10°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 01:15

3. Trzech wrocławian w złotej sztafecie i z rekordem świata

Polska sztafeta 4x400 metrów zdobyła w niedzielę, 4 marca, złoty medal podczas Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Birmingham. W jej składzie wystąpiło aż trzech wrocławian: Rafał Omelko z AZS AWF Wrocław oraz Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina ze Śląska Wrocław.

Do mistrzostwa świata Polacy, w składzie których pobiegł jeszcze Karol Zalewski, dołożyli (czasem 3.01.77) nowy rekord świata. W niedzielnym finale bieg znakomicie otworzył Zalewski, który swoją zmianę kończył na drugim miejscu. Tę pozycję udało się obronić Rafałowi Omelce i Łukaszowi Krawczukowi.

Na ostatniej zmianie w polskiej ekipie biegł Jakub Krzewina. Nie tylko utrzymał przewagę nad goniącym go Belgiem i reprezentantem Trynidadu i Tobago, ale na ostatnie prostej zawodnik Śląska Wrocław minął słabnącego Amerykanina. Polacy tym samym mogli się cieszyć ze złotych medali. Jednocześnie są pierwszą sztafetą, która w hali złamała barierę trzech minut i dwóch sekund. Srebrne medale zdobyli Amerykanie, brązowe reprezentacja Belgii.

Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej

Sukces polskiej męskiej sztafety to niejedyny triumf Polaków podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham. Wcześniej Polki, również w sztafecie 4x400 metrów wywalczyły srebrne medale – wrocławianki Joanna Linkiewicz i Natalia Kaczmarek nie wystartowały jednak w finale.

W dodatku złoty medal w biegu na 800 metrów zdobył Adam Kszczot, srebrny w biegu na 1500 metrów Marcin Lewandowski oraz brązowy w skoku o tyczce Piotr Lisek. Polacy zakończyli całe mistrzostwa na znakomitej trzeciej pozycji w klasyfikacji medalowej.