Tramwaje będą mieć patronów. Na tory wyjedzie Maria Koterbska i Adam Wójcik

W przyszłym roku część tramwajów będzie mieć swojego patrona - zapowiada MPK. – Chcemy w ten sposób upamiętnić wrocławian, którzy zrobili bardzo dużo dobrego dla naszego miasta – mówi Bartosz Naskręski z MPK.

  • Tramwaje Moderus Gamma będą mieć swoich patronów

    Tramwaje Moderus Gamma będą mieć swoich patronów


18 stycznia w Bielsku-Białej w wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska, popularna w latach 50. i 60. Wrocławianie znali ją przede wszystkim z „Wrocławskiej piosenki” o niebieskich tramwajach, które mkną po szynach przez wrocławskich ulic sto. W 2015 r. Wrocław uhonorował artystkę medalem „Merito de Wratislavia-Zasłużony dla Wrocławia”, ale to nie koniec. Prezes MPK Krzysztof Balawejder zapowiedział, że jeden z niebieskich tramwajów musi mieć patronkę, która rozsławiła je na cały kraj.

– Od dawna myślałem o tym, by przyjazd 46 nowych tramwajów wykorzystać do upamiętnienia osób ważnych dla Wrocławia – zaznaczył Balawejder. – Chciałbym zaangażować mieszkańców do zgłaszania oraz wybrania kandydatów do upamiętnienia. Zależy mi na kandydatach, którzy nie będą wywoływali kontrowersji. Jestem pewien, że w wielowiekowej historii miasta znajdziemy wiele takich osób, jak choćby Adam Wójcik, Bartek Skrzyński czy Izabela Skrybant-Dziewiątkowska.

Wrocław tak jak Gdańsk

Wrocław w ten sposób chce pójść drogą Gdańska, gdzie 44 tramwaje mają swoich patronów. Wśród nich są m.in. tragicznie zmarły prezydent tego miasta Paweł Adamowicz, kompozytor i wokalista Czesław Niemen, tenisista stołowy Andrzej Grubba, architekt krajobrazu Stefan (István) Elek czy żyjący w XIX w. niemiecki architekt Julius Albert Licht, który przez prawie 40 lat był głównym architektem Gdańska. Jeden z tramwajów nosi również imię Macieja Płażyńskiego, byłego wojewody Gdańskiego i współzałożyciela Platformy Obywatelskiej, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 r.

Tramwaje w Gdańsku mają już swoich patronów/fot: Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Tramwaje w Gdańsku mają już swoich patronów/fot: Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

– Nazwiska patronów znajdują się tuż przy pierwszych drzwiach przy wejściu do wagonu, co w żaden sposób nie szpeci tramwaju. W ten sposób upamiętniane są osoby ważne dla Trójmiasta. Myślę, że we Wrocławiu będzie podobnie. Może w środku pojawi się również tablica informują o dokonaniach tej osoby? – zauważa Naskręski.

Mieszkańcy też zagłosują

MPK podkreśla, że wyboru patronów dokonają przede wszysktim mieszkańcy, którzy będą składać swoje propozycje osób wybitnych w zakresie kultury, sportu czy biznesu. Być może patronami zostaną m.in. osoby oznaczone tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia.

– Na razie nie ustaliliśmy jeszcze żadnych szczegółów. Nie wiemy czy będziemy upamiętniać tylko osoby nie żyjące. Jesteśmy otwarci na rozmowy – zaznacza Naskręski.

Pierwszy tramwaj ze swoim patronem wyjedzie na wrocławskie tory jesienią 2022 r. Wtedy do stolicy Dolnego Śląska trafi pierwszy niebieski Moderus Gamma. Łącznie do 2024 r. przyjedzie 46 nowych moderusów.Zgłoś uwagę