Ruszyła RoboSfera bezGranic – bezpłatne zajęcia z robotyki dla dzieci

W poniedziałek, 13 maja w Centrum Innowacji Przejście wystartował nowy projekt w ramach Smart City Wrocław – RoboSfera bezGranic. Do stycznia 2020 r. w ośmiu miejscach w różnych częściach Wrocławia z bezpłatnych zajęć z programowania robotów skorzysta ok. 300 dzieci z Polski oraz z zagranicy.

Budowanie społeczeństwa Smart City od najmłodszych lat czy oswajanie dzieci z nowoczesnymi technologiami, w tym zapraszanie do udziału uczniów, którzy z powodu fizycznych ograniczeń lub różnic międzykulturowych mają utrudnione możliwości korzystania z takich zajęć – m.in. temu ma służyć projekt RoboSfera bezGranic, zainicjowany przez władze miasta we współpracy z firmą Roboklocki.

– Wrocław jest miastem otwartym, różnorodnym i nowoczesnym. Chcemy wykorzystywać technologię do tego, żeby żyło nam się lepiej, i tworzyć dalej Smart City. Przejawem tego są projekty RoboSfera bezBarier, który prowadziliśmy dla dzieci niepełnosprawnych, oraz RoboSfera bezGranic, który właśnie uruchamiamy. Nowy program ma wymiar wielokulturowy i przeznaczony jest m.in. dla uczniów z innych krajów, którzy często poprzez ograniczenia kulturowe czy językowe nie mogą z takich zajęć skorzystać – podkreśla Bartłomiej Ciążyński, doradca społeczny prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

Robosfera bez granic – darmowe zajęcia z robotyki dla dzieci

Robosfera bez granic – darmowe zajęcia z robotyki dla dzieci

Warsztaty
Termin od 13 maja 2019 do 5 czerwca 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

RoboSfera bezGranic ma być dodatkową platformą, integrującą i łączącą dzieci pochodzące z różnych stron świata, mieszkające we Wrocławiu. Podczas inauguracyjnych zajęć w Centrum Innowacji Przejście przy ul. Świdnickiej mobilne roboty budowali uczniowie z Konga, Ukrainy, Meksyku oraz z Polski, przy wsparciu również zagranicznych trenerów.

– Warsztaty, które proponujemy, są ponadkulturowe, skupiamy się w nich na wspólnym projektowaniu z klocków Lego, posługując się przede wszystkim językami programowania, dzięki czemu dzieci z różnych krajów mogą wspólnie uczyć się poprzez zabawę – dodaje Konrad Jurga z firmy Roboklocki.

Bezpłatne zajęcia do stycznia 2020 r.

Zajęcia są bezpłatne i od maja 2019 r. do stycznia 2020 r. będą odbywać się w różnych regionach Wrocławia. Najbliższe zaplanowano już na 22 maja w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA od godz. 17.00. Zapisy na warsztaty dostępne są pod numerem telefonu: 71 307 2 307 (wewn. 9) lub adresem e-mail: robosfera@roboklocki.pl. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat i trwają od 60 do 90 minut. Każdy uczestnik po ich zakończeniu otrzyma specjalny certyfikat.

– Przed nami siedem miesięcy programu w ośmiu placówkach, ok. 300 dzieci za darmo zostanie przeszkolonych z robotyki i programowania. Warsztaty będą się odbywać w różnych miejscach, żeby jak najwięcej dzieci mogło z nich skorzystać – mówi Magdalena Kroma, z Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UMW.

Maksymalna liczba uczestników warsztatów dla jednej grupy wynosi 15. Utworzenie grupy nastąpi przy minimalnej liczbie 10 uczestników, w tym 80% stanowić będą dzieci z obywatelstwem innym niż polskie. Obowiązuje ograniczona liczba miejsc i decyduje kolejność zgłoszeń.

– Zajęcia są bardzo ciekawe, najtrudniejsze było podłączanie kabli i stworzenie konstrukcji robota. Nigdy tego nie robiłyśmy, ale poszło nam bardzo dobrze – opowiadały ośmioletnia Malwina i dziewięcioletnia Ludmiła, uczennice Szkoły Podstawowej nr 63 i uczestniczki premierowych warsztatów.

Partnerami programu są: Roboklocki sp. z o.o., Fundacja Ukraina, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Centrum Edukacji Społecznej we Wrocławiu, Muliticentrum, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej ze sceną Teatru Na Bruku.

Galeria