wroclaw.pl strona główna Wrocławski Budżet Obywatelski

Infolinia 71 777 71 44

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
  1. Wrocławski Budżet Obywatelski
  2. Lista projektów 2025
  3. Projekt nr 214

Nr projektu Nr projektu 214

PROJEKT OSIEDLOWY:
do 1 000 000 zł

SADY NADWIDAWSKIE: park rekreacyjno-edukacyjny - Strachocin-Swojczyce-Wojnów - etap I [WBO. 2025]

  • Kategoria zieleń/rekreacja

  • Budżet zgłoszony 1 000 000 zł

  • Lider projektu: Agnieszka Maniewska

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie zielonego konceptu rekreacyjno-edukacyjnego w formie parku z drzew owocowych (ang. Food Forest) wraz z infrastrukturą do wypoczynku, działań edukacyjnych oraz swobodnego dostępu do żywności miejskiej.
Dzięki rodzimym nasadzeniom owocowym park zapewni nie tylko cień oraz zieleń, ale także wpłynie na lokalną bioróżnorodność oraz możliwość obserwacji, w jaki sposób powstaje jedzenie.
Inwestycja obejmie przygotowanie gruntu, nasadzenia rodzimych gatunków drzew owocowych, wykonania infrastruktury rekreacyjno-edukacyjnej: ścieżek, ławek, tablic edukacyjnych, kompostownika, zakątka seniora, ścieżki sensorycznej, stojaka na rowery, kuchni błotnej. Dopuszcza się etapowanie działań.

Uzasadnienie projektu

Park rekreacyjny w formie sadu stanowi nieszablonową formę, która uatrakcyjni trasę spacerowo-rowerową Grobli. Drzewa zapewnią cień i wypoczynek, a gatunki drzew oraz infrastruktura zachęci do spacerów zarówno dzieci jak i dorosłych, w tym seniorów. Sad wspólnotowy sprzyja dodatkowo edukacji przyrodniczej, uczy odpowiedzialności społecznej oraz stanowi estetyczny element osiedla. To atrakcyjne miejsce do wyjść z grupą przedszkolną, szkolną lub grupą sąsiedzką.
W niedalekim sąsiedztwie znajduje się inwestycja blokowa Olimpia Port oraz Nowy Port, której mieszkańcy mają ograniczony dostęp do ogródków i upraw miejskich, co stanowić będzie dla nich dodatkową motywację wyjścia w teren zielony.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów oraz inni użytkownicy ciągu pieszo-rowerowego Grobli, w tym dorośli, dzieci, seniorzy oraz grupy z lokalnych placówek, klubu seniora

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

25000

Elementy projektu

100000 x Wykonanie projektu budowlanego z uzgodnieniami
200000 x Przygotowanie terenu - prace ziemne, wytyczenie alejek, prace gruntowe, itp.
300000 x Nasadzenia i zagospodarowanie zieleni
400000 x Infrastruktura drobna (ławki 10 szt., kącik seniora, stojak na rowery, pergola 2 szt., ścieżka edukacyjna, kosze na śmieci 4 szt., tablice edukacyjne 6 szt., totemy edukacyjne 4 szt., kompostownik, kuchnia błotna dla dzieci, grządki wyniesione 4 szt., źródełko wody pitnej)

Lokalizacja

Pomiń mapę

projekt osiedlowy Lokalizacja

Strachocin-Swojczyce-Wojnów Osiedle

Lokalizacja szczegółowa Wskazane działki AR_16,18/20 oraz AR_22,23/2 uważam za dogodne lokalizacje, w przypadku niemożności wykorzystania któregoś z obszaru, dostosuję się z wyborem do wskazań jednostek miejskich

Kontakt z liderem projektu