Wrocławskie autobusy zostaną wyposażone w kamery ze sztuczną inteligencją

Na ulice Wrocławia wyjadą autobusy wyposażone w inteligentne kamery, które pozwolą poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz sprawdzą infrastrukturę miasta. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Pilotażowy program właśnie wystartował, testy będą trwały trzy miesiące.

Wrocław jest w czołówce miast, które wprowadzają rozwiązania idei SmartCity. Wspiera projekty, które wykorzystują nowoczesne technologie i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i w efekcie do poprawy jakości życia mieszkańców. Tym razem w ramach projektu pilotażowego została nawiązana współpraca z firmą Karson Technology, wyłącznym dystrybutorem Mobileye w Polsce. Celem działań jest przeprowadzenie pilotażu systemu Mobileye 8 Connect.

– Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce będzie miało możliwość sprawdzenia najnowszej technologii, dzięki której możliwe będzie bardziej efektywne zarządzanie infrastrukturą miejską, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informuje Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Będzie identyfikował i ostrzegał

Dziesięć autobusów wyposażonych w inteligentne kamery, będzie jeździło stałą trasą przez okres trzech miesięcy. Dzięki zamontowanym kamerom możliwa będzie identyfikacja infrastruktury drogowej m.in.: sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych czy choćby dziur w jezdni. System umożliwi mapowanie infrastruktury drogowej oraz dynamiczne mapowanie mobilności pieszych i rowerzystów. Rozwiązanie to pozwoli poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dodatkowo będzie ostrzegał kierowców autobusów przed nagłym wtargnięciem na jezdnię innych użytkowników dróg.

Oczekiwanym rezultatem prowadzonego projektu będzie zbiór danych w postaci warstw GIS, tj. odwzorowanie infrastruktury na mapie Wrocławia. Cały materiał będzie poddany specjalistycznej analizie oraz ocenie.

– Testując najnowsze rozwiązania technologiczne mamy na uwadze, że najważniejsze są rzetelne i łatwo dostępne dane, które umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji – dodaje Robert Bednarski, Dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

- Jest to zaawansowana, nieinwazyjna technologia wspierana przez kamerę, procesor i sztuczną inteligencję - mówi Maciej Sekula, Dyrektor Handlowy Karson Technology.

Wrocław od lat jest w czołówce najinteligentniejszych miast na świecie. Według najnowszego raportu Cities in Motion Index 2020 przygotowanego przez IESE Business School (jedną z najlepszych szkół biznesu na świecie) Wrocław awansował w rankingu o siedem miejsc, zajmując 88 miejsce na świecie.

– Wierzymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu przyczynimy się do tego, aby nasi pasażerowie i inni użytkownicy dróg odczuli większy komfort korzystania z infrastruktury drogowej oraz byli bardziej bezpieczni – stwierdził Krzysztof Balawejder Krzysztof, Prezes Zarządu MPK Wrocławia.

Z tego systemu do tej pory korzysta jedynie kilka miast na świecie m.in. Nowy Jork, Barcelona. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, który rozpoczął testowanie tak innowacyjnego rozwiązania w infrastrukturze miejskiej.