Festiwal Wratislavia Cantans 2019. Bilety w sprzedaży

W tym roku Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny jednego z najstarszych polskich festiwali muzycznych, zabiera nas w podróż na Południe. Nie tylko to europejskie, ale i geograficznie bardziej odległe. Będzie sporo muzyki włoskiej, kilka polskich rarytasów i klasyka. Festiwal odbędzie się w terminie 6-15 września. Bilety w sprzedaży.

  • zubin mehta wratislavia cantans 2019

    Zubin Mehta na scenie Narodowego Forum Muzyki dyrygował już w 2015 roku, teraz powróci/fot. Łukasz Rajchert


Muzyka (dalej) na Południe

Oratorium Antonia Vivaldiego „Juditha triumphans” i nieznane szerszej widowni utwory sakralne Alessandra Scarlattiego i opera „Tolomeo e Alessandro” jego syna, Domenica Scarlattiego to perły muzyki włoskiej, których wykonania będziemy podziwiać podczas 54. edycji festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.

– Tegoroczna Wratislavia Cantans zwraca się w stronę Południa: przygląda się nieustannie napływającym stamtąd inspiracjom, obserwuje przenikanie się tradycji, poszukuje w tym regionie źródeł naszej współczesnej kultury – przekonuje Giovanni Antonini.

Ale włoski dyrygent, szef zespołu Il Giardino Armonico, a od sześciu lat także programer wrocławskiego festiwalu, przez termin „Południe” rozumie nie tylko to jemu najbliższe, czyli włoskie. Także dalsze, choćby Egipt, stąd w repertuarze tegorocznej edycji hymny kościoła koptyjskiego (w wykonaniu Coptic Orthodox Church Choir of Sacred Music).

Będzie również chorał mozarabski (w interpretacji słynnego Ensemble Organum pod kierunkiem Marcela Pérèsa, tradycyjna muzyka ze Świętej Góry Athos (Greek Byzantine Choir), czy wreszcie muzyka instrumentalna z Afryki (wiolonczelista Giovanni Sollima przygotował specjalny program).

Obok wątków południowych w programie Wratislavii Cantans polskie utwory. Andrzej Kosendiak kontynuuje swoje podróże muzyczne z Wrocław Baroque Ensemble i tym razem zawiodły go w stronę muzyki Mikołaja Zieleńskiego, zaś prawdziwą sensacją może być też koncert tradycyjnej polskiej muzyki ludowej w wykonaniu kilku zespołów (m.in. teatru pieśni i zespołu łemkowskiego).

54. Festiwal Wratislavia Cantans

54. Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna / Etniczna
Termin od 6 września 2019 do 15 września 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Klasyka, czyli Mahler i Gershwin

Obok dzieł stricte dopasowanych do motta tegorocznej edycji nie zabraknie klasyki symfonicznej, a nawet klasyki operowej. Sporym zainteresowaniem będzie się cieszyła wizyta Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod batutą jednego ze swoich ulubionych dyrygentów, Hindusa Zubina Mehty.

Poprowadzi wykonanie III Symfonii Gustava Mahlera z udziałem Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki.

Operą, która w tym roku może zachwycić będzie dzieło George'a Gerswina „Porgy i Bess”, z wieloma jazzowymi szlagierami, które z teatru operowego błyskawicznie przedostały się do jazzowych klubów, jak „Summertime”, czy duet „Bess, You Is My Woman Now”, albo „I Got Plenty o'Nuttin'”.

Dziś opera Gershwina rzadziej jest prezentowana na scenie, częściej słuchamy jej fragmentów w rozmaitych aranżacjach. W tym roku szansa konfrontacji z całym dziełem, a wykona je (w wersji koncertowej) NFM Filharmonia Wrocławska pod kierunkiem Wayne'a Marshalla, z udziałem solistów i Hertfordshire Chorus.

Gwiazdy

Jedną z największych gwiazd będzie Zubin Mehta, który zadyryguje Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną. Nie mniejszą estymą cieszy się we Wrocławiu Giovanni Antonini, a koncerty z udziałem jego zespołu Il Giardino Armonico zawsze przyciągają rzeszę fanów. Nie inaczej będzie, z pewnością, we wrześniu, gdy wykonają (wspólnie z obsadą solistów) operę Domenica Scarlattiego.

Elektryzującą formacją od lat pozostaje Ensemble Organum niezmiennie pod kierunkiem Marcela Pérèsa. W tym roku zaprezentują chorał mozarabski.

Wreszcie Giovanni Sollima, włoski wiolonczelista, który obok charyzmy ma tę zaletę, że kocha przekraczać muzyczne granice i gatunki, a inspiracji szuka nie w dobrze znanym repertuarze, ale całkiem nowym. We wrześniu zabierze nas w muzyczną podróż z Rzymu za Morze Śródziemne.

– Sollima, zafascynowany folklorem, a zwłaszcza rytmem w muzyce etnicznej, będzie w swoim występie przeplatał utwory kompozytorów związanych z Neapolem, a więc południem Włoch, z rdzenną muzyką z Afryki – zapowiada Giovanni Antonini.

Miejsca festiwalowe

Obok sal Narodowego Forum Muzyki koncertów posłuchamy także w kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, kościół pw. św. Marii Magdaleny (katedrze Kościoła polskokatolickiego), kościele Uniwersyteckim i Synagodze pod Białym Bocianem. W nieco późniejszym terminie poznamy miasta na Dolnym Śląsku, z których, jak co roku, odbędą się koncerty festiwalowe.

Bilety na festiwal

Bilety na największe obsadowo koncerty kosztują od 90-250 zł, na nieco mniejsze 50-110 zł, zaś na kameralne od 30-80 zł. Warto już planować zakupy, bo najtańsze bilety sprzedają się najszybciej. Zgłoś uwagę