Tramwaj pojedzie na Nowy Dwór!

Tramwaj pojedzie na Nowy Dwór. Na planowanej, wydzielonej trasie dla autobusów powstanie też cała infrastruktura torowa i sieć tramwajowa. Teraz trzeba dopracować formalności.


Miejscy inżynierowie, żeby poprawić jak najszybciej ofertę komunikacyjną osiedla Nowy Dwór, zaproponowali tam budowę oddzielnej trasy dla autobusów. Ta propozycja jednak nie usatysfakcjonowała wszystkich. Spotkania z mieszkańcami, wyniki badań zleconych przez Urząd Miejski czy debata o transporcie pokazały, że wrocławianie preferują tramwaj. Nawet gdyby mieli na niego dłużej poczekać.

 - Od dłuższego czasu była dyskusja na temat konieczności budowy tramwaju na Nowy Dwór. I będzie tramwaj. Tak jak mówiłem w trakcie kampanii wyborczej i powtarzałem wielokrotnie w czasie tej kadencji wsłuchujemy się w głos mieszkańców – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

- Jest to droższa inwestycja niż ta pierwotna, ale będę się starał o większe niż deklarowano wsparcie dla wrocławskiego transportu z UE. To 100 milionów złotych – dodaje prezydent.

Jeśli ta misja się nie powiedzie, miasto będzie szukać dodatkowych pieniędzy w środkach gminnych. Inwestycja zakłada, że na Nowy Dwór powstanie - w wydzielonym korytarzu - torowisko tramwajowe i cała infrastruktura, z którego będą mogły korzystać także wszystkie linie autobusowe jeżdżące na to osiedle. Poza samą trasą powstanie też wiadukt przystosowany dla tramwajów. Pętla tramwajowa planowana jest przy ul. Rogowskiej.

Jest szansa, że pierwsze tramwaje pojadą na Nowy Dwór w 2019 roku. Urzędnicy jednak wcześniej muszą od nowa przeprowadzić całą procedurę środowiskową i wykupić dodatkowe działki na szerszy korytarz dla składów. Na trasy wyjadą tramwaje, którymi dysponuje wrocławskie MPK. Wstępnie przewidziane są dwie linie na Nowy Dwór, gdzie jedna na pewno połączy osiedle z pl. Grunwaldzkim na czym szczególnie zależało mieszkańcom.

Łukasz Olbert, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Dwór, z zadowoleniem przyjął wiadomość o budowie linii tramwajowej łączącej Nowy Dwór i centrum Wrocławia. – To bardzo dobra decyzja. Popieram ją i deklaruję współpracę przy jej realizacji – mówi Łukasz Olbert, i dodaje: - Szkoda, że tak długo trwało zanim została podjęta.

Olbert zapowiada: - Będę pilnował, aby trasa tramwajowa na Nowy Dwór została wybudowana.

Zgłoś uwagę