Noc w operze. Sylwestry online z gwiazdami w NFM i Operze Wrocławskiej

W Narodowym Forum Muzyki gala sylwestrowa ze znakomitą sopranistką Aleksandrą Kurzak, która śpiewa na najważniejszych scenach operowych świata, a w Operze Wrocławskiej wyjątkowy spektakl złożony z trzech aktów (każdy z innej opery), dla których wspólnym mianownikiem jest wątek miłosny. 

  • Aleksandra Kurzak zaśpiewa podczas gali sylwestrowej online w Narodowym Forum Muzyki


NFM – Sylwester z Aleksandrą Kurzak 

Aleksandry Kurzak nie trzeba przedstawiać, zwłaszcza we Wrocławiu, mieście rodzinnym znakomitej sopranistki, która występuje na najbardziej liczących się scenach świata – od nowojorskiej Metropolitan Opera poprzez mediolańską La Scalę po londyńską Royal Opera House.

Do ukochanego Wrocławia, gdzie debiutowała na scenie Opery Wrocławskiej, śpiewaczka powraca regularnie. Tu ma najbliższą rodzinę (mama Jolanta Żmurko jest sopranistką, ojciec Ryszard Kurzak, waltornistą), tutaj wzięła ślub z ukochanym, francuskim tenorem Roberto Alagną, teraz przyjeżdżają też z córką Maleną. 

Gala sylwestrowa z Aleksandrą Kurzak

Gala sylwestrowa z Aleksandrą Kurzak

Termin 31 grudnia 2020 18:00

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Kolejny już występ gwiazdy operowych scen w Narodowym Forum Muzyki (Aleksandra Kurzak dała tu już recital pieśni Chopinowskich w 2015 roku i wspólny koncert z Roberto Alagną w 2016 roku) miał wyglądać zupełnie inaczej. Wieczór sylwestrowy był zaplanowany z publicznością, zapowiadali się fani artystki, nie tylko wrocławscy. Ale pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom i gala zostanie pokazana online 31 grudnia o godzinie 18.00, a na profilach NFM dostępna będzie jeszcze potem przez 24 godziny.

Dla wielbicieli opery jest to lektura obowiązkowa, zwłaszcza że program będzie i sylwestrowo rozrywkowy (m.in. z „galopującą” uwerturą do „Wilhelma Tella” Rossiniego, „Czardaszem” Vittoria Montiego, słynnym „Kaiser-Walzer” Johanna Straussa syna, wreszcie arią „Kto me usta całuje, ten śni” z operetki Giuditta Franza Lehára) i przejmująco (Aleksandra Kurzak zaśpiewa legendarną arię „Vissi d'arte” z „Toski” Giacoma Pucciniego) i nieco sentymentalnie (sopranistka przygotowała także piękną arię Rusałki „Měsíčku na nebi hlubokém” z opery Antonina Dworzaka).

Aleksandrze Kurzak towarzyszyć będzie West Side Sinfonietta, wrocławsko-szczecińska formacja, której szefuje koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej, Marcin Danilewski.

Opera Wrocławska – miłość jako leitmotiv

W Operze Wrocławskiej również zabraknie widzów w wieczór sylwestrowy, ale organizatorzy przygotowali sylwestrowo-noworoczny spektakl online. – Gwarantuję, że będzie to jedna z najciekawszych propozycji na sylwestrowy wieczór w Polsce. Nasze jesienne streamingi obejrzało 40 tysięcy widzów. Liczę, że w Nowy Rok wejdziemy w jeszcze większym gronie – zapowiada Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Będzie się składał z trzech aktów, każdy z innej słynnej opery „Traviaty” Giuseppe Verdiego, „Cyganerii” Giacomo Pucciniego oraz „Napoju miłosnego” Gaetana Donizettiego. – Trzy różne tytuły i trzy różne opowieści, które łączy wspólny mianownik, czyli miłość. Wszystko po to, żeby pokazać, jak piękne i silne jest to uczucie, oraz jak różne ma oblicza. Temat wiodący został dobrany tak, by pozytywnie nastroić naszych melomanów na nadchodzący Nowy Rok – tłumaczy Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej. 

Rolę Violetty (z „Traviaty”) i Mimì (z „Cyganerii”) zaśpiewa Adriana Ferfecka, a postaci Alfreda (z „Traviaty”), Rodolfa (z „Cyganerii”) i Nemorina (z „Napoju miłosnego”) będzie kreował Piotr Buszewski. W rolę Gastona de Letorièrea wcieli się tenor Aleksander Zuchowicz. Ponadto jako Adina w II akcie „Napoju miłosnego” wystąpi Maria Rozynek-Banaszak.

Podczas wieczoru Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzą Bassem Akiki oraz Adam Banaszak.

Szczególny muzyczny spektakl obejrzymy nieodpłatnie 31 grudnia oraz 1 stycznia na YouTube Opery Wrocławskiej. Od 2 stycznia wydarzenie będzie dostępne dla widzów za pośrednictwem płatnej platformy VOD. 

Sylwester z Operą Wrocławską online

Sylwester z Operą Wrocławską online

Koncert
Termin od 31 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz


Zgłoś uwagę