wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Ekstremalny wyczyn! Krzysztof Gajewski z Wrocławia pobił rekord Guinnessa w najdłuższym pływaniu wewnątrz lodowca
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Krzysztof Gajewski podczas bicia rekordu Guinnessa w jaskini Natur Eis Palast w Austrii Jarosław Dulny
Na zdjęciu Krzysztof Gajewski podczas bicia rekordu Guinnessa w jaskini Natur Eis Palast w Austrii

„Pierwsza lodowa mila na świecie przepłynięta wewnątrz lodowca! Pokonanych 2 tys. metrów w wodzie poniżej 0°C na wysokości ponad 3200 metrów” – napisał na swoim Instagramie Krzysztof Gajewski po pobiciu rekordu Guinnessa w austriackiej jaskini Natur Eis Palace. Dokonał tego jako pierwszy człowiek na świecie. Tym razem miał dodatkową motywację – wsparcie dla swojego kolegi-pływaka Mateusza, który walczy o zdrowie.

Reklama

Krzysztof Gajewski pobił rekord Guinnessa i przepłynął lodową milę

30-letni Krzysztof Gajewski, na co dzień trener pływania, m.in. w triathlonie, przepłynął 1 grudnia w austriackim lodowcu Hintertux 2 km bez pianki, w wodzie o temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza, na wysokości ponad 3200 metrów. Czas: 43:08. Wrocławianin jest pierwszym człowiekiem na świecie, który tego dokonał.

- Wrażenia? Połączenie wysokości 3200 m i wody o temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza okazało się bardzo wymagające. Skala wyzwania przerosła nasze założenia - komentuje na gorąco Krzysztof Gajewski. 
- Samo pływanie, po szoku na pierwszy metrach w wodzie, przebiegało bardzo dobrze. Organizm powiedział dość po 1900 m, kiedy pojawiły się problemy z błędnikiem, uniemożliwiające dalsze pływanie w tunelu. Walcząc i obijając się o lodowe ściany dotarłem do 2000 m. Co było potem? Nie pamiętam, bo przy tego typu wysiłku często dochodzi do zaniku pamięci krótkotrwałej na kilkadziesiąt minut.
Krzysztof Gajewski, pływak
Krzysztof Gajewski dodał, że w pływaniu lodowym zaniki pamięci krótkotrwałej są zjawiskiem znanym. Szczególnie przy długim czasie przebywania w bardzo zimnej wodzie. Dodajmy do tego jeszcze wpływ ponad 3 200 metrów wysokości i zmienne oświetlenie. - Finalny efekt jest taki, że z ponad 43 minut płynięcia w lodowcu Hintertux pamiętam może 15 minut - mówi rekordzista.

„To przekracza ludzkie pojęcie”

Pływanie w lodowcu Hintertux było spełnieniem jego marzeń. – Zrobienie tam Ice Zero, czyli lodowej mili będzie swego rodzaju zwieńczeniem paru lat pływania w zimnej wodzie – mówił wrocławianin w rozmowie z rmf24.pl przed próbą bicia rekordu we wnętrzu austriackiego lodowca. 

– Maszyna! Miałem przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu i muszę przyznać, że było niewyobrażalnie ciężko! To, co zrobił Krzysiek przekracza ludzkie pojęcie. Brawo! – napisał na Instagramie pływaka jeden z trenerów.

– Dzięki, obaj przełamaliśmy dzisiaj w lodowcu granice własnych możliwości! – odpowiedział Krzysztof Gajewski. I dodał, że tym razem to motywacja była kluczowym czynnikiem sukcesu. Podczas swojego wyczynu wrocławianin wspiera zbiórkę pieniędzy na rehabilitację innego pływaka – Mateusza Szota, który walczy o zdrowie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Krzysztof Gajewski podczas bicia rekordu Guinnessa w jaskini lodowej Natur Eis Palast w Austrii Jarosław Dulny
Krzysztof Gajewski podczas bicia rekordu Guinnessa w jaskini lodowej Natur Eis Palast w Austrii

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ekipa Krzysztofa Gajewskiego przed próbą bicia rekordu w jaskini Natur Eis Palast w Austrii Jarosław Dulny
Ekipa Krzysztofa Gajewskiego przed próbą bicia rekordu w jaskini Natur Eis Palast w Austrii

Przypomnijmy, że Krzysztof Gajewski od kilku lat przekracza granice wytrzymałości własnego organizmu i zadziwia sportowy świat podczas kolejnych wyczynów. Swoje wcześniejsze rekordy pobił m.in. w kompleksie Kopalnia Wrocław.

Wcześniejsze rekordy Krzysztofa Gajewskiego

  • 2019 - Rekord Europy w kategorii The Longest Lake Swim. Przepłynął 77.5 km na Mazurach.
  • 2020 - Rrekord Europy w kategorii The Longest Lake Swim i rekord Guinnessa w pływaniu 48-godzinnym. Przepłynął ok. 110 km w kompleksie Kopalnia Wrocław w Paniowicach..
  • 2021 - Rekord Świata w najdłuższym lodowym pływaniu. Przepłynął dystans 3908,5 m w czasie 1 godzina 19 minut 34 sekundy, w wodzie o temperaturze 3,39°C w kompleksie Kopalnia Wrocław w Paniowicach.

Czym jest lodowa mila?

International Ice Swimming Association, czyli tzw. lodowa mila to pływanie na dystansie 1609 metrów w wodzie poniżej 5 stopni Celsjusza. W trakcie pływania zawodnik nie może korzystać z pianki i płetw.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl