wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023: połączenie historii i sportowej rywalizacji (DATA, GDZIE I JAK SIĘ ZAPISAĆ)
Start biegu zaplanowano na 18 lutego o godzinie 18:00 materiały prasowe organizatorów
Start biegu zaplanowano na 18 lutego o godzinie 18:00

We Wrocławiu odbędzie się wyjątkowa impreza sportowa: Bieg Pamięci Sybiru na dystansie 5 km. Nie będzie to jednak kolejna zwykła „piątka”. Bieg odbędzie się wieczorową porą, a towarzyszyć mu będą wyjątkowe inscenizacje, które przybliżą historię Polaków wywiezionych w lutym 1940 roku w głąb Związku Radzieckiego. Start biegu w sobotę, 18 lutego, w Lesie Osobowickim.

Reklama

Bieg Pamięci Sybiru zawita do Polski zachodniej po raz pierwszy.

Od 2019 roku impreza pod tym szyldem odbywa się w Białymstoku. Organizatorzy wybrali Wrocław, ponieważ właśnie to miasto w powojennych latach stało się domem dla tysięcy Sybiraków. Stolicę Dolnego Śląska szczególnie pokochali dawni mieszkańcy Lwowa, a Wrocław stał się spadkobiercą oraz opiekunem kultury i tradycji lwowskiej.
organizatorzy biegu

Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023. Po zmroku, w wyjątkowej oprawie

Start biegu zaplanowano na 18 lutego o godzinie 18.00. Ścieżki Lasu Osobowickiego rozświetlą lampki-czołówki uczestników, którzy będą mieli do pokonania 5 km. Organizatorzy zapewniają, że na trasie nie zabraknie inscenizacji przygotowanych m.in. przez Muzeum Pamięci Sybiru.

– Startujemy po zmroku, ponieważ wywózki polskich obywateli na Sybir, do których się odnosimy, rozpoczęły się właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Zależy nam na tym, aby biegacze możliwie najlepiej mogli poczuć atmosferę tragedii, która była udziałem Sybiraków – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”, organizator biegu.

– Nie chcemy ujawniać szczegółów, ale mogę zapewnić, że zapewnimy uczestnikom wiele mocnych emocji. Na przykład w ubiegłym roku wykorzystaliśmy dźwięki, aby stworzyć wrażenie, że bieg prowadzi przez drewniany wagon, a tuż obok przejeżdża lokomotywa. Takich punktów w Lesie Osobowickim będzie kilka – dodaje, zaznaczając, że Bieg Pamięci Sybiru to nie tylko rywalizacja sportowa.

Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023. Zapisy już trwają

Zapisy na wrocławski Bieg Pamięci Sybiru trwają na stronie biegpamiecisybiru.pl. Do 22 stycznia pakiet startowy kosztuje 65 złotych, a uczestnicy znajdą w nim zimową opaskę na głowę, numer startowy i latarkę czołową, a także pamiątkowy, wyjątkowy medal.

Na bieg zawsze zapraszamy Sybiraków. Widzimy, jak wzruszające dla nich jest to, że kilkaset osób chce pielęgnować pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce ponad 80 lat temu. Żyjących Sybiraków jest przecież coraz mniej, dlatego musimy zrobić wszystko, aby pamiętać i pokazywać, że historia jest dla nas ważna.
Grzegorz Kuczyński

Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023. Garść historii

We wrześniu 1939 r. Niemcy i Sowieci zaatakowali Polskę, podzielili ją między siebie: we wschodniej części kraju Sowieci stosowali różne represje, w tym masowe deportacje (w głąb Związku Sowieckiego wywieziono co najmniej 330 tysięcy polskich obywateli) czy osadzanie w łagrach (co najmniej 70 tysięcy). Osoby, które znalazły się w głębi terytorium sowieckiego określamy dziś mianem Sybiraków.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl