Kuratorzy wystawy

Monika Burian Jourdan jest specjalistką z zakresu sztuk wizualnych, a także założycielką i dyrektorką Galerii Vernon oraz Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej TINA B. Studiowała historię sztuki, dziennikarstwo oraz public relations w Monachium. Mieszkała w wielu krajach Europy, przede wszystkim w Niemczech, Włoszech i Francji, prowadząc aktywne życie zawodowe. Dzięki liczny podróżom i wizytom w galeriach całego świata nawiązała kontakty z szerokim gronem kolekcjonerów, kuratorów oraz dyrektorów międzynarodowych instytucji i fundacji, dzięki czemu z powodzeniem realizuje międzynarodowe projekty wystawiennicze.

W 2011 roku została współzałożycielką stowarzyszenia Art for Public, którego podstawowym celem jest przybliżenie sztuki ludziom, a także stworzenie otwartej współpracy z galeriami oraz międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń kontaktów, dzieł sztuki i wreszcie samych artystów. Do najważniejszych zrealizowanych projektów należą trzy praskie wystawy: Amedeo Modigliani w 2010-2011, Tauromaquia: twarzą w twarz z bykiem z 2011-2012 czy też Francis Bacon i Bohumil Hrabal w galerii Gate, 2012 r.

Brzemienne spotkania i przyjaźnie - Monika Burian Jourdan o wystawie we Wrocławiu

 

Serena Baccaglini ukończyła historię sztuki oraz krytykę artystyczną na Uniwersytecie w Padwie oraz historię literatury na UCSD University of California San Diego. Była kuratorką i koordynatorką wielu wystaw artystycznych poświęconych twórczości Salvadora Dalì i Pabla Picassa zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach Europy. Ponadto jest autorką projektów zrealizowanych w Soave koło Werony oraz podczas Biennale Sztuki w Caserta, MAUI czy Gemine Muse, w trakcie których dzieła uznanych mistrzów wystawiono obok prac artystów współczesnych. Celem tych przedsięwzięć było zestawienie przykładów współczesnej kreatywności i sztuki z osiągnięciami poprzednich i już uznanych generacji.

Serena Baccaglini była również kuratorką wielu wystaw fotografii taki sław, jak Herman Leonard, Giuseppe Pino, Withlow Delano, Michel Comte. Od 1988 roku stawia sobie za cel tworzenie, rozwijanie i organizowanie wydarzeń kulturalnych, które powinny stać się strategicznymi narzędziami komunikacji. Badania i ciągły rozwój są nieodłącznymi elementami jej życia. Współpracowała z Moniką Burian Jourdan przy wielu projektach oraz wystawach zarówno w Czechach, jak i w innych krajach Europy.

Przeczytaj: TAUROMACHIA Sereny Baccaglini

 

Mirosław Jasiński jest historykiem sztuki, scenarzystą, reżyserem i dyplomatą, a także absolwentem filologii polskiej oraz historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 roku współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów na UWr, przyczynił się również do założenia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 1990-1991pełnił obowiązki radcy ambasady polskiej w Pradze, następnie wojewody wrocławskiego. Wykładał na Politechnice Wrocławskiej, a w latach 2001-2006 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. Obecnie pełni obowiązki dyrektora Galerii Miejskiej we Wrocławiu. 

Celem istnienia prowadzonej przez Mirosława Jasińskiego Galerii Miejskiej jest stawianie pytań o sens i miejsce sztuki, tradycji i pojęcia piękna w kulturze i świecie, o wartości i kryteria wartościowania czy o wolność i odpowiedzialność sztuki. Tak nakreślone cele są traktowane równie poważnie, jak ekspozycja dzieł wysokiej jakości, o czym zorganizowane wystawy przez niego wystawy, m.in. Korespondaż, Derealizm, Hello, Modernity!, Julia Curyło. Kury feministyczne.

Przeczytaj: TAUROMACHIA Mirosława JasińskiegoZgłoś uwagę