarami.
Wystawa czynna do 31.01.2016

 

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym

niedziela, 20 grudnia, godz. 10.00-15.00, Muzeum Narodowe

 godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30 „ Wycieczka pod hasłem Śląskie pejzaże na porcelanie - zabawa plastyczna

godz. 10.00 i 14.00 - dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat
godz. 11.30 i 15.30 - dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat

Czy już wszystkie dzieci zdobyły najwyższą górę w Sudetach – wspaniałą Śnieżkę? Czy zwiedzaliście Zamek Chojnik, Zamek Grodno lub Zamek Bolków? A może  preferujecie wycieczki do śląskich miasteczek? Jeśli tak to serdecznie zapraszamy do muzeum! Podziwiając dawną porcelanę i grafiki będziemy mogli przenieść się w urocze śląskie krajobrazy. W ramach zabawy plastycznej namalujemy wspólnie śląską panoramę. Zajęcia poprowadzi Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 15 zł. Zapisy w Dziale Oświatowym pod numerem telefonu 71 372 51 48.

 

Giełda minerałów w Hali Stulecia

Giełda minerałów w Hali Stulecia

niedziela, 20 grudnia, godz. 10.00-18.00, bilety: 5/8 zł

Wystawy i kolekcje minerałów, skamieniałości, meteorytów; odczyty popularno-naukowe. Na stoiskach targowych (wystawcy z Polski, ale także z Czech, Węgier i Niemiec): biżuteria ze srebra, złota, kamieni szlachetnych i ozdobnych,korala, pereł, bursztynu,wyroby użytkowe z kamienia; minerały i skamieniałości z Dolnego Śląska i innych rejonów Polski, a także z Czech, Słowacji, Maroka, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Brazylii, Madagaskaru, Pakistanu, Wietnamu; ponadto: akcesoria kolekcjonerskie i do produkcji biżuterii; wyroby ze szkła artystycznego, ceramiki, skóry, rogu i drewna, muszle i motyle, rzemiosło artystyczne z Egiptu, Peru, Meksyku, Indii, przyprawy.

 

Wystawa „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów”

Wystawa „Pierniki. Podróż do krainy zmysłów”

do 14 lutego 2016, godz. 10.00-16.00, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113

Wystawa poświęcona jest historii piernikarskiego rzemiosła. Pierniki kojarzą się z czasem dzieciństwa, są wspomnieniem odpustów, jarmarków - w szczególności tych bożonarodzeniowych. Ciastka z przedstawieniami najróżniejszych postaci wykonywane były z użyciem drewnianych form, będących często małymi, misternymi dziełami sztuki. Muzeum Etnograficzne posiada w swych zbiorach ok. 250 takich form, z których część będzie można podziwiać na ekspozycji. Oprócz historii piernika i jego roli kulturotwórczej wystawa przybliży również składniki i proces produkcji tego aromatycznego ciasta.

 

Targi DOBRY DESIGN

Targi DOBRY DESIGN

niedziela, 20 grudnia, godz. 11.00-19.00, BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura, ul. Świdnicka 8b, wstęp wolny

Tym razem edycja świąteczna, dedykowana wszystkim zaganianym miłośnikom oryginalnych prezentów.

DOBRY DESIGN to platforma najciekawszych marek młodego designu. Targi i warsztaty, wspólne spotkanie w atmosferze przyjemnego relaksu.
Na 20-go będą następujące strefy: MODA, BIŻUTERIA, TORBY I AKCESORIA, KIDS, WNĘTRZA. W programie również warsztaty graficzne, podczas których uczestnicy samodzielnie stworzą wzór na papier opakunkowy.

 

Jarmark Świąteczny w Alei Bielany

Jarmark Świąteczny w Alei Bielany

do 23 grudnia, Aleja Bielany, ul. Czekoladowa 7-9, Bielany Wrocławskie

Odwiedzający będą tu mogli bezpłatnie przejechać się na weneckiej karuzeli z konikami lub popatrzeć na świat z góry, z wysokości piętnastometrowego koła młyńskiego. Darmowe bilety na przejażdżkę będą do odebrania w punkcie informacyjnym. Na najmłodszych w weekendy czekać też będzie para uroczych reniferów. Na świątecznych straganach znajdziemy także rękodzieło w postaci ozdób choinkowych oraz świątecznych autorskich obrusów. 

 

Fitness na Pergoli

Fitness na Pergoli

niedziela, 20 grudnia, godz. 12.00-14.00, Pergola obok Hali Stulecia, wstęp wolny (są zapisy)

Każdy z nas chce być w dobrej formie przez cały rok. Program „Miasto w Formie” daje takie możliwości. Każdy wrocławianin może uczestniczyć w czwartej edycji „Fitnessu na Pergoli”. W programie zarówno zajęcia rozciągające, jak i aerobowe na sali wielofunkcyjnej oraz Nordic Walking w plenerze. Bezpłatne treningi odbędą się w wybrane niedziele grudnia i stycznia. Uczestnicy zajęć sportowych otrzymają karty do zbierania punktów za niedzielne fitness – osoby najaktywniejsze otrzymają na zakończenie upominki od „Miasta w Formie”. 

20 grudnia, niedziela – Deep Work i Body Workout z Finess Academy.  Zapisy .

 

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie

niedziela, 20 grudnia, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego, wstęp wolny

Kolejna edycja wrocławskiej edycji Festiwalu WATCH DOCS. Darmowe bilety można odbierać w kasach DCF. W ciągu 3 dni zaprezentowanych zostanie  14 filmów:

Niedziela, 20 grudnia 2015

 • godz. 12.00 Urzędnicy, reż. Jane McAllister, Wlk. Brytania, 2013, 29', Szlaki Gringo, reż. Pegi Vail, USA, 2013, 78'
 • godz. 14.00 Rodzeństwo jest na zawsze, reż. Frode Fimland, Norwegia, 2013, 75', Pieśń pasterza, reż. Vahram Mkhitaryan, Polska, Armenia, 2014, 30'
 • godz. 16.00 Uśmiechnij się, a świat odpowie Ci uśmiechem, reż. Ehab Tarabieh & Yoav Gross & Familie al-Haddad, Izrael, Terytoria Palestyńskie, 2014, 21' Esencja strachu, reż. Andreas Rocksén, Szwecja, 2013

 

Mikołajki w Arkadach Wrocławskich

Mikołajki w Arkadach Wrocławskich

niedziela, 20 grudnia, godz. 12.00-18.00, Arkady Wrocławskie - Centrum Handlowe, wstęp wolny

Na najmłodszych czeka stoisko, gdzie m.in. będą mogli usiąść w wielkim fotelu św. Mikołaja, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także wziąć udział w świątecznych zgadywankach oraz pokazie żonglerskim Elfa. Nie zabraknie też słodkich upominków. Na poziomie 0 Centrum Handlowego można kupić nie tylko oryginalne bombki, łańcuchy, stroiki, artystyczną biżuterię, ale także ręcznie malowane świece i modne filcowe poncza. Dodatkową atrakcją jest „czekoladowy warsztat”, czyli chwile słodkiej beztroski w postaci narzędzi z naturalnej czekolady. Bożonarodzeniowy Jarmark potrwa do wigilii.

 

Pogodne zimowe atrakcje – niedzielne poranki filmowe we WRO

Pogodne zimowe atrakcje – niedzielne poranki filmowe we WRO

niedziela, 20 grudnia, godz. 12.30, Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7, wstęp wolny

W trakcie projekcji porozmawiamy o magii Świąt i o tym, czym jest, lub może być atmosfera, zaznaczając, że najważniejsze, by w tej atmosferze czuć się dobrze i swobodnie, i że nie zawsze trzeba robić to, co wszyscy dookoła. Po obejrzeniu magicznego zestawu animacji zabierzemy się za tworzenie mandarynkowych ludzików. Każdy uczestnik z pięciu mandarynek, goździków i długich wykałaczek stworzy swojego pomarańczowego stworka, którego będzie można zjeść lub zabrać do domu.

 

Zajęcia z programowania Lego

Zajęcia z programowania Lego

niedziela, 20 grudnia, godz. 13.00-15.00,Wieża Ciśnień, ul. Sudecka 125

Firma Screen By Play i Wieża Ciśnień zapraszają na cykliczne, rodzinne zajęcia z Robotyki. Dzieci składają konstrukcje z tatą, dziadkiem, wujkiem czy starszym bratem. Startujemy w każdą niedzielę od godziny 13.00 w Wieży Ciśnień we Wrocławiu. Tworzymy konstrukcje na podstawie Lego - We Do (dzieci w wieku 4 - 7 lat) i Lego - Mindstorms (dzieci w wieku 7-12 lat). Po zakończonych warsztatach dziecko otrzymuje słodki deser.  Cena 39,99 zł / dziecko. Zapisy na warsztaty: tel. 531 488 885, mail: bok@roboklocki.pl, www.roboklocki.pl

 

Weekendowy kurs z nauczycielami Buddyzmu Diamentowej Drogi.

Weekendowy kurs z nauczycielami Buddyzmu Diamentowej Drogi.

niedziela, 20 grudnia, godz. 13.00-16.00 i 18.00-21.00, Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D, sala 1D). Wykłady tłumaczone na jęz. polski/angielski/rosyjski, wstęp 20zł

Niedziela, 20 grudnia: godz. 13.00-16.00 - sesja pytań i odpowiedzi - Karol Ślęczek, Manfred Maier i Grisza Serebranny i inni.

Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Każdy przekaz, metoda, medytacja i wiedza w tej linii pochodzi bezpośrednio lub pośrednio od Buddy. Głową Karma Kagyu jest XVII Karpama Taje Dordże. Lama Ole Nydahl od ponad 40 lat podróżuje po całym świecie wygłaszając wykłady i prowadząc kursy medytacyjne. Niektórzy jego uczniowie posiadają na tyle duże doświadczenie i wiedzę odnośnie nauk, że Lama poprosił ich, aby również dzielili się nim w ośrodkach i w trakcie wystąpień publicznych. Tacy właśnie nauczyciele z Niemiec, Rosji i Polski będą we Wrocławiu. (www.wroclaw.buddyzm.pl)

 

Spektakl: „Zimowe przygody Krysi Kaprysi” w Auchan Bielany

Spektakl: „Zimowe przygody Krysi Kaprysi” w Auchan Bielany

niedziela, 20 grudnia, godz. 13.00, Park Handlowy Auchan Bielany, wstęp wolny

Spektakl edukacyjny pt. „Zimowe przygody Krysi Kaprysi” pokaże małym widzom, dlaczego warto być grzecznym przez cały rok. Nie chodzi tu bowiem tylko o zasłużenie na świąteczny prezent – odpowiednie zachowanie pozwala nam także zyskiwać nowych przyjaciół, o czym Krysia najwyraźniej zapomniała. Prezenty na gwiazdkę otrzymują jedynie grzeczne dzieci. Czy zatem Krysi, która przez cały rok dokuczała innym i była niegrzeczna, grozi otrzymanie rózgi od Świętego Mikołaja? A może małej bohaterce uda się naprawić na czas swoje błędy i zasłuży na prawdziwy prezent?

 

Jarmark Bożonarodzeniowy wokół Zamku Leśnickiego

Jarmark Bożonarodzeniowy wokół Zamku Leśnickiego

niedziela, 20 grudnia, godz. 11.00-18.00, Zamek Leśnicki, wstęp wolny.

Swoją ofertę zaprezentuje 25 wystawców z Saksonii i Dolnego Śląska. Handlowe domki staną na świątecznie przyozdobionych tarasach zamkowych. Odwiedzający będą mogli spróbować regionalnych specjałów, takich jak m.in. dolnośląskie miody pitne, wędzone karpie z Doliny Baryczy, „knuppelteig" – niemieckie ciasto pieczone na patyku, czy też saksońskie bratwursty. Pojawią się też rękodzielnicy, w których ofercie znajdą się: świąteczne poduszki, ceramika artystyczna, dekoracje świąteczne, ubranka dla dzieci, ręcznie szyte zabawki czy drewniane deski do krojenia o nietypowych kształtach. Będzie też pogram dla rodzin z dziećmi – świąteczna parada, warsztaty, wspólne śpiewanie kolęd, koncert chóru drezdeńskiego, spektakl teatralny oraz spotkania z Mikołajem.

niedziela 19 grudnia  

 • godz. 11.00- 16.00 - odbędą się rodzinne warsztaty artystyczne, podczas których, będzie można przygotować ozdoby świąteczne.
 • godz. 17.00 - wspólne śpiewanie kolęd

