Specjalne piktogramy dla niepełnosprawnych na przystankach

Na przystanku na pl. Jana Pawła II na razie pilotażowo pojawiły się specjalne miejsca oznaczone piktogramami. Mają pomóc osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi korzystać z komunikacji miejskiej.

  • Piktogramy pilotażowo pojawiły się na przystanku na pl. Jana Pawła II


Wymalowanie nowych oznaczeń to efekt wsłuchiwania się biura Wrocław Bez Barier w potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązanie zostało skonsultowane z Wydziałem Inżynierii Miejskiej, Wydziałem Transportu, MPK oraz ZDiUM.

Piktogramy wymalowano na razie pilotażowo i są zgodne ze wskazówkami wynikającymi z wrocławskich standardów dostępności przestrzeni miejskich. Specjalne miejsca mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej.

 - Dla nas osób z niepełnosprawnościami podróż komunikacją miejską to spore wyzwanie. Sam wiem z doświadczenia, jak w tłoku na przystanku osobom o ograniczonej mobilności nieraz ciężko zasygnalizować chęć podróży autobusem albo tramwajem. Ustawiając się w takim specjalnym miejscu dajemy wyraźny sygnał motorniczemu, czy kierowcy, że chcemy wsiąść do pojazdu. To ułatwi podróże nie tylko osobom niepełnosprawnym, skorzystają z tego też np. rodzice z wózkami - mówi Barłomiej Skrzyński, dyrektor biura Wrocław Bez Barier i Rzecznik ds.Osób Niepełnosprawnych. 

Pierwsze piktogramy powstały na przystanku na placu Jana Pawła II, oznaczający pole oczekiwania. Pole zostało wymalowane na wysokości drzwi pojazdu, które są dostępne dla wszystkich grup pasażerów: zarówno użytkowników wózków, osób z niepełnosprawnością wzroku czy też osób starszych. 

Docelowo takie specjalne soznaczenia miejsc oczekiwania na tramwaj lub autobus, mogłyby zostać wykonane na peronach przystankowych w najpopularniejszych miejscach przesiadek pasażerów, przede wszystkim po to, aby ułatwić wsiadanie do pojazdów osobom wymagającym wsparcia, ale również umożliwić kierowcom i motorniczym szybką i odpowiednią reakcję.

Wrocław jest jednym z pionierów takich rozwiązań, do tej pory w Polsce podobne oznaczenia wprówadziły tylko Katowice. Zgłoś uwagę