Międzypokoleniowy dzień smartBabci i smartDziadka we Wrocławiu

Międzypokoleniowo, ucząc się nowych technologii poprzez zabawę – w taki wyjątkowy sposób swoje święto spędziło dwudziestu seniorów w towarzystwie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. Kraińskiego. W radosnej atmosferze wszyscy mieli okazję wspólnie programować, tworzyć inteligentnego robota oraz poznać ideę smart city.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w barze Barbara przy ul. Świdnickiej w poniedziałek 21 stycznia zorganizowano „Międzypokoleniowy dzień smartBabci i smartDziadka”. Pomysłodawcami nietypowego projektu jest Biuro Smart City Wrocław oraz Wrocławskie Centrum Seniora. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch warsztatach. Pierwszy, organizowany we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej dotyczył inteligentnego miasta, w którym uczestnicy kodowali m.in. procesy sterowania oświetleniem ulicznym oraz podnoszenia i opuszczania przejazdów kolejowych.

– Proponujemy nową formę obchodzenia święta babci i dziadka. We Wrocławiu jest mnóstwo imprez z tym związanych, ale my postawiliśmy na trochę inną formułę. Poprzez wspólną pracę seniorów z uczniami podczas warsztatów udowadniamy, że nowoczesne technologie mają na celu ułatwianie życia mieszkańcom miast i podnoszenie jakości życia. Uczestnicy zajęć mieli okazję przekonać się, jak to wygląda w praktyce – powiedział Tomasz Śpiewak z zespołu Smart City z Biura Zarządzania Projektami UMW.

– Skorzystaliśmy z okazji, jaką jest Dzień Babci i Dziadka na wspólne międzypokoleniowe wydarzenie. Jako Smart City Wrocław staramy się budować inteligentne społeczeństwo, zapobiegamy także wykluczeniu cyfrowemu wśród osób starszych – dodała Małgorzata Krzeszowska ze Smart City Wrocław.

W drugim warsztacie dwudziestoosobowa grupa złożona z seniorów oraz uczniów budowała „Dotlenionego Robota”. Został on zorganizowany we współpracy z firmą RoboKlocki oraz fundacją Dotlenieni.org. Dodatkowo starsi uczestnicy warsztatów mogli także wziąć udział w wykładzie o bezpieczeństwie w sieci i zawieraniu bezpiecznych umów z dostawcami usług.

– W dużej mierze stawiamy na edukację seniorów. Urząd chroni wszystkich konsumentów, w tym osoby najstarsze, które są szczególnie narażone na zagrożenia w sieci. Chcemy z seniorami budować uczucie, że są w stanie w pełni korzystać z zalet internetu, przy pomocy najmłodszych oswajamy ich z nowoczesnymi technologiami. Dziś świetnie się bawimy i świętujemy, ale też uczymy przydatnych umiejętności na przyszłość – wyjaśniła Milena Górecka, koordynator zespołu kampanii edukacyjno-informacyjnych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, delegatura we Wrocławiu.

Zabawa dla starszych i młodszych

Zadowolenia z warsztatów nie kryli uczestniczący w nich seniorzy oraz uczniowie. Zarówno jedni, jak i drudzy podkreślali przyjemną atmosferę, możliwość nauczenia się nowych umiejętności oraz wymiany doświadczeń i uzupełniania wiedzy między pokoleniami.

– Możemy się tutaj nauczyć wielu ciekawych rzeczy i oswoić z komputerem, jako pożytecznym narzędziem. Uczestniczę już w drugim takim szkoleniu i znów jest to znakomita inicjatywa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Młodzi uzupełniają starszych i na odwrót, przez co łamiemy bariery pokoleniowe – podsumował Jacek Peszyński, uczestnik warsztatów, a na co dzień członek grupy sportowo-rekreacyjnej przy Wrocławskim Centrum Seniora.

– Po raz pierwszy uczestniczę w takim wydarzeniu i przyznam szczerze, że programowanie naprawdę mi się podoba. Bawię się świetnie i razem z młodzieżą idzie nam wyjątkowo dobrze. Nawet jestem pozytywnie zaskoczona, że nie jest to dla mnie aż tak trudne. Jest to także ciekawy sposób świętowania Dnia Babci – podkreśliła Elżbieta Kwiatkowska.

Szczęśliwi byli także młodsi uczestnicy, dla których wirtualny świat i nowe technologie to codzienność. Rzadko jednak – przy ich wykorzystaniu – zdarza się im współpracować ze starszymi osobami.

– Zaprogramowaliśmy już sygnalizację świetlną oraz otwieranie i zamykanie szlabanów kolejowych. Lubię takie zadania, więc jest to dla mnie dość łatwe – nie krył radości jeden z uczniów SP nr 29, Michał Thulie. – Dobrze nam się współpracuje z seniorami, są bardzo mili i ciekawi tego, co robimy. Chcą się uczyć nowych rzeczy i zadają dużo pytań. Najtrudniejszym zadaniem było dla nas programowanie otwierania i opuszczania szlabanu, ale w końcu z tym też sobie poradziliśmy – o swoich wrażeniach opowiedział Leo Piechowiak z klasy 4a w Szkole Podstawowej nr 29.

To kolejna tego typu inicjatywa Biura Smart City Wrocław. W zeszłym roku starsi i młodsi wspólnie uczyli się kodowania podczas warsztatów w siedzibie Nokii.

Czytaj także: Dni Babci i Dziadka 2019 we Wrocławiu

Galeria