 

Anja Rubik w Magnolia Park Spotkania

Anja Rubik w Magnolia Park Spotkania

niedziela, 20 grudnia, godz. 15.00, Magnolia Park, ul. Legnicka 58, wstęp wolny

Anja Rubik może pochwalić się pracą dla największych domów mody, m.in.: Chanel, Gucci, Valentino, czy Dior. Znalazła się na okładkach najważniejszych światowych magazynów np. „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, „Elle”. Na co dzień zajmuje się fotografią i kulturą. Jest również autorką zapachu Original. Fani, którzy kupią autorskie perfumy topmodelki, otrzymają jej autograf.

 

Kino Nowe Horyzonty – jubileuszowa retransmisja \" data-mce-src=

Kino Nowe Horyzonty – jubileuszowa retransmisja „Dziadka do orzechów”

niedziela, 20 grudnia, godz. 15.45, Kino Nowe Horyzonty, czas trwania: 130' bilety: 60 zł

Muzyka: Piotr Czajkowski, wykonawcy: zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. Hoffmanna balet okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Maszy, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.

 

„Selma” w Kinie Nowe Horyzonty z audiodeskrypcją i napisami

„Selma” w Kinie Nowe Horyzonty z audiodeskrypcją i napisami

niedziela, 20 grudnia, godz. 16.00, Kino Nowe Horyzonty ul. Kazimierza Wielkiego 19 a -21, bilety 6 zł

Pokaz filmu „Selma” (2014) z napisami oraz audiodeskrypcją. Opis filmu: po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla Martin Luther King wraca do USA, gdzie czekają na niego nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George'a Wallace'a. Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu.

 

Koncert: Wrocławski Chór Gospel w Arkadach

Koncert: Wrocławski Chór Gospel w Arkadach

niedziela, 20 grudnia, godz. 16.00, Arkady Wrocławskie - Shoping Centre, Powstańców Śląskich 2-4, wstęp wolny

Grupa muzyków, która ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą, a także udziały w profesjonalnych warsztatach oraz nagraniach studyjnych. Kilkunastoosobowy zespół, pod kierownictwem dyrygenta Rafała Rudawskiego wykona świąteczny koncert. Będzie on pełen tradycyjnej muzyki gospel przeplatanej polskimi kolędami. Przewidziano też atrakcje dla najmłodszych. Do galerii handlowej zawita Święty Mikołaj. 

 

Koncert kolęd w NFM

Koncert kolęd w NFM

niedziela, 20 grudnia, godz. 16.00, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1, bilety 20-50 zł

Koncert przybliży słuchaczom utwory pochodzące z różnych wieków i różnych krajów, te pełne namaszczenia, ale i te bardziej ucieszne. To wymarzone wprowadzenie do nadchodzących Świąt. 

Wykonawcy:

Chór Chłopięcy NFM
Chór „Con Brio”
Zespół Wokalny „Rondo” SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu
Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne
NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna

 

Wrocławskie kolędowanie pod choinką w Rynku

Wrocławskie kolędowanie pod choinką w Rynku

niedziela, 20 grudnia, godz. 17.00, Rynek (przy choince)

Przed nami piąta edycja Wrocławskiego Kolędowania. Jak co roku wydarzenie podzielone zostało na dwie części: Koncert Galowy oraz wspólne śpiewanie na Rynku. Chóry i grupy muzyczne będą zachęcać przechodniów, by włączyli się we wspólny śpiew. Kolędy śpiewane będą unisono przy akompaniamencie fortepianu. Nikt nie musi martwić się o teksty na miejscu rozdawane będą bowiem śpiewniki. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Gminy Wrocław.

 

Podziel się kolędą

Podziel się kolędą

niedziela, 20 grudnia, godz. 17.00, Centrum Kultury Wrocław Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Centrum Kultury zaprasza mieszkańców na koncert pn. „Podziel się kolędą” w wykonaniu niepełnosprawnych artystów. Impreza odbywa się w związku z projektem: Wykluczeni z Kultury i realizowana jest w ramach ESK 2016 Wrocław.

Wstęp za zaproszeniami dostępnymi w dziale programowym CKWZ. 

