Seniorze, bądź smart! Skorzystaj z bezpłatnej teleedukacji zdrowotnej

Jak obsługiwać komputer i urządzenia telemedyczne do zdalnych pomiarów parametrów życiowych, oraz jak połączyć się z lekarzem online? Tego wszystkiego dowiedzą się wrocławscy seniorzy biorący udział w nowym projekcie teleedukacji zdrowotnej.

Wrocław we współpracy z firmą Telmedicin Sp. z o.o. rozpoczął projekt teleedukacji zdrowotnej, który dedykowany jest mieszkańcom posiadającym Wrocławską Kartę Seniora. W ten sposób miasto chce ułatwić im korzystanie z telemedycyny. Jest to szczególnie istotne w okresie pandemii, kiedy dostęp do usług medycznych jest ograniczony, a brak umiejętności obsługi komputera, czy zdalnych urządzeń do pomiaru parametrów życiowych może narazić seniorów na większe niebezpieczeństwo rozwoju chorób oraz zakażenia koronawirusem.

– Cieszę się, że to kolejny „smart” projekt, którym wspieramy naszych wrocławskich seniorów. To ważne, by uświadamiać ich, że profilaktyka i badania są kluczowe dla zachowania odpowiedniego zdrowia. Dzięki teleedukacji mają również szansę na poznanie działania nowoczesnych urządzeń medycznych – wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Gabinet telemedyczny we Wrocławiu, fot. SmartCity Wrocław

Z badań przeprowadzonych w 2019 r. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że 69,8% osób powyżej 60 roku życia nie korzystało z internetu, a 73,5% nie korzystało z komputera. Najczęściej wynika to z braku umiejętności obsługi tego typu sprzętu, co automatycznie przekłada się na wykluczenie cyfrowe i społeczne. 

– Wprowadzanie w mieście nowych technologii z zakresu teleopieki i telemedycyny senioralnej przyczyni się niewątpliwie do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia seniorów oraz do przeciwdziałania ich wykluczeniu cyfrowemu – zapewnia Robert Bednarski, z-ca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia. 

Gabinet telemedyczny

W ramach projektu, w Centrum Handlowym Borek we Wrocławiu, powstał gabinet telemedyczny, w którym posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora mogą nauczyć się nowych umiejętności cyfrowych oraz skorzystać z konsultacji medycznej u lekarza specjalisty.

Wizyty edukacyjne obejmują dwa elementy:

  • instruktaż z obsługi urządzeń służących do zdalnych pomiarów różnych parametrów życiowych, w tym: ciśnieniomierza, pulsoksymetru, termometru, ekg, stetoskopu umożliwiającego obrazowanie gardła, skóry czy ucha, analizatora składu masy ciała i obsługi telepołączenia z lekarzem specjalistą,
  • zdalną konsultację medyczną prowadzoną przez lekarza jednej ze specjalności takich jak: internista, diabetolog, kardiolog, neurolog, dietetyk.

– Podnoszenie świadomości zdrowotnej najstarszych mieszkańców Wrocławia jest jednym z kluczowych elementów miejskiej polityki senioralnej. Wprowadzanie w mieście różnego rodzaju działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, wpływa na zmianę stylu życia, tym samym, poprawia jego jakość – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UM Wrocławia.

Gabinet telemedyczny obsługiwany jest przez asystenta, który przeprowadza instruktaż obsługi urządzeń oraz pomaga seniorom i uczy ich obsługi komputera, by zdalnie połączyć się z lekarzem. 

Ilość wizyt jest ograniczona.

Gdzie odebrać bezpłatne zaproszenie?

Vouchery, będące zaproszeniem na bezpłatną wizytę edukacyjną, można odebrać osobiście w trzech miejscach we Wrocławiu: 

  • Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora, przy pl. Dominikańskim 6 we Wrocławiu 

 - punkt informacyjny, pok. nr 28 na parterze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00

  • Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Przestrzeni Trzeciego Wieku przy pl. Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu

- punkt informacyjny, pok. nr 318 na III piętrze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00

  • Stowarzyszenia Żółty Parasol przy ul. Prusa 37-39, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00. 

Następnie należy umówić się na wizytę w gabinecie telemedycznym dzwoniąc na dedykowany numer infolinii podany na voucherze.

Seniorzy, którzy już posiadają Wrocławską Kartę Seniora, mogą również uzyskać takie zaproszenie korzystając z infolinii Wrocławskiego Centrum Seniora 71 344 44 44. Czynna jest ona od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Chcąc umówić się na wizytę edukacyjną należy mieć przygotowany numer Wrocławskiej Karty Seniora.