Szybciej z Wrocławia do Poznania – S5 już gotowa

W 1,5 h z Wrocławia do Poznania? Od niedzieli jest już to możliwe. GDDKiA otworzyła ostatnie 50 km drogi ekspresowej S5 łączącą stolicę Dolnego Śląska z miastem na Wartą.

  • Otwarty fragment drogi ekspresowej S5. fot. GDDKiA


Ostatni, 50-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S5 z Wrocławia do Poznania został otwarty w weekend (14 grudnia). Chodzi dokładnie o trzy odcinki na terenie województwa wielkopolskiego (Poznań - Wronczyn, Wronczyn - Kościan Płd. i Kościan Płd. – Radomicko). Dzięki temu czas podróży między tymi dwoma miastami skróci się do 1,5 godziny.

Inwestycja tylko na tych trzech odcinkach kosztowała ponad miliard złotych. Nowa droga ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, bezkolizyjne zjazdy i dziesiątki obiektów inżynieryjnych. Powstały też specjalne miejsca do obsługi podróżnych i przejścia dla zwierząt, które pozwoliły zachować ich szlaki migracyjne.

Odcinki dolnośląskie „ekspresówki” zostały oddane do użytku dwa lata wcześniej, bo pod koniec 2017 roku. Jednak dopiero teraz S5 połączyło bezpośrednio Wrocław z Poznaniem. To nie koniec inwestycji. W 2022 roku będzie można przejechać S5 od autostrady A1 w okolicy Grudziądza aż do autostrady A8 na obwodnicy Wrocławia. W docelowym układzie połączy się z drogą ekspresową S7 pod Ostródą, a w dalszej perspektywie poprzez S51, S16, S61 i z wykorzystaniem planowanej S10 utworzy dodatkowy ciąg dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód.

Ponadto 25 września 2019 r. Prezes Rady Ministrów podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, w którym został ujęty nowy fragment drogi ekspresowej S5 od Sobótki (okolice Wrocławia) do połączenia z drogą ekspresową S3 na południu województwa dolnośląskiego. Więcej o nowym odcinku wpisanym w rozporządzenie tutaj.

Budowa drogi ekspresowej S5 z Wrocławia do Poznania była współfinansowana przez Unię Europejską.Zgłoś uwagę