Rusza turystyczna linia tramwajowa MPK

Od 1 maja wraca na trasy specjalna tramwajowa linia turystyczna MPK Wrocław, która debiutowała w tamtym roku. Linia będzie obsługiwana przez dawny pojazd gospodarczy o wdzięcznym imieniu Gustaw, wagon Konstal typu N wyprodukowany w roku 1950.

  • Takim tramwajem będzie obsługiwana turystyczna linia. fot. MPK Wrocław


Gustaw (wagon silnikowy G-091) będzie jeździł w relacji ZOO - OPERA w godzinach 11.00 - 18.00 podczas majówki (czyli do 5 maja), a później w każdy weekend do 27 października.

Zabytkowy wagon zabierze w podróż przez najbardziej atrakcyjne turystycznie obszary i obiekty Wrocławia takie jak ZOO, Hala Stulecia, Ostrów Tumski, plac Dominikański, plac Teatralny, plac Kościuszki, most Piaskowy czy mosty Młyńskie. 

Można na Urbancard 

Szczegółowe rozkłady jazdy dostępne będą są na stronie wroclaw.pl i na przystankach leżących na trasie tramwaju.

W tramwaju obowiązywać będzie papierowy bilet jednorazowy o wartości zgodnej z taryfą (3,40 zł normalny, 1,70 zł ulgowy) zakupiony w kiosku, automatach stacjonarnych, a także wewnątrz pojazdu u konduktora.

Akceptowane będą również karty Urbancard oraz bilety zakupione w aplikacjach mobilnych. 

Tramwaje typu N

były eksploatowane w MPK Wrocław od lat 50. XX wieku. Zaczęto je sukcesywnie wycofywać po pojawieniu się tramwajów Konstal 105 Na i 102 Na. Kilka egzemplarzy zachowano i przekształcono w pojazdy techniczne, w tym właśnie Gustawa - wagon silnikowy G-091.

Przez lata tramwaj wspomagał prace na zajezdni tramwajowej nr VI przy ul. Wróblewskiego. Służył do transportu wózków jezdnych, pracował z pługiem przy odśnieżaniu czy wyjeżdżał do napraw tramwajów na trasie.

Po zamknięciu zajezdni na Dąbiu w 2014 r. przekazano go na zajezdnię nr II przy ul. Słowiańskiej i dzięki dbałości pracowników zaplecza technicznego utrzymywany był w sprawności. To m.in. z uwagi na to podjęto decyzję o przywróceniu pojazdowi świetności, przeprowadzeniu gruntownych prac remontowych i przekazaniu tramwaju mieszkańcom i turystom.  

Trasa tramwaju turystycznego  

OPERA – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – pl. Dominikański – Oławska – Traugutta – pl. Społeczny – Wyszyńskiego – Szczytnicka – Skłodowskiej-Curie – Rondo Reagana – Skłodowskiej-Curie – most Zwierzyniecki – Wajdy – Wróblewskiego – ZOO.

ZOO – Wróblewskiego – Wajdy – most Zwierzyniecki – Skłodowskiej-Curie – pl. Grunwaldzki – Piastowska – Sienkiewicza – pl. Bema – mosty Młyńskie – św. Jadwigi – most Piaskowy – Grodzka – Nowy Świat – Kazimierza Wielkiego – Widok – OPERA.

Nowa linia tramwaju turystycznego MPK Wrocław

Nowa linia tramwaju turystycznego MPK Wrocław

Eventy / W plenerze / Dla dzieci / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich
Termin od 1 maja 2019 do 27 października 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz


Zgłoś uwagę