Transmisje oper w Kinie Nowe Horyzonty. Gwiazdy i kilka premier

Do Kina Nowe Horyzonty wracają transmisje na żywo oper z nowojorskiej Metropolitan Opera. Ten sezon jest jubileuszowym (Amerykanie nadają spektakle już od 10 lat), a widzowie, poza dziesięcioma przedstawieniami obejrzą także bonus – „Czarodziejski flet” Mozarta. Wśród gwiazd sezonu rosyjska sopranistka Anna Netrebko i polski baryton Mariusz Kwiecień. Bilety kosztują 70 zł za jeden tytuł.

 • elektra met in hd nowe horyzonty

  Scena z "Elektry" Richarda Straussa

 • lulu berg live in hd met nowe horyzonty

  Scena z "Lulu" Albana Berga

 • madame butterfly nowe horyzonty

  Scena z "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego

 • donizetti kino nowe horyzonty met

  Sondra Radwanowski w "Robercie Deveraux" Gaetano Donizettiego


17 milionów kocha operę

Pierwszą operą, jaką Amerykanie transmitowali z MET był mozartowski „Czarodziejski flet” (produkcja w reżyserii słynnej Julie Taymor pod batutą Maestro Jamesa Levine’a zostanie powtórzona 12 grudnia). Przez minioną dekadę 87 przedstawień z najbardziej znanej sceny na świecie obejrzało łącznie 17 milionów widzów w 70 krajach całego globu (Polacy śledzili opery w 20 miastach Polski). Decydenci w Metropolitan Opera nie tylko zmonopolizowali rynek transmisji operowych (te z Nowego Jorku są najbardziej profesjonalnie zrealizowane), ale zmienili oblicze współczesnej sztuki i sprawili, że termin globalna wioska dotyczy także opery. Bo dzięki przekazom wielkie gwiazdy mogą oglądać nie tylko szczęśliwcy w budynku Lincoln Center, ale także fani w kinach i teatrach na wszystkich kontynentach.

Co zobaczymy na ekranie

Dobre wieści dla fanów Giacomo Pucciniego. Aż trzy jego dzieła pokazane zostaną od stycznia do kwietnia poczynając od „Turandot” (30 stycznia), poprzez premierową produkcję „Manon Lescaut” (w reż. Richarda Eyre’a) 5 marca po „Madame Butterfly” 2 kwietnia. Ale naszej gwiazdy, Mariusz Kwietnia, szukać powinniśmy w innych tytułach. Baryton zaśpiewa w premierowych dwóch przedstawieniach. Pierwsze to „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta w reżyserii Penny Woolcock z udziałem m.in. niemieckiej sopranistki Diany Damrau (16 stycznia), drugie to „Robert Devereux” Gaetano Donizettiego w reżyserii Sir Davida McVicara z amerykańską sopranistką Sondrą Radwanowski (16 kwietnia). Wśród sensacji sezonu są dwie opery z XX wieku –  „Elektra” Richarda Straussa, bo wyreżyseruje ją fenomenalny francuski twórca Patrice Chereau (30 kwietnia), ale także „Lulu” Albana Berga (główną partię zaśpiewa niemiecka sopranistka Marlis Petersen) 21 listopada.

Nie mogłoby się obyć bez oper Giuseppe Verdiego. Podczas inauguracji (3 października) obejrzymy „Trubadura” z południowokoreańskim tenorem Yonghoonem Lee i Anną Netrebko, a 17 października premierowa realizacja „Otella” z  łotewskim tenorem Aleksandrsem Antonienką w partii tytułowej.

Bilety, karnety

Bilety na wszystkie spektakle są w cenie 70 zł. Cena karnetu na wszystkie transmisje 550 zł.

Zgłoś uwagę