„STOP DRAPANIU” – żeby nasz pies przestał się drapać

Ruszyła ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna pod hasłem „STOP DRAPANIU” związana z tematem uporczywego drapania u psów. Kampania realizowana przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne porusza problem świądu u czworonogów, który może być objawem poważnych chorób skóry, zagrażających zdrowiu a niekiedy życiu zwierzęcia. Portal www.wroclaw.pl jest patronem medialnym programu.

  • Pies także może być alergikiem/ fot: Unsplash


Rozmowa z Radosławem Marter, prezesem Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne. 

Dlaczego zdecydowaliście się Państwo poruszyć ten temat?

- Psy podobnie jak ludzie, też się drapią, a co więcej dopadają je różne choroby, gdzie pierwszym symptomem jest uporczywe swędzenie skóry, którego objawy zwierzęta znoszą bardzo ciężko. Zdecydowaliśmy się poruszyć szerzej problem świądu u psów, ponieważ to temat często bagatelizowany przez właścicieli, co wynikało głównie z ich niewiedzy, a skala zjawiska jest naprawdę bardzo poważna. Blisko połowę czworonogów odwiedzających gabinety weterynaryjne stanowią pacjenci z problemami skórnymi, z czego kolejna połowa to zwierzęcy alergicy.

Czyli właściciele czworonogów powinni zwracać uwagę jak często drapie się ich pies?

- Dokładnie tak. Nasza praktyka weterynaryjna pokazuje, że często właściciele czworonogów nie potrafią rozpoznać objawów i nie wiedzą jak radzić sobie z nadmiernym drapaniem swojego pupila. Zdarzało się, że do naszej przychodni weterynaryjnej trafiały zwierzaki, które przez dłuższy czas borykały się z tym problemem, co doprowadziło do groźnych powikłań takich jak np. rozległe rany i uszkodzenia skóry czy guzki skórne powstałe na skutek długotrwałego lizania.

Jakie czynniki wywołują zatem swędzenie psiej skóry i jak ten stan wpływa na nasze zwierzę?

- Należy pamiętać, że świąd wywołuje szereg czynników. U psów mogą to być pasożyty zewnętrzne, substancje chemiczne m.in.: szampony do dywanów czy produkty insektobójcze (alergie kontaktowe), alergeny środowiskowe takiej jak: pyłki, pleśń, bądź roztocze kurzu domowego oraz infekcje bakteryjne i grzybicze. Zwierzę dotknięte tym problemem cierpi i podobnie jak człowiek może zmienić swoje zachowanie. Pies często staje się rozdrażniony i nie nawiązuje już kontaktu z domownikami oraz innymi zwierzętami.

Kiedy zatem udać się do lekarza weterynarii?

- Przede wszystkim każdy właściciel czworonoga powinien czujnie obserwować swojego zwierzaka. Kiedy nasz pies drapie się co chwilę, bądź uporczywie wylizuje i gryzie swoje ciało, to mamy do czynienia z niepokojącymi objawami, z którymi należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Ponadto częstsze niż zazwyczaj tarzanie się lub ocieranie zwierzaka, nawracające problemy z uszami czy zaczerwienienie skóry stanowią kolejne z sygnałów, których nie powinniśmy bagatelizować. Pamiętajmy, że choroby skóry to często przewlekłe schorzenia, wywoływane przez szereg czynników. Ważna jest szybka diagnoza, która może nie tylko uratować zdrowie zwierzęcia, ale również zaoszczędzić mu niepotrzebnych cierpień.

Jaki jest cel kampanii ,,STOP DRAPANIU’’. Na co Państwo chcecie zwrócić uwagę?

- Akcja „STOP DRAPANIU” ma na celu uświadomienie właścicielom psów problemu alergii i przyczyn uporczywego swędzenia oraz edukację. Ma również uczulić właścicieli czworonogów na ten problem i skłonić ich do reakcji w odpowiednim czasie, aby móc w porę pomóc zwierzęciu.

Gdzie właściciel zwierzęcia może szukać informacji na temat niepokojących objawów oraz samej akcji?

- W ramach kampanii powstała strona internetowa www.stopdrapaniu.pl, na której właściciele czworonogów znajdą przydatne informacje na temat alergii i chorób skóry u psów, przebiegających ze świądem. Poznają m.in. ich pierwsze objawy oraz dowiedzą się co zrobić w sytuacji, kiedy zwierzę nadmiernie się drapie. Zachęcam do odwiedzenia naszej strony, ponieważ przy odrobinie uwagi i poświęconego, czasu właściciele mogą szybciej zareagować i pomóc zwierzętom oraz przywrócić im radość życia.Zgłoś uwagę