TAUROMACHIA Serenelli Baccaglini

Wystawa Tauromachia sprowadza do Wrocławia najważniejsze dzieła i najobszerniejsze cykle artystyczne o tematyce walki byków autorstwa takich hiszpańskich mistrzów jak Goya, Picasso czy Dali. Temat walki człowieka z bestią można znaleźć w rożnych kulturach poczynając od Grecji i mitu o Tezeuszu i Minotaurze; ma on głębsze znaczenie i symbolikę, którą można sprowadzić do walki między ludzką  racjonalnością i brutalną siłą, do walki  między dobrem i złem, która jest uniwersalnym motywem.


Na cały cykl Goyowskiej Tauromachii składa się 40 prac, które są jednymi z najważniejszych i najpiękniejszych rycin, a biorąc pod uwagę ich warsztat, jak i dynamizm ich ekspresji, łatwo zrozumieć dlaczego Goya jest uważany za pierwszego z mistrzów malarstwa o tematyce korridy.

 

Tauromachia Picassa to inny, choć równie wspaniały cykl artystyczny. Prace różnią się pod względem techniki wykonania od prac Goyi, które zresztą Picasso dobrze znał – Picasso preferuje akwatinte, metodę która pozwala mu w najszybszy sposób kształtować idee, zdefiniować je i eksperymentować na nich.  Często prace te są o wiele bardziej naładowane emocjami, a ich charakter jest barwniejszy niż obraz olejny. Jest tam mniej czasu by rozum  wziął górę i dzięki temu świetnie oddaje charakter artysty. Wiele z ważnych dziel Picassa pokazanych na tej wystawie pozwala nam dostrzec różnorodność technik używanych przez artystę  do wyrażenia swej niesamowitej kreatywności.

 

Guernica jest obrazem o wielkich wymiarach i symbolice, a jej karton przygotowawczy, wystawiany po raz pierwszy  w Polsce, ma wymiary i moc oryginału ( 3.3 x 7 m.) Picasso namalował go, by zwrócić uwagę opinii publicznej  na zbombardowanie baskijskiego miasteczka Guernica 26-ego kwietnia 1937, ale dziś ten obraz z czasów wojny domowej bardziej niż jakiekolwiek inne dzieło stało się  międzynarodową  ikoną  pokoju!  Picasso pisał: „Na malowidle ściennym, nad którym pracuję i nazwę Guernica, oraz we wszystkich moich ostatnich dziełach jasno wyrażam moją odrazę do militarystycznej kasty, która utopiła Hiszpanię w oceanie cierpień i śmierci”.   

 

Na początku 1955 Jacqueline i René Durrbach, korzystając z tego kartonu, rozpoczęli tkanie trzech gobelinów Guernica, sporządzonych z 6 pasków o długości krosna (które teraz znajdują się w ONU, Colmar oraz Hiroszimie). Ów unikalny karton emanuje specyficzną siłą i poraża potęgą tematyki oraz poziomem wykonania. Artysta był w stanie oddać w tym dziele straszne cierpienie cywilów. Jego Spojrzenie  Picassa na hiszpańską wojnę domową,  która wybuchła w lipcu 1936 zawiera się w stwierdzeniu: „Malarstwo nie służy do dekorowania mieszkań, to narzędzie wojny".

 

Mając, obok kartonu Guerniki, 42 rysunki przygotowawcze wystawa daje nam unikalną  możliwość wglądu w osobiste przemyślenia artysty nad tym jak wyrazić desperację  jaką wojna wywołuje wśród ludzi.  W tym celu artysta porzucił kolory, dążąc do silnej ekspresji wyrażonej jedynie odcieniami czerni, bieli i szarości - jak możemy sami zobaczyć w ostatecznej wersji pracy.  

 

Dali jest trzecim z mistrzów i również reprezentuje odmienny styl i technikę.

Wystawa daje rzadką okazję, by na własne oczy ujrzeć jak trzech różnych mistrzów, z równie niezwykłą mocą, wyraża temat tauromachii, mimo korzystania z odmiennych technik i stylów. Będące specjalną niespodzianką wystawiane tu niezwykłe dzieło sprawi, że wystawa we Wrocławiu będzie unikalna, bowiem ono pokazuje jak ważny jest pokój dla nas wszystkich!Zgłoś uwagę