 

Wykłady, spotkania i zwiedzanie w Muzeum Narodowym

Wykłady, spotkania i zwiedzanie w Muzeum Narodowym

godz. 12.00-13.00 „Romanizm” - wykład

Prowadząca wykład Magdalena Musiał przedstawi najważniejsze zabytki sztuki romańskiej w Europie. Omówi na wybranych przykładach rzeźby, architektury i rzemiosła artystycznego najistotniejsze zjawiska artystyczne tej fazy średniowiecza. Wstęp z biletem za 5 zł, sala 116.

 

Händel - Tre donne – tre destini w NFM

Händel - Tre donne – tre destini w NFM

niedziela, 20 grudnia, godz. 18.00, Narodowe Forum Muzyki, bilety 20-50 zł

Program: G.F. Händel Lucrezia – kantata na sopran i b.c. HWV 145, Sonata triowa g-moll op. 5 nr 3,Armida abbandonata – kantata na sopran, dwoje skrzypiec i bc HWV 105, Sonata triowa F-dur op. 5 nr 6, Agrippina condotta a morire – kantata na sopran, dwoje skrzypiec i b.c. HWV 110.

Wykonawcy: Olga Pasiecznik – sopran, Maria Papuzińska-Uss – skrzypce, Grzegorz Lalek – skrzypce, Jakub Kościukiewicz –  wiolonczela, Ewa Mrowca – klawesyn, Anton Birula – teorba

 

Pieśni Leara w Teatrze Pieśńi Kozła

Pieśni Leara w Teatrze Pieśni Kozła

niedziela, 20 grudnia, godz. 19.00, Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1, bilety 50/30zł

Pieśni Leara nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu”. Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie.

 

Spektakl: „Ostatni lot” w ToTu

Spektakl „Ostatni lot” w ToTu

niedziela, 20 grudnia, godz. 19.00, Teatr ToTu, ul. Hubska 6, bilety 20 zł

Historia „superbohatera” z Polski Ludowej. Historia inspirowana biografią Hieronima Wysockiego „LOTa”, dwudziestolatka, który chciał być wolny oraz żyć według własnych zasad i wartości. Polityka, władza, służba bezpieczeństwa i jednostka-człowiek, a stawką jest prawda i życie. Projekt realizowany w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” ufundowanego przez miasto Wrocław.

 

Atrakcje we Wrocławiu

 

Hydropolis

Hydropolis

Hydropolis, godz. 10.00, ul. Na Grobli 19-21, bilety 27 zł (normalny),18 zł (ulgowy).

Hydropolis, jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie otworzy podwoje dla zwiedzających. Niepowtarzalna w skali Europy wystawa Hydropolis znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Ekspozycja podzielona jest na 8 stref tematycznych. Każda z nich przedstawia wodę z innego, fascynującego ujęcia.

Uwaga! Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego warto zarezerwować bilety wstępu przez internet. Strona organizatora. Więcej informacji

  

Punkt widokowy w Kotowicach

Punkt widokowy w Kotowicach

wieża otwarta codziennie od 10.00 do 20.00, zwiedzanie bezpłatne

Unikatowy obiekt turystyczny położony jest w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice. Wieża jest położona 20 km od centrum Wrocławia.

Wieżę można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny, jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 gminy Siechnice, gminy Czernica oraz Wrocławia. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska: Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów. Więcej o wydarzeniach na wieży: https://pl-pl.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH.

 

Największa w Polsce makieta kolejki

Największa w Polsce makieta kolejki

codziennie od 10.00 do 18.00, Dworzec Świebodzki, bilety 15/19 zł

Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.

Więcej czytaj tutaj.

 

Afrykarium we wrocławskim Zoo godz. 9.00-20.00, ostatnie wejście o 19.00, pozostałe pawilony w zoo otwarte do 16.00 Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego.   Morze

Afrykarium we wrocławskim zoo

godz. 9.00-18.00

Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

 • Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
 • Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
 • Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
 • Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
 • Wybrzeże Namibii  to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
 • Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków. 
Bilety, zwiedzanie, parkingi, dojazd

  

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej - Polinka

Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej  Polinka

Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.

 

 

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo - godziny, wystawy

Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo  godziny, wystawy

Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia

 

Punkty widokowe we Wrocławiu

Punkty widokowe we Wrocławiu

Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.

... więcej


Zgłoś uwagę