Dzieci z niepełnosprawnościami uczą się robotyki

2 kwietnia, w dniu światowych obchodów Świadomości Autyzmu, we współpracy z Planetą Robotów, zainaugurowany został bezpłatny cykl zajęć z robotyki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Programem zostanie objętych 287 dzieci z 5 ośrodków, a do 19 czerwca 2020 roku zostanie przeprowadzonych aż 70 warsztatów.

2 kwietnia w Ośrodku rehabilitacyjo-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci przy ul. Horbaczewskiego 24 zainaugurowany został cykl bezpłatnych zajęć z robotyki skierowany dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, intelektualnymi, autyzmem i zaburzeniami afektywnymi, wadami genetycznymi, a także wadami sprzężonymi. To efekt współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia z „Planetą Robotów”, organizatorem interaktywnych warsztatów z robotyki, dzięki któremu projekt może być realizowany bezpłatnie.

Łaziki marsjańskie 

Uczestnicy premierowych zajęć konstruowali mobilne łaziki marsjańskie, których celem było zbadanie nieznanych terenów klasy. Roboty wyposażone w czujniki i inne potrzebne elementy pozwoliły na znalezienie innych osobników zmechanizowanych i stoczenie z nimi pojedynków na arenie SUMO. Tak jak w prawdziwej japońskiej sztuce walki – celem było wypchnięcie rywalizującego robota poza ring i przejęcie kontroli nad nowo odkrytym terytorium.

– Nasz klub Planeta Robotów już od wielu lat prowadzi podobne zajęcia we wrocławskich szkołach, jednak tym razem w szczególności chcemy skupić się na pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, którzy z podobnymi zadaniami również radzą sobie świetnie, mając niekiedy ponadprzeciętne umiejętności. Bardzo się cieszę, że to właśnie w tym szczególnym dniu możemy rozpocząć projekt i nie tylko przekazać dzieciom wiele niezwykle pożytecznych informacji, ale przede wszystkim dać im choć odrobinę radości – mówił w trakcie konferencji otwierającej cykl zajęć Michał Kąciak z Planety Robotów.

Projekt bezpłatnych zajęć z robotyki dla dzieci z niepełnosprawnościami „RoboSfera bez Barier” łączy dwa ważne nurty polepszające jakość życia mieszkańców: miejskie działania „bez Barier” oraz Smart City. Programem objętych jest 287 dzieci z 5 ośrodków.

Zajęcia będą prowadzone przez przeszkolonych trenerów w grupach liczących od 5 do 8 dzieci wspieranych przez opiekunów ze szkół i ośrodków, dwa razy w tygodniu po 90 min. Do 19 czerwca 2020 roku zostanie przeprowadzonych aż 70 warsztatów.

W RoboSferze bez barier udział wezmą ośrodki:

  • Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci ul. Horbaczewskiego 24,
  • Zespół Szkół nr 16 ul. Głogowska 30,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 ul. Lutra 6,
  • Szkoła Podstawowa nr 43 ul. Grochowa 36-38,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 10 ul. Parkowa 27,
  • Oraz dwie placówki: Szkoła Podstawowej nr 87 i Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1.