Aktualności dla mieszkańca

O Smart City Wrocław w Mediatece

W piątek, 29 września 2017 r., w Mediatece odbyło się spotkanie z cyklu Smart City Roadshow, dotyczącego rozwoju idei Smart City w stolicy Dolnego Śląska. – W ramach Smart City Wrocław realizujemy już kilkadziesiąt projektów, które pomagają rozwijać miasto i podnosić poziom życia mieszkańców – wyliczał wiceprezydent Maciej Bluj.

Idea Smart City promuje miasto, oferujące mieszkańcom wysoką jakość życia, dobrą infrastrukturę, przyjazne środowisko i transport oraz prężną gospodarkę i edukację. Smart City Roadshow to cykl serii spotkań, dotyczący wdrażania w mieście inteligentnych technologii, które podniosą poziom życia mieszkańców. Pomysłodawcą cyklu jest Philips Lighting, światowy lider w dziedzinie oświetlenia, który dzieli się wiedzą na temat rozwiązań w obszarze smart cities wspólnie z partnerami – Asseco Data Systems oraz Microsoft.

We Wrocławiu za cykl realizowany w kilku etapach odpowiada Pracownia Miejska. Najpierw w połowie września przeprowadzono smart stoliki, warsztaty z zespołem lokalnych ekspertów oraz grę o miasto. Pod koniec miesiąca odbyło się spotkanie, podsumowujące obecne działania prowadzone w ramach Smart City Wrocław. Podczas wystąpień ekspertów wskazano również na dalsze obszary rozwoju koncepcji Smart Cities oraz zaprezentowano film, obrazujący, jak mogą wyglądać duże ośrodki miejskie w 2030 r.

53 projekty Smart City Wrocław

Idea Smart City we Wrocławiu opiera się na ośmiu filarach: infrastrukturze, mobilności, środowisku, ekonomii, stylu życia, edukacji, ludziach oraz zarządzaniu. W ich ramach miasto prowadzi obecnie 53 projekty.

– Gdy mówimy o metropoliach to dziś tak naprawdę mamy na myśli miasto i jego okolice, położone w pobliżu gminy. Wiele firm zlokalizowanych jest przecież w Kobierzycach czy w Kątach Wrocławskich, ale wszystkim kojarzą się one z Wrocławiem. Tworząc 10 lat temu Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, postawiliśmy również na rozwój poza granicami Wrocławia. Zapraszamy inwestorów do sąsiadujących z Wrocławiem gmin i w ten sposób pomagamy w rozwoju całego regionu – podkreślił podczas swojego wystąpienia wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

Wiceprezydent Maciej Bluj, fot. Bartosz Moch

W ramach filaru mobilność władze miasta wprowadziły m.in.: system ITS oraz system informacji pasażera, aplikację iMPK pozwalająca sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się autobus czy tramwaj. Do tego dochodzą: Wrocławski Rower Miejski, parkingi park & ride, bike & ride oraz coraz większa liczba ścieżek rowerowych.

– W ciągu najbliższych tygodni otworzymy również wypożyczalnię samochodów elektrycznych. We Wrocławiu pojawi się 200 takich pojazdów. W ten sposób chcemy zmniejszyć ilość spalin w mieście, poprzez promowanie nisko- i zeroemisyjnych rozwiązań – dodał wiceprezydent.

Wrocław od lat stawia również na partycypację społeczną. – Prowadzimy dialog z mieszkańcami, mają oni wpływ na rozwój miasta w wielu aspektach, w tym w zakresie nowych inwestycji. Warto tutaj wskazać kolejne edycje Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, Strategię Wrocław 2030 czy plebiscyt 30 Kreatywnych Wrocław, podczas którego wyróżniamy 30 najbardziej innowacyjnych, ciekawych pomysłów wrocławian – zakończył Maciej Bluj.

Czytaj więcej: Lista projektów zrealizowanych w ramach Smart City Wrocław.