WGF 2014: Nagroda Wolności dla Ludzi Majdanu

Wśród laureatów także ambasador Jerzy Koźmiński

  • Podczas Wrocław Global Forum Nagrodę Wolności odbierze ambasador Jerzy Koźmiński (po lewej)


Nagrody Wolności (Atlantic Council Freedom Awards) są wyróżnieniem dla osób i organizacji, które wniosły szczególny wkład w promowanie wolności. W przeszłości otrzymali ją między innymi: premier Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, minister spraw zagranicznych, czy słynny białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, który obecnie znajduje się w więzieniu.

Podczas tegorocznej edycji Wrocław Global Forum wręczonych zostanie pięć Nagród Wolności.

Odbierze ją Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, były wieloletni ambasador Polski w Waszyngtonie. Koźmiński był bardzo zaangażowany w działania na rzecz wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Promował ten pomysł wśród amerykańskich polityków, parlamentarzystów oraz osób mających wpływ na życie polityczne i społeczne za Atlantykiem. Bez jego pracy Polska nie weszłaby do NATO, w opinii dyplomatów i analityków polskiej polityki zagranicznej jest jedną z kilku osób, których starania do tego doprowadziły.
Dzisiaj Koźmiński jest szefem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która zarządza grantami wydawanymi przede wszystkim we wschodniej Europie. Fundacja prowadzi działania społeczne, polityczne, kulturalne, których celem jest wsparcie różnych procesów obywatelskich i rozwój demokracji.

Tegoroczną laureatką Nagrody jest także Catherine Ashton, Wysoka Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej UE, czyli szefowa unijnej dyplomacji. Została doceniona za zaangażowanie w doprowadzeniu do procesu pokojowego w Kosowie. Kosowo nadal nie jest uznawane przez Serbię, ale działania pani Ashton doprowadziły do tego, że napięcie między Kosowem a Serbią zostało wyciszone i widać tam szansę na normalizację stosunków. To jej największa zasługa, uważają politolodzy.

Nagrodę Wolności przyznano także Ludziom Majdanu, których we Wrocławiu reprezentować będą między innymi: lider partii Udar Vitalij Kliczko, piosenkarka Ruslana oraz Kateryna Kruk.
Dla Kateryny Kruk to powrót do Wrocławia i na Wrocław Global Forum. Młoda Ukrainka studiowała w stolicy Dolnego Śląska, była także wolontariuszką podczas Wrocław Global Forum, gdzie zdobywała pierwsze polityczne doświadczenia.
Dzisiaj jest jedną z twarzy protestów na Majdanie. Na Twiterze tysiące osób śledziło jej relacje z wydarzeń w Kijowie podczas lutowej masakry. Obecnie jest specjalistką ds. mediów w nowym ukraińskim rządzie.
Nagrodę Wolności odbiorą we Wrocławiu także Toomas Hendrik Ilves, prezydent Estonii, oraz były premier Węgier – Miklos Nemeth.

 

Projekt WGF jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zgłoś uwagę