Wiosenne usprawnienia w komunikacji – nowa linia, częstsze kursy

Wiosna przynosi sporo usprawnień w komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Wiele z nich jest wprowadzona na wniosek mieszkańców i rad osiedli. Miasto uruchamia nową linię autobusową, zwiększa częstotliwość i wprowadza rozwiązania inżynieryjne, które ułatwią kursowanie autobusów. Większość zmian wchodzi od 4 kwietnia. Niektóre muszą zaczekać na ustanie epidemii. 


Poprawa obsługi komunikacyjnej Pawłowic i Osiedla Sobieskiego

W sobotę, 4 kwietnia 2020 roku zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa 151 w relacji Pawłowice - pl. Grunwaldzki - Pawłowice. Jest to odpowiedź miasta Wrocław na wnioski mieszkańców. Będzie kursowac z częstotliwością nawet co 15 minut.

Czytaj więcej: Nowa linia autobusowa 151

W tym samym dniu zmieni się równiez trasa autobusu 130 tak, aby Osiedle Sobieskiego miało wzmocnioną obsługę komunikacyjną oraz zapewnione bezpośrednie połączenie z węzłem przesiadkowym "Kromera".

Czytaj więcej: Zmiany w kursowaniu linii 130 

Poprawa obsługi komunikacyjnej Jagodna i Gaju

Na wniosek Rady Osiedla Gaj, od soboty 4 kwietnia trasę zmieni również linia autobusowa 146 (zostanie pilotażowo skierowana przez ul. Armii Krajowej). Autobusy tej linii będą kursowały w obu kierunkach przez ulicę Borowską, Armii Krajowej i Bardzką do pętli Gaj przy ulicy Świeradowskiej z pominięciem przystanków "Działkowa", "Gaj" i "Świeradowska" (na których częściej będą zatrzymywały się autobusy linii 145).

Czytaj więcej: Zmiany trasy linii 146 

Aby usprawnić autobusom jadącym z pętli na Gaju przejazd przez ruchliwe skrzyżowania w tamtym rejonie od 5 kwietnia pojadą wydzielonym torowiskiem tramwajowym w ciągu ulicy Bardzkiej, a na skrzyżowaniu z Aleją Armii Krajowej będą skręcać w lewo z torowiska, a nie jak obecnie z jezdni.

Dzięki temu unikną kolejek do lewoskrętu w ulicę Armii Krajowej. Teraz i samochody osobowe i autobus będą mogły skręcać w ul. Armii Krajowej jednocześnie i bezkolizyjnie (będą miały odrębne pasy ruchu). Inżynierowie miejscy szacują, że dzięki zmianie pasażerowie mogą zyskać nawet 5 minut, które traciły autobusy w kolejce na lewoskręcie.

Zwiększenie częstotliwości kursowania po ustaniu epidemii

Zmiany częstotliwości autobusów były planowane do wprowadzenie również od 4 kwietnia, ale w związku z epidemią linie autobusowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, kursują według specjalnych rozkładów jazdy, dlatego te usprawnienia muszą zaczekać na ustanie epidemii. W planach Wrocław ma częstsze kursy linii 129 i 110. 

Czytaj więcej: Zwiększenie częstotliwości linii 129

Czytaj więcej: Zwiększenie częstotliwości linii 110 

Inne zmiany 

Aby zwiększyć przepustowość przystanku autobusowego w zatoce postojowej przy ulicy Peronowej (przystanek "Dworzec Główny" dla linii 110, 112, 113, 602, 612 i kursów nocnych linii 250), soboty 4 kwietnia zmieni lokalizację przystanek linii 602.

Czytaj więcej: Zmiana lokalizacji przystanku linii 602 

Od soboty na wniosek Rady Osiedla Oporów zostanie wprowadzona również zmiana statusu przystanku autobusowego "Solskiego" który zlokalizowany jest przy ulicy Solskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Bukowskiego. Przystanek ten będzie posiadał status przystanku "stałego" a nie jak dotychczas status przystanku "na żądanie".  

4 kwietnia MPK przekaże kolejne linie swojemu podwykonawcy, firmie Mobilis. Będą to autobusy z numerami 101, 115, 118, 119.Zgłoś uwagę